czwartek, 08 kwiecień 2021 17:46

Igrzyska Olimpijskie w Tokio: Korea Północna nie weźmie w nich udziału

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach w Tokyo Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach w Tokyo Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Korea Północna ogłosiła, że ​​nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w tym roku, mówiąc, że postanowiła chronić swoich sportowców przed Covid-19. Pjongjang twierdzi, że nie ma przypadków wirusa, ale eksperci twierdzą, że jest to mało prawdopodobne. Decyzja ta kładzie kres nadziei Korei Południowej na wykorzystanie igrzysk do rozmowy z Koreą Północą na temat warunków utknięcia w negocjacjach transgranicznych.

 

Korea Północna po raz drugi bojkotuje igrzyska

Ogłoszenie to sprawia, że ​​Korea Północna jest pierwszym dużym krajem, który pominął opóźnione Igrzyska 2020 z powodu pandemii, której rzekomo sam nie przechodzi. Przypominamy, że igrzyska mają się rozpocząć 23 lipca. Będzie to pierwszy raz, kiedy Korea Północna opuściła Letnie Igrzyska Olimpijskie od 1988 roku, kiedy zbojkotowała igrzyska w Seulu podczas zimnej wojny.

To ostateczna decyzja Korei Północnej

Decyzja została podjęta na posiedzeniu komitetu olimpijskiego w dniu 25 marca, zgodnie z raportem państwowego ośrodka Sports w KRLD. Korea Północna podjęła surowe środki przeciwko wirusowi od czasu jego wybuchu w zeszłym roku. Zamknęła swoje granice pod koniec stycznia, a później poddała kwarantannie setki obcokrajowców w swojej stolicy. Od początku ubiegłego roku pociągi i wagony mają zakaz wjazdu i wyjazdu z Korei Północnej, a większość międzynarodowych lotów pasażerskich również została zatrzymana.

Prezydent Korei Południowej liczył na uczestnictwo Północy w igrzyskach

Korea Północna i Południowa są technicznie nadal w stanie wojny, ponieważ żaden traktat pokojowy nie został podpisany po zakończeniu wojny koreańskiej w 1953 roku. Prezydent Moon Jae-In liczył, że w trakcie trwania igrzysk uda mu się odbyć rozmowę z przedstawicielami Korei Północnej właśnie na tematy traktatu pokojowego.