Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 28 listopad 2022 18:39

Chiny: Białe puste kartki symbolem oporu - protesty przeciwko lockdownom

Protesty Chińczyków Protesty Chińczyków fot: Twitter.com

Ogromne protesty przeciwko restrykcjom „zero covid” przetaczają się przez całe Chiny. Ludzie masowo protestują przeciwko kolejnym lockdownom wprowadzonym przez władze. Symbolem protestów stała się pusta, biała kartka papieru. Ma być to nawiązanie to kompletnego braku wolności słowa.

 

Aresztowanie dziennikarza BBC

Funkcjonariusze starli się z protestującymi i w ciągu ostatnich kilkunastu godzin dochodzi do regularnych demonstracji rozganianych przez policję. Co więcej, w wyniku jednej z takich interwencji, został pobity i aresztowany dziennikarz BBC.

 

Urumczi - kropla, która przelała czarę frustracji

Protesty rozpoczęły się w piątek w mieście Urumczi (stolica regionu Sinciang) po tym, gdy w zamkniętym przez policję bloku doszło do pożaru, w którego wyniku zginęło co najmniej 10 osób, gdyż nie mogły one wydostać się na zewnątrz. Władze ocenzurowały w sieci pytania dotyczące tego, czy restrykcje utrudniły ewakuację.

Starcie protestujących w Szanghaju

To była iskra, która wywołała reakcję łańcuchową. Najpierw protesty wybuchły w samym mieście Urumczi, jednakże w ciągu weekendu rozszerzyły się także na kolejne miast. Największa demonstracja odbyła się w Szanghaju, gdzie policja starła się z protestującymi. Co więcej, protesty dotarły także do samej stolicy Chin, czyli Pekinu, gdzie w ciągu dnia setki osób zebrały się na kampusie prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua.

Władza surowo tłumi protesty, jednak ich skala zdecydowanie wymyka się Pekinowi spod kontroli. Światowe giełdy ostro reagują na sytuację w Chinach, która wiąże się z kolejnym zamknięciem chińskiej gospodarki.

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Ameryka: Chińskie balony szpiegowskie nad USA i Kanadą- F-22 w stanie gotowości! Ameryka: Chińskie balony szpiegowskie nad USA i Kanadą- F-22 w stanie gotowości!

  Pentagon potwierdził, że tajemniczy obiekt widziany przez wielu obserwatorów w stanie Montana, jest balonem szpiegowskim. Według informacji podawanych przez Reuters, jest to balon należący do Chin. Warto dodać, że Pentagon zdecydował się zmobilizować myśliwce F-22, jednakże wojskowi nadal odradzają prezydentowi Bidenowi zestrzelenie urządzenia. 

 • Pekin: Chiny wyślą żołnierzy do Rosji! Pekin: Chiny wyślą żołnierzy do Rosji!

  Pekin zdecydował się wysłać chińskich żołnierzy do Rosji na wspólne manewry wojskowe. Dla Europy oraz Ameryki jest to bardzo wyraźny sygnał coraz większego zacieśniania więzów, między Rosją a Chinami. Co więcej, jest to wypełnienie zobowiązań, które zostały złożone przez prezydentów obydwu krajów podczas Zimowych Igrzysk Olimpijski. Sojusz Chin, Rosji i pozostałych państw wschodu zaczyna być bardzo wyraźny i konkretne akcentowany.

 • Tajwan: Chiny odpowiadają na wizytę Pelosi Tajwan: Chiny odpowiadają na wizytę Pelosi

  Zaledwie wczoraj pisaliśmy o napięciach pomiędzy USA a Chinami i widmie konfrontacji o Tajwan. Dziś przypuszczenia te zaczynają coraz bardziej stawać się faktem. Obecnie lot Nancy Pelosi śledzi za sprawą portalu Flightradar ponad 300 tysięcy osób. Chiny odpowiedziały, że w przypadku prowokacyjnej wizyty na Tajwanie „chińscy żołnierze nie będą stali bezczynnie”. Czy jesteśmy zatem świadkami początku wojny na Pacyfiku?

 • Wojna: Xi Jinping prosi Putina o nieatakowanie Ukrainy w trakcie igrzysk - Chiny zaprzeczają Wojna: Xi Jinping prosi Putina o nieatakowanie Ukrainy w trakcie igrzysk - Chiny zaprzeczają

  W poniedziałkowy poranek zachodnie media obiegła informacja o rzekomej rozmowie telefonicznej pomiędzy Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem. Tematem rozmowy miała być prośba prezydenta Chin, aby Putin nie atakował Ukrainy w trakcie Igrzysk Olimpijskich. Władze Chin kategorycznie zaprzeczają, żeby taka rozmowa miała miejsce. Kto mówi zatem prawdę?

 • Chiny: Otworzono najdłuższy podwodny tunel pod Taihu - robi wrażenie! Chiny: Otworzono najdłuższy podwodny tunel pod Taihu - robi wrażenie!

  Kraj Środka przoduje w technologicznych rozwiązaniach, które zachwycają cały świat. Chińscy architekci słyną z nowoczesnych i innowacyjnych projektów, czego doskonałym dowodem jest najdłuższy podwodny tunel przebiegający pod jeziorem Taihu we wschodnich Chinach. Czym wyróżnia się ta niezwykła konstrukcja?