poniedziałek, 22 marzec 2021 16:30

Wielka Brytania: Premier dzwoni do przywódców Unii Europejskiej w celu zaprzestania nakładania zakazu eksportu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Premier UK dzwoni do przywódców Unii Europejskiej Premier UK dzwoni do przywódców Unii Europejskiej Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W Unii Europejskiej trwa spór o dostawy szczepionek AstraZeneca przeciwko Covid-19. Przywódcy UE zorganizują w czwartek wirtualne spotkanie, aby omówić zakaz eksportu szczepionek Oxford-AstraZeneca do Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak Boris Johnson, premier UK zamierza przed tą wideo konwersacją przedstawić sprawę Wielkiej Brytanii w rozmowie telefonicznej jeden na jeden z każdym przedstawicielem.

 

Dlaczego UE ma problemy ze szczepionkami?

Tymczasem długo oczekiwane wyniki amerykańskiego badania szczepionki Oxford-AstraZeneca, w którym wzięło udział ponad 32 000 ochotników, pokazują, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce skuteczna. Kilku europejskich przywódców wstrzymało wdrażanie szczepionki w związku z obawami o możliwy związek z zakrzepami krwi. Brytyjskie i unijne organy regulacyjne stwierdziły, że nie ma dowodów, że szczepionka powoduje zakrzepy krwi. Europejscy przywódcy spotkali się z krytyką za powolne tempo wprowadzania szczepionek na kontynent. Podaje się, że mniej niż 12% populacji UE otrzymało szczepionkę, w porównaniu z prawie 40% w Wielkiej Brytanii. Przypominamy, że UE napotkała problemy produkcyjne związane ze szczepionkami Pfizer-BioNTech, Moderna i Oxford-AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki producent AstraZeneca powiedział, że fakt, że kontrakty z UE zostały podpisane później niż z Wielką Brytanią, spowodował problemy z dostarczeniem ich szczepionki.

Unia Europejska jest w tyle za Wielką Brytanią

Wielka Brytania jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zaoferowanie szczepionki dziewięciu priorytetowym grupom do 15 kwietnia i wszystkim dorosłym do końca lipca. ​​41 milionów dawek szczepionek zostało wyeksportowanych do 33 krajów w ciągu sześciu tygodni, a ponad 10 milionów szczepionek trafiło do Wielkiej Brytanii. Spekuluje się , że jeśli dostawy w Europie nie ulegną poprawie, eksport do krajów, które mają wyższe wskaźniki szczepień niż pozostałe zostanie wstrzymany.