Poparcie partii w sondażu CBOS
Wyniki najnowszego sondażu CBOS pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 31 proc. głosów, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych. Na pierwszym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 32 proc., tracąc 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem. Konfederacja zajmuje trzecie miejsce z 13 proc. poparcia, a Trzecia Droga i Lewica uzyskały odpowiednio 7 i 6 proc. W porównaniu z początkiem listopada poparcie dla Trzeciej Drogi wzrosło o 2 punkty procentowe, natomiast Lewica zanotowała spadek o 1 punkt procentowy.
Sondaż wykazał także spadek liczby niezdecydowanych wyborców. W tej grupie znajduje się obecnie 9 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych.
“ „Wzrost ten dokonał się jednak nie tyle kosztem spadku poparcia dla politycznych konkurentów PiS ile w wyniku powrotu wyborców PiS, którzy wcześniej zwątpili i przeszli do kategorii wyborców niezdecydowanych”.- CBOS
Wpływ wyborów w USA na PiS
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych mogło wpłynąć na wzrost notowań PiS. Badacze wskazują na tzw. efekt demonstracji, który zwiększył pozytywne postrzeganie ugrupowania w oczach polskich wyborców. Trump, jako przedstawiciel prawicy republikańskiej, jest postrzegany jako sojusznik PiS, co mogło przyczynić się do mobilizacji elektoratu.
Socjolodzy zauważają, że takie globalne wydarzenia często kształtują lokalne postawy wyborców, co widać na przykładzie zmian w poparciu na polskiej scenie politycznej.
“ „Wydaje się, że nieoczywiste a zarazem wyraźne zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich wywołało w percepcji politycznej Polaków coś, co w socjologii określa się jako efekt demonstracji”.- CBOS
Frekwencja i zmiany w preferencjach
Frekwencja deklarowana przez ankietowanych wyniosłaby 86 proc., co jest najwyższym wynikiem od listopada 2023 roku. Tylko 8 proc. respondentów odrzuca możliwość udziału w wyborach, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe. Zwiększenie zainteresowania udziałem w wyborach może wpływać na przyszłe wyniki głosowania.
Zmiany w preferencjach wyborców wskazują, że poparcie dla PiS jest wynikiem mobilizacji powracających wyborców. To wskazuje na większe zaangażowanie społeczne i wpływ bieżących wydarzeń politycznych.
“ „Gdyby wybory odbywały się w drugiej połowie listopada, udział w wyborach wzięłoby 86 proc. ankietowanych”.- CBOS
Nowa dynamika polskiej sceny politycznej
Wzrost poparcia dla PiS oraz większa deklarowana frekwencja pokazują zmieniającą się dynamikę na polskiej scenie politycznej. Globalne wydarzenia, takie jak wybory w USA, oraz zmniejszenie grupy niezdecydowanych wyborców mogą wpłynąć na przyszłe wyniki wyborów. Obserwacja tych trendów jest kluczowa dla lepszego zrozumienia postaw politycznych w Polsce.
Źródło: Sondaż parlamentarny CBOS 18 do 20 listopada