Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 22 marzec 2021 16:30

Wielka Brytania: Premier dzwoni do przywódców Unii Europejskiej w celu zaprzestania nakładania zakazu eksportu

Premier UK dzwoni do przywódców Unii Europejskiej Premier UK dzwoni do przywódców Unii Europejskiej Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W Unii Europejskiej trwa spór o dostawy szczepionek AstraZeneca przeciwko Covid-19. Przywódcy UE zorganizują w czwartek wirtualne spotkanie, aby omówić zakaz eksportu szczepionek Oxford-AstraZeneca do Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak Boris Johnson, premier UK zamierza przed tą wideo konwersacją przedstawić sprawę Wielkiej Brytanii w rozmowie telefonicznej jeden na jeden z każdym przedstawicielem.

 

Dlaczego UE ma problemy ze szczepionkami?

Tymczasem długo oczekiwane wyniki amerykańskiego badania szczepionki Oxford-AstraZeneca, w którym wzięło udział ponad 32 000 ochotników, pokazują, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce skuteczna. Kilku europejskich przywódców wstrzymało wdrażanie szczepionki w związku z obawami o możliwy związek z zakrzepami krwi. Brytyjskie i unijne organy regulacyjne stwierdziły, że nie ma dowodów, że szczepionka powoduje zakrzepy krwi. Europejscy przywódcy spotkali się z krytyką za powolne tempo wprowadzania szczepionek na kontynent. Podaje się, że mniej niż 12% populacji UE otrzymało szczepionkę, w porównaniu z prawie 40% w Wielkiej Brytanii. Przypominamy, że UE napotkała problemy produkcyjne związane ze szczepionkami Pfizer-BioNTech, Moderna i Oxford-AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki producent AstraZeneca powiedział, że fakt, że kontrakty z UE zostały podpisane później niż z Wielką Brytanią, spowodował problemy z dostarczeniem ich szczepionki.

Unia Europejska jest w tyle za Wielką Brytanią

Wielka Brytania jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zaoferowanie szczepionki dziewięciu priorytetowym grupom do 15 kwietnia i wszystkim dorosłym do końca lipca. ​​41 milionów dawek szczepionek zostało wyeksportowanych do 33 krajów w ciągu sześciu tygodni, a ponad 10 milionów szczepionek trafiło do Wielkiej Brytanii. Spekuluje się , że jeśli dostawy w Europie nie ulegną poprawie, eksport do krajów, które mają wyższe wskaźniki szczepień niż pozostałe zostanie wstrzymany.

 • Rosja: Kolejne miasto zaatakowane?
  Rosja: Kolejne miasto zaatakowane?

  Rosja doświadczyła dramatycznego odzwierciedlenia skutków wojny na Ukrainie na swoim własnym terytorium w środę, po masowym ostrzale, w wyniku którego cztery osoby zostały ranne w Biełgorodzie.  Wstępne informacje wskazywały, że dron uderzył w ten obszar i spowodował pożar rafinerii ropy naftowej.

  Napisano czwartek, 01 czerwiec 2023 11:40
 • Lex Tusk: Kolejni członkowie rezygnują z Rady Prezydenckiej
  Lex Tusk: Kolejni członkowie rezygnują z Rady Prezydenckiej

  Profesor Politechniki Gdańskiej, Julita Wasilczuk, podjęła decyzję o zrezygnowaniu z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W wywiadzie dla TVN24 Biznes dr hab. Wasilczuk wyjaśniła, że jest to jej “protest przeciwko obniżaniu standardów demokracji”

  Napisano środa, 31 maj 2023 13:55
 • Rosja: Moskwa zaatakowana dronami?
  Rosja: Moskwa zaatakowana dronami?

  Ukraina przeprowadziła we wtorek swoje największe w historii ataki dronami na Moskwę, ale rosyjska obrona powietrzna zniszczyła wszystkie osiem dronów - poinformowała Rosja, aczkolwiek informacja o tym, czy na pewno  drony pochodziły z Ukrainy nie jest potwierdzona.

  Napisano wtorek, 30 maj 2023 15:47
 • Andrzej Duda: Prezydent podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich
  Andrzej Duda: Prezydent podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich

  Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że podpisze ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022. Jednocześnie zapowiedział skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania kwestii budzących wątpliwości.

