środa, 15 listopad 2023 07:20

Sejm: Analiza wynagrodzeń poselskich

Wynagrodzenia poselskie 2023 Wynagrodzenia poselskie 2023 fot: Sylwester Niedzielski

Z rozpoczęciem X kadencji Sejmu, posłowie wkroczyli na nową ścieżkę swojej politycznej kariery. Z tej okazji, warto przyjrzeć się, ile będą zarabiać ci reprezentanci narodu, co stanowi istotny element transparentności w demokratycznym społeczeństwie.

 

Podstawowe wynagrodzenie posła

Podstawowe uposażenie posła wynosi 12 tys. 826,64 zł brutto, co po odjęciu podatków i składek daje około 9 tys. zł "na rękę". To jednak nie koniec finansowych korzyści dla posłów.

Dodatkowe wpływy

Oprócz uposażenia, posłowie otrzymują dietę parlamentarną w wysokości 4008,33 zł brutto. Zgodnie z danymi portalu money.pl, pensje posłów wzrosły w 2021 roku na skutek rozporządzenia podpisanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Poselskie ulgi podatkowe

Posłowie korzystają również z ulg podatkowych. Kwota wolna od podatku w przypadku uposażenia wynosi 30 tys. zł, a w przypadku diety - 3 tys. zł miesięcznie.

Dodatki funkcyjne posła

Posłowie otrzymują dodatki za pełnienie funkcji w komisjach: 20% pensji dla przewodniczącego, 15% dla wiceprzewodniczącego i 10% dla przewodniczącego podkomisji. Łączna kwota dodatków funkcyjnych nie może przekroczyć 35% uposażenia poselskiego.

Inne świadczenia

Posłowie mają prawo do bezpłatnych przejazdów i przelotów, ryczałtu na pokrycie kosztów biura poselskiego oraz zakwaterowania w Domu Poselskim lub ryczałtu na wynajem mieszkania.

Wynagrodzenia a transparentność polityczna

Zarobki posłów, choć oficjalnie jawne, często okazują się wyższe o około 19% od podstawowej stawki, jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli. Transparentność finansowa w polityce jest kluczowa dla budowania zaufania społecznego. Ujawnienie pełnej struktury wynagrodzeń i dodatkowych świadczeń jest ważnym krokiem w tym kierunku. Ponadto, warto zauważyć, że posłowie-emeryci nadal mogą pobierać uposażenie, co budzi dodatkowe pytania o system wynagrodzeń w polskim parlamencie.

Artykuły powiązane

 • Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu? Grzegorz Braun: Czy politykowi Konfederacji grozi utrata immunitetu?

  Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych podjęła rekomendację uchylenia immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Kontrowersyjne wydarzenia z 12 grudnia, gdy poseł użył gaśnicy proszkowej do zgasić zapalone świece chanukowe, teraz skutkują poważnymi konsekwencjami. Ostateczna decyzja zapadnie podczas głosowania na sali plenarnej, przewidywanie na środę po południu. Co skłoniło Komisję do tego kroku i jakie zarzuty stawia się posłowi Braunowi?

 • Magdalena Filiks: Posłanka PO została zaatakowana słownie przez inną posłankę? Magdalena Filiks: Posłanka PO została zaatakowana słownie przez inną posłankę?

  Konflikt polityczny osiągnął nowy poziom intensywności w polskim parlamencie, gdy posłanka Prawa i Sprawiedliwości rzekomo zaatakowała słownie parlamentarkę z Koalicji Obywatelskiej, używając obraźliwych słów na temat jej tragicznie zmarłego syna. Incydent miał miejsce w sejmowej restauracji, co wywołało zbulwersowanie opinii publicznej. Oba obozy polityczne nie kryją swojego oburzenia, a sytuacja stała się tematem debaty zarówno w mediach społecznościowych, jak i tradycyjnych.

 • Konfederacja: Kolejny skandal, tym razem z udziałem Jacka Ćwięki Konfederacja: Kolejny skandal, tym razem z udziałem Jacka Ćwięki

  Przed planowanym ponownym zapaleniem świec chanukowych w Sejmie, atmosferę zakłócił skandaliczny wpis na mediach społecznościowych. Jacek Ćwięka, były kandydat do Senatu z ramienia Konfederacji i Korony Polskiej Grzegorza Brauna, sugerował możliwość ataku bombowego w budynku parlamentu. Incydent ten wywołał lawinę reakcji i zaniepokojenie społeczne.

