piątek, 02 kwiecień 2021 18:55

Tajwan: Zgony w wyniku wypadku pociągu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wypadek pociągu na Tajwanie Wypadek pociągu na Tajwanie Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Co najmniej 48 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych po tym, jak pociąg wiozący prawie 500 pasażerów rozbił się, a następnie wykoleił w tunelu na Tajwanie. Ośmiowagonowy pociąg uderzył w pojazd budowlany, który wjechał na tory przy wylocie tunelu. Ratownicy przeczesywali poważnie uszkodzone wagony w tunelu, aby znaleźć ocalałych, niektórzy nawet wybijali okna, aby uciec. Akcje ratunkowe będą kontynuowane, ponieważ około 200 osób nadal pozostaje uwięzionych w ruinach.

 

Pociąg w Tajwanie był przepełniony

Wielu pasażerów musiało stać, ponieważ pociąg był przeludniony. Pociąg “408” jest uważany za jeden z najszybszych, a zarazem najbezpieczniejszych typów pociągów. Może osiągnąć prędkość 130 km / h. Piątkowa katastrofa to najgorsza katastrofa kolejowa na Tajwanie od dziesięcioleci. Prezydent Tsai Ing-wen przesłała kondolencje rodzinom ofiar i zarządza śledztwo w tej sprawie.

Ludzie byli uwięzieni w wagonach

Do katastrofy doszło około godziny 09:00 czasu lokalnego. Niektórzy ludzie z tyłu pociągu byli w stanie wyjść z tego bez szwanku. W gorszej sytuacji znaleźli się podróżujący ze środkowych i początkowych wagonów, wśród których było wielu zabitych i rannych. „Wydawało się, że nastąpił nagły, gwałtowny wstrząs i upadłam na podłogę” - powiedziała tajwańskiej agencji UDN jedna z ocalałych kobiet. „Wyłamaliśmy okno, żeby wspiąć się na dach pociągu i uciec”. 50-letnia ocalała powiedziała też, że widziała wielu ludzi uwięzionych pod siedzeniami, a kiedy wyszła z powozu, wszędzie widziała ciała.

Czy przywiązano wystarczająco dużo uwagi na bezpieczeństwo?

Tajwan ma imponującą sieć transportową, obejmującą ponad 1000 km torów kolejowych,a pociągi przewożą rocznie ponad 200 milionów pasażerów. Wypadki zdarzają się rzadko, ale to ostatnie wykolejenie - jeśli rzeczywiście zostało spowodowane przez pojazd budowlany zaparkowany na pobliskim zboczu zjeżdżającym na tory - zwiększyłoby liczbę niedawnych incydentów, które są wynikiem zaniedbania.