Pomoc dla Ukrainy
- GUS: Inflacja przebija kolejną barierę i jest najwyższa od 24 lat!
Szybująca inflacja okazuje się długotrwałym problemem, który narasta z miesiąca na miesiąc. Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja osiągnęła poziom aż 12,4%, co jest wyższe niż nawet pesymistyczne przewidywania ekspertów. Sytuacja robi się coraz bardziej zawiła, zaś ceny produktów i usług rosną jak szalone. Co podrożało najbardziej?
- ZDRADA: Szokująca wypowiedź papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie!
Agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad 70 dni, dlatego wszyscy ze zniecierpliwieniem czekają na koniec konfliktu. Światowi liderzy nawołują do rozmów pokojowych i wstrzymania ognia, jednakże głowa Kościoła Katolickiego od samego początku wojny wydaje się bardzo słabo angażować w sytuację, która ma przecież potencjał na przerodzenie się w konflikt o zasięgu światowym. Dlatego też słowa papieża Franciszka w wywiadzie dla włoskiej prasy mocno szokują i dziwą jednocześnie.
- Francja: Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie ze skrajnie prawicową Marine Le Pen. Wyniki I i II tury
24 kwietnia podczas niedzielnej II tury Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji odstawiając na blisko 20% skrajnie prawicową kandydatką Marine Le Pen. Po przeliczeniu 100% głosów uzyskał on 58,55% poparcia. Na jego rywalkę, Marine Le Pen, zagłosowało 41,45%.
- USA: Kolejne setki milionów dolarów na pomoc Ukrainie
Wojna w Ukrainie przechodzi w nowy etap, który teraz koncentruje się na podboju okręgu donieckiego i ługańskiego. Rosyjskie wojsko przegrupowuje się od kilkunastu dni i ewidentnie szykuje się na uderzenie. Stany Zjednoczone stale wysyłają Ukrainie pomoc militarną, zaś w ten czwartek Joe Biden ogłosił kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, który opiewa na kwotę 800 milionów dolarów.
- Wojna: Rosyjskie wojska przygotowują się do uderzenia na Donbas
Wedle wszelkich medialnych przekazów, rosyjskie wojska przerwały próbę wzięcia stolicy w kocioł i wycofały się z okolic Kijowa. Nie oznacza to oczywiście końca wojny, ponieważ według ekspertów jest to po prostu taktyczne wycofanie się, aby mogło nastąpić kolejne uderzenie. Jaki jest zatem cel rosyjskich wojsk?
- Covid-19: Coraz mniej chętnych na szczepionki. Morawiecki prosi o pomoc UE
Wojna w Ukrainie zawładnęła umysłami i mediami od ponad miesiąca, dlatego inne tematy wyraźnie zeszły na plan dalszy. Rząd zmaga się obecnie z systematycznie zmniejszającą się ilością osób chętnych na przyjęcie szczepionki przeciwko covid-19. Problem polega na tym, że rząd posiada miliony niewykorzystanych szczepionek. Co więcej, w drodze są kolejne dawki szczepionki, dlatego rząd postanowił prosić o pomoc UE.
- Rosja: Pieskow ostrzega Szwecję i Finlandię przed wstąpieniem do NATO
Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała państwom w Europie, że pokój na Starym Kontynencie nie jest czymś danym raz na zawsze. Systematyczne zwiększanie wydatków na wojsko poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej pokazuje, że Europa zaczyna wyznawać zasadę „si vis pacem, para bellum”.
- ONZ: Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka
Im dłużej trwają działania wojenne na Ukrainie, tym gorsze zbrodnie zostają odkrywane. Zdjęcia z Buczy i Irpienia wstrząsnęły w tym tygodniu opinią publiczną i pokazały ogromne i bezcelowe okrucieństwo wobec cywili. Poszczególne organizacje międzynarodowe zaczęły reagować na te dramatyczne wydarzenia i doskonałym przykładem takiej reakcji może być decyzja Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
- Wojna: Rosyjskie oddziały okopały się w Czerwonym Lesie - czeka ich choroba popromienna
Trwająca od ponad miesiąca wojna na Ukrainie przeszła w nową fazę, ponieważ rosyjskie oddziały wycofują się na wschód, aby skupić się na odcięciu od Ukrainy obwodu Donieckiego i Ługańskiego. Wycofujący się Rosjanie zostawiają za sobą zgliszcza i setki martwych cywilów. Ukraińskie służby potwierdziły doniesienia o tym, że oddział Rosjan okopał się w tzw. Czerwonym Lesie. Wycofując się dalej na wschód mogą być chodzącą bombą biologiczną. Dlaczego?
- Polska 2050: Akcja billboardowa w 25. rocznicę uchwalenia obowiązującej Konstytucji RP
Na tle flagi państwowej została wydrukowana Zasada demokratycznego państwa prawnego, zawarta w art. 2 Konstytucji: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.” To wszystko. Prosta forma, pozbawiona komentarza treść.
- Grammy: Prezydent Zełenski pojawił się na ceremonii rozdania nagród. Zdjęcia gwiazd
Coroczna ceremonia rozdania nagród Grammy, jest uroczystością zorganizowaną przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Nagrody te przyznawane są muzykom, którzy w danym roku kalendarzowym cieszyli się największą popularnością i sprzedali największą ilość płyt. Nie da się ukryć, że w świecie muzyki jest to odpowiednik filmowych Oscarów.