 • Senat: Kto zostanie Marszałkiem Senatu? Są dwie kandydatki! Senat: Kto zostanie Marszałkiem Senatu? Są dwie kandydatki!

  Wciąż trwa gorąca dyskusja na temat osoby, która zastąpi Tomasza Grodzkiego na stanowisku marszałka Senatu. Nieoficjalne źródła donoszą, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest obecnie najpoważniejszą kandydatką do objęcia tej kluczowej funkcji. Demokratyczna opozycja, która dysponuje większością, skupia się teraz na personalnych decyzjach dotyczących nowego rządu. Donald Tusk ma zostać premierem, zaś Sejmem prawdopodobnie będzie kierować przedstawiciel Trzeciej Drogi. Czyżby Senat trafił w ręce Lewicy? Oto szczegóły tego politycznego spektaklu.

 • Wybory 2023: Co dalej? Wybory 2023: Co dalej?

  Po wielotygodniowej kampanii i dniu wyborczym, Polska ma już wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane ze wszystkich obwodów głosowania, co daje nam wyraźny obraz rozkładu sił w Sejmie i Senacie. Analizujemy, jak te wyniki kształtują przyszłość polskiej polityki.

 • Joe Biden: Prezydent rezygnuje ze startu w wyborach
  Joe Biden: Prezydent rezygnuje ze startu w wyborach

  W niedzielę prezydent USA Joe Biden ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Decyzja ta nastąpiła po spadku poparcia wśród członków Partii Demokratycznej, którzy wyrazili wątpliwości co do jego zdolności do pokonania Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach. Biden zapewnił, że pozostanie na stanowisku prezydenta do końca swojej kadencji w styczniu 2025 roku. Zapowiedział również, że przemówi do narodu w tym tygodniu.

  Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 20:44
 • Parlament Europejski: Europosłanka z Rumunii wyrzucona siłą
  Parlament Europejski: Europosłanka z Rumunii wyrzucona siłą

  Wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim zakończyła się skandalem, kiedy prorosyjska europosłanka z Rumunii, Diana Șoșoacă, została siłą usunięta z sali obrad. Șoșoacă, znana ze swoich kontrowersyjnych poglądów, najpierw założyła kaganiec, następnie wymachiwała świętym obrazem, zakłócając wystąpienia innych deputowanych. Incydent zakończył się jej usunięciem z obrad pod przymusem.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 14:15
 • Milwaukee: Gest wsparcia dla Trumpa. Delegaci na konwencji z opatrunkami na uszach - film
  Milwaukee: Gest wsparcia dla Trumpa. Delegaci na konwencji z opatrunkami na uszach - film

  Delegaci na Krajowej Konwencji Partii Republikańskiej postanowili wyrazić swoje wsparcie dla Donalda Trumpa w nietypowy sposób. W odpowiedzi na sobotni zamach, podczas którego były prezydent USA został postrzelony i nosi teraz opatrunek na prawym uchu, wielu jego zwolenników pojawiło się na konwencji z opatrunkami na tym samym uchu. Ten gest solidarności stał się wyraźnym symbolem jedności wśród sympatyków Trumpa.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 08:16
 • USA: Joe Biden chory na Covid! Kapania przerwana
  USA: Joe Biden chory na Covid! Kapania przerwana

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden został zakażony koronawirusem. W związku z tym musiał zmienić swoje plany i udał się do swojej posiadłości w Delaware, gdzie będzie izolowany. Jego choroba wywołała nowe wyzwania dla demokratów, którzy liczą, że prezydent będzie w stanie wrócić do kampanii wyborczej i ubiegać się o reelekcję.

  Napisano czwartek, 18 lipiec 2024 07:28
 • Ukraina: F-16 z Grecji?
  Ukraina: F-16 z Grecji?

  Grecja rozważa przekazanie Ukrainie 32 myśliwców F-16, które mają zostać wycofane ze służby. Przekazanie tych starszych modeli maszyn planowane jest poprzez specjalny scenariusz z udziałem Stanów Zjednoczonych jako pośrednika.

