Aresztowanie dziennikarza BBC
Funkcjonariusze starli się z protestującymi i w ciągu ostatnich kilkunastu godzin dochodzi do regularnych demonstracji rozganianych przez policję. Co więcej, w wyniku jednej z takich interwencji, został pobity i aresztowany dziennikarz BBC.
BBC journalist arrested by Chinese police during Covid protestshttps://t.co/ni4ppNBYVZ pic.twitter.com/zv0vejhanC
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 28, 2022
Urumczi - kropla, która przelała czarę frustracji
Protesty rozpoczęły się w piątek w mieście Urumczi (stolica regionu Sinciang) po tym, gdy w zamkniętym przez policję bloku doszło do pożaru, w którego wyniku zginęło co najmniej 10 osób, gdyż nie mogły one wydostać się na zewnątrz. Władze ocenzurowały w sieci pytania dotyczące tego, czy restrykcje utrudniły ewakuację.
Starcie protestujących w Szanghaju
To była iskra, która wywołała reakcję łańcuchową. Najpierw protesty wybuchły w samym mieście Urumczi, jednakże w ciągu weekendu rozszerzyły się także na kolejne miast. Największa demonstracja odbyła się w Szanghaju, gdzie policja starła się z protestującymi. Co więcej, protesty dotarły także do samej stolicy Chin, czyli Pekinu, gdzie w ciągu dnia setki osób zebrały się na kampusie prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua.
🇨🇳 W Chinach protesty przeciw covidowemu terrorowi rozprzestrzeniają się w Pekinie, Szanghaju, Wuhan, Chengdu, Chongqing, Nanjing i Kantonie. Protestujący krzyczeli „Down Xi Jinping”, „Dość blokad” i „ Dość testów PCR, chcemy wolności”. Niezadowolenie ludzi rośnie. pic.twitter.com/XyQBJSDnyB
— Aleksandra K. (@Aleksan94914355) November 28, 2022
Władza surowo tłumi protesty, jednak ich skala zdecydowanie wymyka się Pekinowi spod kontroli. Światowe giełdy ostro reagują na sytuację w Chinach, która wiąże się z kolejnym zamknięciem chińskiej gospodarki.
上海乌鲁木齐路 最新视频
— 李老师不是你老师 (@whyyoutouzhele) November 26, 2022
民众齐声高喊“共产党下台 习近平下台”
马路对面的警察并未阻止 pic.twitter.com/Vh40idZWWy
Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska