Republikanie przeciwko pomocy dla Ukrainy
Projekt ustawy, który zakładał uchwalenie 111 miliardów dolarów wydatków budżetowych na pomoc Ukrainie, Izraelowi, Tajwanowi, państwom Indo-Pacyfiku, a także na wzmocnienie ochrony granic i walkę z obrotem fentanylu, został odrzucony przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. Mimo to większość z nich opowiedziała się za dalszymi pracami nad ustawą, co daje nadzieję na przyszłe porozumienie. Wiele republikańskich głosów przeciwko pomocy dla Ukrainy wynika z próby zmuszenia demokratów do wprowadzenia restrykcji w polityce azylowej i kontynuacji budowy płotu na granicy z Meksykiem. Republikanie chcą wywierać presję na konkretne zmiany, co utrudnia szybkie przyjęcie ustawy. Jednakże, nieudana próba przekazania pomocy nie zamyka drzwi na przyszłość, a rozmowy mają trwać.
Apel Bidena w sprawie Rosji i Ukrainie
Joe Biden apeluje o jedność w Kongresie, zachęcając do poparcia dla Ukrainy. Prezydent zaznaczył, że wsparcie dla Kijowa nie może już dłużej czekać, a niepowodzenie wniosku byłoby "najlepszym prezentem dla Putina". Biden zapowiedział także, że będzie dążył do kompromisu z republikanami, aby uzyskać ich akceptację dla zwiększenia pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Decyzja Stanów Zjednoczonych w sprawie pomocy dla Ukrainy ma doniosłe znaczenie na arenie międzynarodowej. Wsparcie finansowe dla Kijowa nie tylko stanowi gest solidarności, ale również wpływa na decyzje innych państw. Świat z uwagą śledzi, jak Stany Zjednoczone poradzą sobie z tą kwestią w kontekście narastających napięć na wschodnich granicach Ukrainy.
History will judge us harshly if we turn our back on freedom’s cause in Ukraine.
— President Biden (@POTUS) December 7, 2023
We can’t let Putin win. pic.twitter.com/8ukz0fuxyB
Źródło: Reuters, PAP, X, Trybuna Polska