wtorek, 12 styczeń 2021 19:34

Odszkodowania za szczepienia czyli Fundusz Kompensacyjny COVID19

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Fundusz kompensacyjny czyli odszkodowania za szczepienia Fundusz kompensacyjny czyli odszkodowania za szczepienia

Dziś Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował o powołaniu funduszu kompensacyjnego. W tym roku pieniądze z funduszu będą pomagały osobom, u których wystąpił tak zwany NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny. Planowo w kolejnych latach fundusze obejmą obowiązkowe szczepienie dzieci. Uproszczona zostanie procedura i ma ona zlikwidować niedogodności w roszczeniach ewentualnych poszkodowanych o odszkodowanie.

Odszkodowania będą przysługiwały osobom, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny i które spędzą w szpitalu co najmniej 14 dni. Kwota zadośćuczynienia pacjentom opiewać będzie w kwocie od 10 do 100 tysięcy złotych. Wnioski o odszkodowania wraz z dokumentacją medyczną można składać do Rzecznika Praw Pacjenta, a decyzja będzie wydawana w ciągu 60 dni.

Do tej pory na 250 tysięcy szczepień wykonanych w Polsce mieliśmy tylko 37 niepożądanych reakcji pacjenta, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważne i jeden przypadek ciężki.
Niewątpliwie zabieg ten to zachęta i ochrona dla ludzi, którzy do tej pory obawiali się szczepionki. Świadczenia te będą finansowane z budżetu państwa poprzez budżet covidowy. Za 2 lata z tego funduszu będą mogły korzystać osoby, które stosowały inne szczepiania. Co najlepsze fundusz ten będzie finansowany w przyszłości przez firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki.

  • Co to jest Fundusz Kompensacyjny?
  • Ile odszkodowania dostanie pacjent za wstrząs anafilaktyczny?
  • Skąd finansowane są odszkodowania za szczepienia?
  • Co to jest NOP?

źródło:trybunapolska.pl