środa, 08 listopad 2023 13:16

Hiszpania, Madryt: Zamieszki na ulicach!

Madryt zamieszki na ulicach Madryt zamieszki na ulicach fot. pixabay

 W Madrycie doszło do gwałtownych protestów z udziałem ponad 7 tysięcy osób, które wyrażały swoje niezadowolenie z negocjacji między socjalistyczną partią PSOE, a katalońskimi partiami nacjonalistycznymi. Kilkunastu uczestników zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Wszystko to wydarzyło się w cieniu rosnących kontrowersji wokół amnestii dla katalońskich separatystów, która stała się kluczowym punktem sporu.

 

Protesty na ulicach Madrytu!

Główne ulice Madrytu stały się areną protestu, gdzie demonstranci wyrazili swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej. Policja musiała interweniować, używając środków przymusu. Mimo to, co najmniej 12 osób zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Najbardziej radykalni uczestnicy protestu odpalali race, rzucali przedmiotami i podpalali kosze na śmieci, a atmosfera na ulicach była napięta. Negocjacje między PSOE a katalońskimi partiami nacjonalistycznymi dotyczą głównie amnestii dla katalońskich separatystów. Carles Puigdemont, eurodeputowany i oskarżony o rebelię, jest kluczową postacią w tych rozmowach. Wymaga on amnestii dla ponad 1400 osób, które są objęte zarówno wyrokami, jak i procesami karnymi za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku.

Trudna sytuacja w Hiszpanii

Decyzja Pedro Sancheza o zmianie stanowiska w sprawie amnestii wywołała spory zarówno w samej partii socjalistycznej, jak i w opozycji. Zdaniem Partii Ludowej, zmiana ta świadczy o tym, że kraj znajduje się pod wpływem separatystów, a ich wsparcie stało się kluczowe dla utrzymania władzy przez Sancheza. Były premier Felipe Gonzalez i były wicepremier Alfonso Guerra, działacze socjalistyczni, również skrytykowali ten ruch, wskazując na brak jednoznaczności w podejściu do kwestii amnestii. Protesty i kontrowersje wokół negocjacji z katalońskimi separatystami stawiają Pedro Sancheza w trudnej sytuacji politycznej, gdzie musi znaleźć balans między utrzymaniem władzy a zachowaniem jedności w swojej partii.

Sytuacja w Hiszpanii jest obecnie napięta, a rosnące protesty stanowią wyzwanie dla rządu premiera Pedro Sancheza. Kontrowersje wokół amnestii dla katalońskich separatystów oraz negocjacje z Junts per Catalunya rysują obraz trudnych decyzji, które muszą zostać podjęte w celu utrzymania stabilności i jedności kraju. Przyszłość rządów lewicy w Hiszpanii może być zależna od wyników tych negocjacji.

Źródło: PAP, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka Kongres USA: 3 rzeczy, które warto wiedzieć o ustawie dotyczącej TikToka

    Ostatni projekt ustawy Kongresu ma na celu wywarcie presji na ByteDance, chińskiego właściciela TikToka, aby zrezygnował z kontrolowania popularnej aplikacji. To kolejna próba ograniczenia wpływu chińskiego giganta na amerykański rynek cyfrowy, która może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów użytkowników oraz przedsiębiorstw, które wykorzystują TikTok do promocji swoich produktów i usług.

  • Norderney: SPD debatuje o przyszłości partii Norderney: SPD debatuje o przyszłości partii

    Na wyspie Norderney odbywa się dwudniowa konwencja socjaldemokratów, podczas której liderzy SPD dyskutują o przyszłej linii partii. Spotkanie to jest ważnym momentem dla partii, która zmaga się z wewnętrznymi wyzwaniami oraz krytyką zewnętrzną.

  • Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów Wybory samorządowe: II tura w mediach społecznościowych - porównanie kandydatów

    Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich jest top influencerem?”, aktywność kandydatów w mediach społecznościowych wywarła niepodważalny wpływ na ostateczne wyniki wyborów. Wielu z TOP kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich na platformach społecznościowych już w I turze zdeklasowało rywali.

  • Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju? Ukraina: Ilu poborowych uciekło z kraju?

    Setki tysięcy mężczyzn w wieku poborowym opuściło Ukrainę od wybuchu wojny, unikając służby wojskowej - donosi portal Politico. Tymczasem malejące morale społeczeństwa ukraińskiego oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony Zachodu stawiają kraj w trudnej sytuacji.

  • Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film Trump Tower: Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem - film

    W wieżowcu Trump Tower w Nowym Jorku odbyło się spotkanie między prezydentem Polski Andrzejem Dudą a byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowy, które trwały niemal dwie i pół godziny, zostały ocenione przez obie strony jako owocne i przebiegające w przyjaznej atmosferze.

load more hold SHIFT key to load all load all