środa, 15 listopad 2023 11:54

Australia: Przeprosiny dla ofiar Talidomidu!

Australia ofiary Talidomidu Australia ofiary Talidomidu fot. pixabay

Pół wieku po tragedii talidomidu, Australia przyjmuje moralną odpowiedzialność i składa przeprosiny osobom dotkniętym skutkami tego kontrowersyjnego leku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego.  Premier Australii, Anthony Albanese, ogłosił, że przeprosiny, które zostaną wygłoszone 29 listopada w parlamencie, stanowią narodowe potwierdzenie tragedii, która dotknęła wiele rodzin.

 

Czym jest talidomid?

Talidomid, stworzony przez niemiecką firmę Gruenenthal, był lekiem przeciwbólowym i przeciwwymiotnym sprzedawanym w latach 50. i 60. XX wieku. Okazało się, że powoduje on ciężkie wady rozwojowe u płodów, obejmujące defekty oczu, uszu, serca, genitaliów i organów wewnętrznych. W wyniku jego stosowania na świecie zmarło około 80 tysięcy dzieci, a kolejne 20 tysięcy urodziło się z wadami wrodzonymi, często bez kończyn lub ze zdeformowanymi rękami i nogami. Australijski senat w 2019 roku opracował raport, w którym stwierdzono, że osoby dotknięte talidomidem uważały, iż władze Australii mają "moralny obowiązek" przeproszenia. Raport podkreślił, że rządy Australii pozwoliły na sprzedaż talidomidu bez odpowiednich testów, a także nie podjęły wystarczających działań, gdy dowiedziały się o ryzyku związanym z tym lekiem. Przeprosiny są przeznaczone dla ofiar i ich rodzin długo oczekiwanym uznaniem tego tragicznego rozdziału w historii kraju.

Australia przeprasza ofiary talidomidu

Brytyjski rząd przeprosił ofiary talidomidu w 2010 roku, a firma Gruenenthal zrobiła to dwa lata później. Przez prawie 50 lat producent milczał, a słowa przeprosin padły dopiero w 2012 roku, gdy lek został wycofany z rynku. W 2010 roku Australijka, urodzona bez rąk i nóg z powodu talidomidu, wygrała sprawę przeciwko dystrybutorowi leku, brytyjskiej firmie Diageo Plc. Diageo zobowiązała się wypłacić kobiecie "wielomilionową" kwotę, a także zgodziła się wypłacić 50 milionów dolarów australijskich 45 ofiarom talidomidu z Australii i Nowej Zelandii w 2010 roku. Długo oczekiwane przeprosiny Australii są krokiem w kierunku uzdrowienia i uznania dla ofiar tragicznego eksperymentu z talidomidem. 

Zakończenie tej bolesnej historii jest momentem, w którym Australia wyraża swoje ubolewanie i uznanie dla ofiar, które doświadczyły nieopisanych cierpień związanych z tym tragicznym lekiem. Przeprosiny premiera Anthony'ego Albanese w parlamencie stanowią symboliczny krok w kierunku uzdrowienia i uznania, a także potwierdzają zaangażowanie społeczeństwa w zrozumienie przeszłości.

Źródło: The Guardian, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

    Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  • Nowa Zelandia: Król Maorysów apeluje o przyznanie wielorybom praw ludzkich Nowa Zelandia: Król Maorysów apeluje o przyznanie wielorybom praw ludzkich

    W Nowej Zelandii, król Maorysów, Tuheitia Pootatau Te Wherowhero VII, wydał oświadczenie postulujące przyznanie wielorybom praw porównywalnych do praw ludzi. Ta inicjatywa ma na celu ochronę tych majestatycznych stworzeń i ich naturalnego środowiska.

  • Australia: Policjant z UK zmarł podczas zaręczyn! Australia: Policjant z UK zmarł podczas zaręczyn!

    Brytyjczyk, który wyemigrował do Australii, aby zostać funkcjonariuszem policji, zmarł po upadku podczas uroczystości z okazji zaręczyn. Liam Trimmer, lat 29, w niedzielę w wyniku wypadku w swoim domu w Australii Zachodniej (WA) przeciął tętnicę szyjną na szyi. Władze podały, że choć bliscy próbowali go reanimować, Trimmer zmarł na krótko przed przybyciem ratowników.

  • Nowa Zelandia: Nagłe zdarzenie podczas lotu - 50 osób zostało rannych! Nowa Zelandia: Nagłe zdarzenie podczas lotu - 50 osób zostało rannych!

    Dziesiątki osób zostało rannych po tym, jak podczas lotu z Australii do Nowej Zelandii doszło do „awarii technicznej”, w wyniku której – według operatora lotu – samolot gwałtownie stracił na wysokości, a świadkowie mówią lokalnym mediom, że pasażerowie zostali nagle rzuceni po kabinie. Około 50 osób zostało opatrzonych po przybyciu do Auckland z powodu obrażeń, w tym jedna osoba, która była w poważnym stanie – poinformowała CNN firma świadcząca usługi ratownictwa medycznego Hato Hone St John Ambulance.12 pacjentów zostało wysłanych do szpitala.

load more hold SHIFT key to load all load all