  Napisano poniedziałek, 29 maj 2023 13:01
 • Piwo z Mentzenem: Sławomir w stanie wskazującym. On naprawdę pije piwo?!
  Piwo z Mentzenem: Sławomir w stanie wskazującym. On naprawdę pije piwo?!

  Wczoraj internet obiegły filmiki ze Sławomirem Mentzenem, którego stan ewidentnie wskazuje na to, że wypił za dużo piwa. Chwiejący się na nogach Sławomir z wrodzonym samozaparciem przedstawia rozmówcy swoje racje. Dziś założyciel browaru Mentzen w humorystyczny sposób podsumował wczorajsze zdarzenie.

  Napisano sobota, 27 maj 2023 21:48
 • Ukraina: Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu
  Ukraina: Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu

  Szef rosyjskiej grupy najemników Wagner ogłosił, że siły jego oddziałów rozpoczęły wycofywanie się z ukraińskiego miasta Bachmut. Jewgienij Prigożyn zadeklarował przekazanie kontroli nad miastem rosyjskiej armii do 1 czerwca, ale Kijów twierdzi, że wciąż kontroluje niektóre obszary miasta.

  Napisano czwartek, 25 maj 2023 15:54
 • Jarosław Górczyński: Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany!
  Jarosław Górczyński: Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego aresztowany!

  Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, został aresztowany na podstawie decyzji sądu. Przed zatrzymaniem przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) usłyszał kolejne zarzuty. Zawieszony w obowiązkach prezydent miasta zgodził się, by w mediach podawano jego pełne dane osobowe.

  Napisano środa, 24 maj 2023 15:33
 • Wołodymyr Zełenski: Spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem!
  Wołodymyr Zełenski: Spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem!

   Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem w ramach swojej wizyty u zachodnich sojuszników. Ukraina nadal przygotowuje się do długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko rosyjskim siłom. W zeszłym tygodniu Zełenski przekazał BBC, że jego kraj potrzebuje więcej uzbrojenia, zanim będzie mógł przeprowadzić atak.

  Napisano poniedziałek, 15 maj 2023 18:21
 • Rodzina Królewska: Książę Andrzej nie chce wyprowadzić się z Royal Lodge!
  Rodzina Królewska: Książę Andrzej nie chce wyprowadzić się z Royal Lodge!

  Brytyjskie media donoszą, że książę Andrzej odmawia opuszczenia swojej 30-pokojowej rezydencji, co doprowadziło do kolejnego konfliktu z królem. Wcześniej w tym roku ujawniono, że Karol zmniejszył dofinansowanie, które Andrzej otrzymywał od zmarłej królowej Elżbiety w wysokości 250 000 funtów.

  Napisano poniedziałek, 15 maj 2023 18:13
 • Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Rzymie
  Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Rzymie

  Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odwiedza właśnie Rzym, gdzie spotyka się z przywódcami politycznymi i zostanie przyjęty przez papieża Franciszka. Zełenski zobaczy się z premierem Włoch Giorgią Meloni, prezydentem Sergio Mattarellą i odwiedzi Watykan.

  Napisano sobota, 13 maj 2023 13:17
 • Donald Trump: Były prezydent winny wykorzystywania seksualnego E. Jean Carroll!
  Donald Trump: Były prezydent winny wykorzystywania seksualnego E. Jean Carroll!

  Wczoraj 9-go maja ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa za winnego seksualnego wykorzystywania i zniesławiania amerykańskiej pisarki E. Jean Carroll. W procesie cywilnym oddaliła jednak zarzut gwałtu, który kobieta stawiała Trumpowi w latach 90. W zamian przyznała pisarce odszkodowanie w wysokości 5 milionów dolarów.

  Napisano środa, 10 maj 2023 18:01
 • Zamość: To rosyjska rakieta Ch-55! - wstępne potwierdzenia biegłych
  Zamość: To rosyjska rakieta Ch-55! - wstępne potwierdzenia biegłych

  Według Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych obiekt lotniczy znaleziony nieopodal Zamościa obok Bydgoszczy, to rosyjski pocisk manewrujący Ch-55. O sprawie tej pisaliśmy pod koniec kwietnia, ponieważ to właśnie wtedy obiekt został odnaleziony przez osobę, która przechadzała się lasem. 