- Afganistan: Talibowie zamknęli szkołę dla dziewcząt klika godzin po jej ponownym otwarciu
Oczy całego świata zwrócone są w stronę Ukrainy zmagającej się z rosyjską inwazją militarną. Talibowie uznali to za doskonały pretekst do wprowadzania swojego prawa, które całkowicie redefiniuje porządek obowiązujący w tym kraju od 20 lat, czyli od rozpoczęcia wojny w Afganistanie. Dziewczęta znów nie mogą uczęszczać do żeńskich szkół, ponieważ zostały zamknięte zaledwie kilka godzin po ich ponownym otwarciu.
- Dmitrij Pieskow w CNN: Specjalna operacja wojskowa idzie zgodnie z planem
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow udzielił we wtorek wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN. Rozmowa prowadzona była przez Christiane Amanpour, czyli doświadczoną dziennikarkę i korespondentkę stacji CNN do spraw międzynarodowych. Pieskow podczas długiego telewizyjnego wywiadu udzielił wielu interesujących informacji, które oczywiście podtrzymują narrację Kremla o denazyfikacji Ukrainy.
- Bruksela: Armia Unii Europejskiej, czyli militarne przygotowania wspólnoty
Temat wspólnej armii w ramach Unii Europejskiej był bagatelizowany przez ostatnią dekadę. Rosyjski atak na Ukrainie dobitnie uświadomił wspólnocie, że wojna na europejskim kontynencie nie jest jedynie echem historii i może dosięgnąć kraje wspólnoty. Dlatego też coraz poważniej mówi się o armii Unii Europejskiej, a konkretniej o siłach szybkiego reagowania, których zadaniem byłoby odpieranie agresora w przypadku najazdu na jeden z krajów UE.
- Mińsk: Polski dezerter Emil Czeczko znaleziony martwy
Białoruska agencja prasowa BeITA podała informację, że polski dezerter Emil Czeczko został znaleziony martwy w swoim miejscu zamieszkania w Mińsku. Według nieoficjalnych doniesień mężczyznę znaleziono powieszonego. Warto podkreślić, że informację potwierdza także niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan, co potwierdza, że nie jest to po prostu medialna manipulacja reżimu Łukaszenki.
- Francja: Sprzedaż broni dla Rosji pomimo panującego embarga
Doniesienia francuskiego portalu śledczego Disclose okazały się prawdą. Francja wysyłała broń do Rosji od 2014 roku, mimo ogłoszonego embarga. Sankcje związane były z aneksją Krymu, czyli zbrojnego przejęcia terytorium należącego do Ukrainy. Warto podkreślić, że w tej sprawie wypowiedział się nawet sam prezydent Francji Emmanuel Macron.
- Kijów: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki z wizytą u Załenskiego
We wszystkich mediach krąży dziś informacja o wizycie premiera Morawieckiego i wicepremiera Kaczyńskiego w Kijowie. Towarzyszą im premierzy Czech i Słowenii tzn. Petr Fiala i Janez Janša. Politycy podobno wybrali się w tą niebezpieczna podróż pociągiem. Trudno w to uwierzyć, bo podróż i całe przedsięwzięcie wydaje się być bardzo niebezpieczne i dlatego też życzymy powodzenia oraz trzymamy kciuki.
- Maria Ovsiannikova: Rosyjska dziennikarka zaprotestowała na wizji przeciwko wojnie - dziś nikt nie wie gdzie jest
Podczas wczorajszego wydania wiadomości w rosyjskiej telewizji, doszło do niecodziennego incydentu. W trakcie trwającej transmisji na żywo, w kadr kamery wtargnęła kobieta z transparentem i okrzykiem „niet wajnie”. Okazało się, iż jest to rosyjska dziennikarka Maria Ovsiannikova, która nie zgadza się z polityką Kremla i zbrojną agresją na Ukrainę. Co stało się z dziennikarką po tym odważnym proteście?
- Wojna: Rosja pod coraz większą presją - Japonia, Holandia i Australia wysuwają swoje pretensje
Wojna na Ukrainie trwa już 19 dni, dlatego cały świat zaniepokojony jest stale rozwijającą się sytuacją i tym, że wojenna zawierucha może rozlać się po innych krajach Europy i świata. Agresja Putina sprawiła rzecz wręcz odwrotną niż chciał tego prezydent Rosji. Kraje szeroko rozumianego Zachodu zjednoczyły się i działają wspólnie. Warto podkreślić, że kolejne kraje wysuwają wobec Rosji swoje żądania i decydują się na kroki, które w ciągu ostatnich lat były nie do pomyślenia w świecie dyplomatycznym.
- Wojna: Tajemniczy dron TU-141 rozbił się w stolicy Chorwacji
Wojna rosyjsko-ukraińska postawiła w stan podwyższonej gotowości wszystkie państwa Europy, zaś w szczególności te, które są blisko tego gorejącego konfliktu. Nieustające działania wojenne sieją trwogę w mieszkańcach Europy, dlatego wydarzenie, do którego doszło w nocy z 10 na 11 marca w Chorwacji, obudziły niemalże cały Zagrzeb, czyli stolicę Chorwacji. W godzinach wieczornych miała miejsce duża eksplozja, której przyczyną okazała się katastrofa wojskowego drona.