środa, 20 marzec 2024 16:01

Nitazeny: Nowy rodzaj silnych narkotyków

Nitazeny w Wielkiej Brytanii Nitazeny w Wielkiej Brytanii fot: pixabay

W obliczu rosnącego zagrożenia śmiertelnymi narkotykami syntetycznymi, znane jako nitazeny, brytyjski system zdrowia i organy ścigania napotykają poważne wyzwania. Pomimo klasyfikacji tych substancji jako narkotyków klasy A, co teoretycznie zaostrza kary za ich dystrybucję i posiadanie, krytycy argumentują, że Wielka Brytania jest zbyt wolna w reagowaniu na rozprzestrzenianie się tych narkotyków. Zgodnie z danymi Narodowej Agencji ds. Przestępczości, od lata zanotowano już ponad 100 zgonów związanych z nitazenami, a eksperci twierdzą, że rzeczywista liczba może być znacznie większa.

Braki w systemie monitorowania zagrożeń

Zdaniem dr. Marka Pucciego, który ma doświadczenie w leczeniu pacjentów po przedawkowaniu nitazenów, głównym problemem jest niewystarczające monitorowanie i zbieranie danych o przedawkowaniach, które nie kończą się śmiercią. Takie informacje mogłyby nie tylko pomóc w określeniu skali problemu, ale również w identyfikacji obszarów, w których narkotyki te są najbardziej rozpowszechnione. Niestety, obecnie brakuje krajowego systemu gromadzenia takich danych, co utrudnia skuteczne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się tych substancji. Dodatkowo, istniejące metody zbierania danych, oparte głównie na badaniu przejętych narkotyków lub próbek od innych użytkowników, są niewystarczające.

Zwiększone ryzyko wśród użytkowników heroiny

Nitazeny, które są znacznie silniejsze od heroiny i fentanylu, często trafiają do rąk nieświadomych użytkowników, którzy myślą, że kupują heroinę. Takie przypadki mogą skutkować śmiertelnym przedawkowaniem, czego przykładem są historie Matta i "Sarah", opowiedziane przez BBC. Matt, po latach walki z uzależnieniem i wydatkowaniu olbrzymich sum na narkotyki, przeżył śmiertelne przedawkowanie dzięki szybkiej interwencji medycznej. "Sarah" z kolei, po przedawkowaniu nitazenów, zdecydowała się na zerwanie z heroiną, choć proces odwyku okazał się wyjątkowo trudny.

Kierunek zmian i wyzwania

W odpowiedzi na narastający kryzys, brytyjski rząd utworzył specjalną grupę zadaniową, mającą na celu koordynację działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się syntetycznych opioidów. Jest to krok w dobrym kierunku, jednak eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia szerszych zmian, w tym lepszego monitorowania i reagowania na przypadki przedawkowań. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej rozważa zmiany prawne, które ułatwiłyby dostęp do naloksonu, antidotum na przedawkowanie opioidów. Planowane jest również wykorzystanie nowych technologii w celu poprawy zdolności do zapobiegania śmierciom związanym z narkotykami, co może stanowić nadzieję na lepszą przyszłość w walce z tym coraz większym zagrożeniem.

 

Źródło: BBC, Trybuna Polska, Youtube

Artykuły powiązane

  • Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe

    Policjanci z Otwocka po raz trzeci w tym roku, ujawnili i zlikwidowali laboratorium produkujące narkotyki syntetyczne. Tym razem, odkrycia dokonano na jednej z posesji w Otwocku. 48-letni mężczyzna, zatrzymany w związku z tą sprawą, usłyszał zarzuty posiadania i wytwarzania znacznych ilości substancji odurzających oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

  • CBŚP: Kolejne aresztowania członków dużego gangu narkotykowego CBŚP: Kolejne aresztowania członków dużego gangu narkotykowego

    Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), przeprowadziło kolejną akcję skierowaną przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami w Polsce. Funkcjonariusze z Gdańska i Lublina, zatrzymali pięć kolejnych osób, co zwiększyło liczbę podejrzanych w tej sprawie do 31. Zatrzymani, są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców trójmiejskich klubów piłkarskich. W trakcie działań zabezpieczono mienie, gotówkę oraz narkotyki o wartości ponad pół miliona złotych.

  • Warszawa: Atak nożownika - czterej obywatele Turcji zatrzymani Warszawa: Atak nożownika - czterej obywatele Turcji zatrzymani

    Śródmiejscy policjanci, przeprowadzili szybką akcję, podczas której zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym napastnika, który wcześniej zaatakował 35-letniego mężczyznę nożem. Zdarzenie miało miejsce przy Alei Jana Pawła II. 23-letni podejrzany, usłyszał zarzuty usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz prowadzenia samochodu pod ich wpływem. Okazało się, że jedna z zatrzymanych osób przebywała w Polsce nielegalnie.

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Słubice: Lekarka wystawiała recepty na fentanyl dla korzyści majątkowych Słubice: Lekarka wystawiała recepty na fentanyl dla korzyści majątkowych

    Policja zatrzymała 28-letnią lekarkę ze Słubic, która podejrzewana jest o wystawianie recept na leki opioidowe, zawierające fentanyl. Prawdopodobnie, wystawiała je bez uzasadnionych wskazań medycznych, czerpiąc z tego korzyści majątkowe i jednocześnie narażając pacjentów na niebezpieczeństwo. Tylko w 2024 roku, miała wystawić kilkaset recept na silne opioidy, co zagrażało zdrowiu i życiu osób, które je wykupiły. Sprawę wykryto, dzięki działaniom Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

load more hold SHIFT key to load all load all