  Napisano środa, 10 maj 2023 16:27
 • Ukraina: Atak rakietowy na Odessę i Kijów
  Ukraina: Atak rakietowy na Odessę i Kijów

  Wiele miejsc w Ukrainie usłyszało dziś w nocy alarmy przeciwlotnicze. Jednym z zaatakowanych miast jest Odessa. Służby ratownicze pracują tam nad gaszeniem pożarów. Według przedstawiciela władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka doszło do ataku rakietowego wroga. Ukraińskie media podają informacje o dwóch eksplozjach. Na razie nie ma informacji o ofiarach i rannych.

  Napisano poniedziałek, 08 maj 2023 08:46
 • Londyn: Koronacja Karola III - relacja na żywo
  Londyn: Koronacja Karola III - relacja na żywo

  Książę Karol, po śmierci Elżbiety II 8 września 2022 roku, został królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych królestw Wspólnoty. Jednakże, sama koronacja odbędzie się dzisiaj 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. To tutaj odbywają się ceremonie koronacyjne już od 900 lat. Ceremonia koronacyjna będzie prowadzona przez arcybiskupa Canterbury i potrwa trzy godziny. Uroczystość będzie bardziej skromna niż koronacja królowej Elżbiety II i zdecydowanie krótsza. Zaproszono około 2000 osób zamiast planowanych 8000.

  Napisano sobota, 06 maj 2023 08:30
 • Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Hadze
  Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy z wizytą w Hadze

  W zaledwie dzień po tym, jak Rosja oskarżyła Ukrainę o zaatakowanie Kremla dronami, na ukraińskich terenach spadło wiele bomb. Zaatakowano m.in. Odessę, Kijów i Zaporoże. Zginęło 21 osób w zaledwie jedno popołudnie, a wiele innych zostało rannych. Naloty powietrzne mają miejsce w czasie, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma przemawiać w Hadze w ramach swojej niespodziewanej wizyty w Holandii.

  Napisano czwartek, 04 maj 2023 12:12
 • Rosja: Ukraina zaatakowała dronami Kreml?
  Rosja: Ukraina zaatakowała dronami Kreml?

  Rosja oskarżyła państwo ukraińskie o dokonanie nocnego ataku dronami na Kreml w celu zabicia prezydenta Władimira Putina. Kreml twierdzi, że w rzekomym ataku na siedzibę Putina zostały użyte dwa drony, które później zneutralizowała rosyjska obrona.

  Napisano środa, 03 maj 2023 15:54
 • Donald Trump: Ruszył proces byłego prezydenta USA oskarżonego o gwałt!
  Donald Trump: Ruszył proces byłego prezydenta USA oskarżonego o gwałt!

  Była felietonistka E. Jean Carroll zeznawała w środę w swoim procesie o napaść i zniesławienie przeciwko Donaldowi Trumpowi, opowiadając w przerażający sposób o rzekomym napadzie seksualnym dokonanym przez byłego prezydenta w sklepie w Nowym Jorku.

  Napisano czwartek, 27 kwiecień 2023 14:08
 • Zamość: Niezidentyfikowany obiekt wojskowy spadł w lesie pod Bydgoszczą.
  Zamość: Niezidentyfikowany obiekt wojskowy spadł w lesie pod Bydgoszczą.

  Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że w miejscowości Zamość pod Bydgoszczą natrafiono w lesie na niezidentyfikowany obiekt wojskowy. Już w środę wieczorem portal bydgoszcz.wyborcza.pl informował o tym, że coś spadło z nieba w okolicach miasta. Według dziennikarzy RMF FM jest to pocisk powietrze-ziemia. 

  Napisano czwartek, 27 kwiecień 2023 13:11
 • RPA: Kraj jednak nie wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego?
  RPA: Kraj jednak nie wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego?

  Biuro prezydenta RPA, Afrykański Kongres Narodowy, ogłosiło, że nie planuje wycofywania kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego, pomimo wcześniejszej deklaracji prezydenta Cyrila Ramaphosy. Biuro stwierdziło, że wcześniejsza deklaracja była "błędem w komunikacji”.

  Napisano środa, 26 kwiecień 2023 12:46
 • Rosja: Czy syn Pieskowa faktycznie był na wojnie?
  Rosja: Czy syn Pieskowa faktycznie był na wojnie?

  33-letni syn rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, powiedział, że służył przez niemal 6 miesięcy w grupie Wagnera podczas wojny w Ukrainie. Nikołaj Pieskow oświadczył, że to był jego obowiązek i “nie mógł siedzieć z boku i patrzeć, jak jego przyjaciele i inni tam jadą".

  Napisano poniedziałek, 24 kwiecień 2023 16:24