piątek, 29 grudzień 2023 14:28

Nepal: Ustalono przyczynę katastrofy samolotu linii Yeti Airlines

Nepal przyczyna katastrofy samolotu Nepal przyczyna katastrofy samolotu fot. pixabay

W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez rządowe organy śledcze ujawniono, że katastrofa lotnicza w Nepalu, w której zginęły 72 osoby, była prawdopodobnie efektem omyłkowego odcięcia zasilania przez pilotów. Incydent, który miał miejsce 15 stycznia, przyczynił się do najtragiczniejszej katastrofy lotniczej w kraju od trzech dekad.

 

Tragiczna katastrofa lotnicza w Nepalu

Samolot linii Yeti Airlines lecący z Katmandu do Pokhara rozbił się zaledwie 1,5 km od lotniska w wąwozie rzeki Seti. Analiza zdarzenia wskazuje, że omyłkowe ustawienie dźwigni sterujących spowodowało utratę ciągu i "przeciągnięcie aerodynamiczne", co z kolei doprowadziło do tragedii.

Dlaczego doszło do tragedii?

Raport śledczy wymienia kilka czynników, w tym brak odpowiedniego szkolenia technicznego, duża obciążenie pracą i stres, a także nieprzestrzeganie standardowych procedur operacyjnych. Pomimo tego, że samolot był w dobrym stanie technicznym, załoga nie zidentyfikowała problemu i nie podjęła działań naprawczych. W dochodzeniu uczestniczyło kilkunastu śledczych z USA, Kanady, Francji i Singapuru, co podkreśla skalę tragedii i konieczność międzynarodowej współpracy w ustalaniu przyczyn katastrof lotniczych.

Nepalskie linie lotnicze pod nadzorem UE

Przypomnijmy, że Unia Europejska od dziesięciu lat zakazuje nepalskim liniom lotniczym wstępu do swojej przestrzeni powietrznej ze względów bezpieczeństwa. Wypadki lotnicze w Nepalu są często wynikiem trudnych warunków atmosferycznych i odległych pasów startowych.

Katastrofa w Nepalu stawia pod znakiem zapytania kwestie bezpieczeństwa i procedur operacyjnych w lokalnych liniiach lotniczych. Tragedia ta jednocześnie podkreśla potrzebę ciągłego nadzoru i współpracy międzynarodowej w dziedzinie lotnictwa, aby uniknąć podobnych wypadków w przyszłości.

Źródło: BBC, X, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Nepal: Śmiertelne żniwo intensywnych opadów deszczu. Nie żyje 59 osób Nepal: Śmiertelne żniwo intensywnych opadów deszczu. Nie żyje 59 osób

    Opady deszczu są co raz bardziej intensywniejsze i często zagrażają życiu wielu mieszkańcom. Do opadów monsunowych doszło w Nepalu. W tym azjatyckim kraju zginęło, co najmniej 59 osób. Do tej pory nie odnaleziono 44 poszkodowanych. 36 osób musi przebywać w szpitalu.

  • São Paulo: Katastrofa lotnicza, 62 ofiary śmiertelne São Paulo: Katastrofa lotnicza, 62 ofiary śmiertelne

    W tragicznym wypadku lotniczym w stanie São Paulo w Brazylii zginęły wszystkie 62 osoby znajdujące się na pokładzie samolotu. Katastrofa miała miejsce w piątek, kiedy to samolot lecący z Cascavel w stanie Paraná do portu lotniczego Guarulhos w São Paulo spadł na teren zabudowany w miejscowości Vinhedo. Linie lotnicze Voepass potwierdziły, że na pokładzie maszyny znajdowało się 58 pasażerów oraz czteroosobowa załoga.

  • Knurów-Szczygłowice: Śmiertelny wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice: Śmiertelny wypadek w kopalni

    Wczoraj, 21 lipca, około godziny 9:45 w kopalni Knurów-Szczygłowice, Ruch Szczygłowice, doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął 54-letni pracownik firmy zewnętrznej. Mężczyzna wykonywał prace związane z transportem i był kierowcą kolejki podwieszanej. Do wypadku doszło na poziomie 850 metrów na skrzyżowaniu pochylni I z przecznicą IIa.

  • Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych

    Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy, zarządzane przez Hamas, poinformowało o śmierci co najmniej 90 Palestyńczyków w wyniku izraelskiego nalotu w strefie humanitarnej al-Mawasi. Około 300 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że celem ataku byli wysocy rangą liderzy Hamasu, Mohammed Deif i jego zastępca Rafa Salama.

  • Iran: Śmierć prezydenta Raisiego i ministra Amirabdollahiana potwierdzona - filmy Iran: Śmierć prezydenta Raisiego i ministra Amirabdollahiana potwierdzona  - filmy

    W niedzielę 19 maja doszło do tragicznej katastrofy śmigłowca w Azerbejdżanie Wschodnim, w której zginął prezydent Iranu, Ebrahim Raisi. W helikopterze znajdowało się również kilku wysokich rangą irańskich przedstawicieli, w tym minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian. Śmigłowiec rozbił się na zalesionym terenie, a akcja poszukiwawcza trwała kilkanaście godzin.

load more hold SHIFT key to load all load all