  Napisano środa, 17 lipiec 2024 12:41
 • Ministerstwo Rodziny: Ewakuacja i interwencja służb z powodu możliwości zamachu
  Ministerstwo Rodziny: Ewakuacja i interwencja służb z powodu możliwości zamachu

  W budynku Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej doszło do incydentu z udziałem mężczyzny posiadającego niebezpieczne przedmioty. Około 40-letni obywatel Białorusi wszedł do budynku, co spowodowało natychmiastową reakcję służb. Teren wokół ministerstwa został zabezpieczony przez policję.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 13:28
 • USA: Trump nominowany na prezydenta. Znamy wiceprezydenta.
  USA: Trump nominowany na prezydenta. Znamy wiceprezydenta.

  Po nieudanym zamachu na jego życia Donald Trump otrzymał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. Były prezydent ogłosił, że jego kandydatem na wiceprezydenta będzie konserwatywny senator z Ohio, J.D. Vance. Decyzja ta została szybko skomentowana przez sztab wyborczy obecnego prezydenta, Joe Bidena.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 07:09
 • ABW: Zatrzymanie posła Marcina Romanowskiego
  ABW: Zatrzymanie posła Marcina Romanowskiego

  Dziś doszło do zatrzymania posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) na polecenie Prokuratury Krajowej. Informację tę potwierdził na platformie X pełnomocnik posła, Bartosz Lewandowski.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 14:19
 • Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych
  Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych

  Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy, zarządzane przez Hamas, poinformowało o śmierci co najmniej 90 Palestyńczyków w wyniku izraelskiego nalotu w strefie humanitarnej al-Mawasi. Około 300 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że celem ataku byli wysocy rangą liderzy Hamasu, Mohammed Deif i jego zastępca Rafa Salama.

  Napisano niedziela, 14 lipiec 2024 14:54
 • Pensylwania: Donald Trump postrzelony na wiecu - film
  Pensylwania: Donald Trump postrzelony na wiecu - film

  Podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii doszło do dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły nie tylko Stanami Zjednoczonymi, ale i całym światem. Były prezydent USA, Donald Trump, został postrzelony w głowę. Na szczęście, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zamachowiec został zastrzelony na miejscu przez ochronę, a incydent zakończył się tragicznie również dla jednego z uczestników wiecu oraz poważnymi obrażeniami dwóch innych osób.

  Napisano niedziela, 14 lipiec 2024 10:16
 • Jarosław Kaczyński: Kontrowersje wokół wypowiedzi Prezesa o wolności słowa
  Jarosław Kaczyński: Kontrowersje wokół wypowiedzi Prezesa o wolności słowa

  W Sejmie doszło do niecodziennej sytuacji, kiedy to 10-letnia Sara Małecka-Trzaskoś, prowadząca kanał na platformie TikTok, próbowała zadać pytanie Jarosławowi Kaczyńskiemu. Spotkanie zakończyło się zaskakującą reakcją prezesa Prawa i Sprawiedliwości, która wywołała burzę w mediach społecznościowych.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 14:20
 • Waszyngton: Najważniejsze ustalenia szczytu NATO w pierwszym i drugim dniu
  Waszyngton: Najważniejsze ustalenia szczytu NATO w pierwszym i drugim dniu

  75. rocznica powstania NATO stała się okazją do zorganizowania szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy Stanów Zjednoczonych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 30 państw członkowskich oraz zaproszeni goście, w tym prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Polska reprezentowana była przez prezydenta Andrzeja Dudę, marszałka Sejmu Szymona Hołownię, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz ministra obrony narodowej Władysława Kosiniak-Kamysza.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 18:04
 • NIK: (Nie)sprawni żołnierze, czyli smutna polska rzeczywistość. Wojsko oblało egzamin z WF-u
  NIK: (Nie)sprawni żołnierze, czyli smutna polska rzeczywistość. Wojsko oblało egzamin z WF-u

  Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) nie wywiązuje się z obowiązków związanych z wychowaniem fizycznym, współzawodnictwem sportowym oraz obozami kondycyjno-szkoleniowymi. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) stwierdziła, że w latach 2020–2022 w wielu jednostkach wojskowych żołnierzom nie zapewniono odpowiednich warunków do treningów fizycznych, w tym porannego rozruchu, i wymaganej liczby godzin zajęć z wychowania fizycznego. Często zajęcia prowadzili niekwalifikowani instruktorzy.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 17:19
 • NIK: Miasta toną w reklamach i zupełnie sobie z tym nie radzą
  NIK: Miasta toną w reklamach i zupełnie sobie z tym nie radzą

  Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport ujawniający nieprawidłowości związane z umieszczaniem reklam w przestrzeni publicznej w Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Opolu. Z kontroli wynika, że od 12 do 100 proc. billboardów, szyldów, banerów i plakatów zostało umieszczonych bez wiedzy i zgody lokalnych władz. Przez to miasta tracą należne im opłaty. Mimo wprowadzenia ustawy krajobrazowej oraz uchwał krajobrazowych miasta nadal nie radzą sobie z nielegalnymi reklamami.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 13:33
 • Izabela Leszczyna: Wyższa akcyza na alkohol i papierosy? Minister zdrowia jest na tak
  Izabela Leszczyna: Wyższa akcyza na alkohol i papierosy? Minister zdrowia jest na tak

  Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w „Rozmowie Piaseckiego” na antenie TVN24, ogłosiła plan walki z nadużywaniem alkoholu. Jednym z zaproponowanych działań jest zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22–6. To jednak tylko pierwszy krok w długofalowej strategii, której celem jest promocja zdrowego stylu życia i ograniczenie konsumpcji procentów.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 12:55
 • Kijów: Zmasowany atak, ranni i zabici - 40 rakiet
  Kijów: Zmasowany atak, ranni i zabici - 40 rakiet

  Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły intensywny atak rakietowy na Kijów oraz inne ukraińskie miasta, co skutkowało tragicznymi stratami w ludziach i infrastrukturze. Według najnowszych informacji przekazanych przez ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, atak spowodował śmierć co najmniej 20 osób, a 50 zostało rannych.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 11:22
 • Francja: Wyniki wyborów parlamentarnych - klęska prawicy
  Francja: Wyniki wyborów parlamentarnych - klęska prawicy

  We Francji zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych, która przyniosła zwycięstwo Nowemu Frontowi Ludowemu (NFP). Jak wynika z oficjalnych rezultatów podanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, NFP zdobył 182 mandaty w Zgromadzeniu Narodowym, co stanowi o dwa mandaty więcej niż przewidywał sondaż exit poll.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 08:09
 • Ukraina: "Utrata" Patriotów i zniszczenie Shahedów
  Ukraina: "Utrata" Patriotów i zniszczenie Shahedów

  Rosyjska strona przekazała informacje o zniszczeniu dwóch wyrzutni systemów rakiet Patriot podczas nocnego ataku na terytorium Ukrainy. Zdarzenie miało miejsce w rejonie portu Jużne w obwodzie odeskim. Tymczasem ukraińska obrona przeciwlotnicza skutecznie zestrzeliła wszystkie atakujące drony Shahed.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 15:58
 • USA: Michelle Obama mogłaby pokonać Trumpa w wyborach - sondaż
  USA: Michelle Obama mogłaby pokonać Trumpa w wyborach - sondaż

  Michelle Obama, była Pierwsza Dama USA, ma większe szanse na pokonanie Donalda Trumpa niż obecny prezydent Joe Biden - wynika z sondażu Ipsos i agencji Reutera. Portal Puck, powołując się na wewnętrzne badania sztabu Bidena, sugeruje, że nie tylko Obama, ale także inni kandydaci mogliby uzyskać lepsze wyniki niż Biden.

  Napisano środa, 03 lipiec 2024 13:17
 • Rosja: Skrzypaczka Marina Nasonowa skazana za zakazane hasła
  Rosja: Skrzypaczka Marina Nasonowa skazana za zakazane hasła

  Niewiarygodna cenzura w Rosji doprowadziła do sytuacji w które trudno wręcz uwierzyć. Rosjanie zakazali mowy o takich organizacjach jak UPA, UNA, UNSO, UON oraz propagowania hasła "Chwała Ukrainie" i "Bohaterom chwała".

  Napisano niedziela, 30 czerwiec 2024 13:33