Teren charakteryzuje się nadzwyczajną aktywnością wulkaniczną.
Miasto Gwatemala – tętniąca stolica państwa
Gwatemala to prawdziwe centrum polityczne, kulturalne i społeczne państwa, a także zdecydowanie największa aglomeracja, której liczba mieszkańców przekracza 1 milion. Założone zostało przez Hiszpanów w 1776 roku na gruzach dawnego miasta Majów – Kaminaljuyu, którego pozostałości można podziwiać po dziś dzień. Gwatemala została całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1917 roku i odbudowane z zastosowaniem nowoczesnych trendów. Prawdziwą ozdobą miasta jest katedra oraz Pałac Narodowy, których architektura inspirowana jest hiszpańskim, kolonialnym barokiem. Będąc w mieście Gwatemala warto zwrócić uwagę również na Muzeum Kostiumów Ixchel oraz Muzeum Archeologiczne Popol Vuh.
Stanowisko archeologiczne Tikal w Gwatemali
Gwatemala na arenie międzynarodowej słynie przede wszystkim z licznych zabytków z okresu przedkolumbijskiej epoki Majów, którzy zresztą do dzisiaj stanowią 40% krajowej populacji. Położone na północy państwa stanowisko archeologiczne Tikal zajmuje obszar pozostałości po imponującym mieście Majów, którego historia sięga III w n.e., a niegdyś pełniło funkcje lokalnej stolicy. Obszar ok. 60 km² obejmuje przede wszystkim liczne świątynie, ale też zabudowania o charakterze użytkowym i mieszkalnym, położone w środku gęstej dżungli. Najwyższa spośród zachowanych budowli to schodkowa piramida mierząca aż 46 metry – Świątynia Wielkiego Jaguara. Wszystkie pozostałości są świadectwem wysoko rozwiniętej i bajecznie bogatej cywilizacji dojrzewającej w całkowitej izolacji od osiągnięć nauki europejskiej.
Antigua – stara stolica kolonialnego imperium
Miasto Antigua zostało założone w 1543 roku jako stolica hiszpańskich posiadłości w regionie Ameryki Łacińskiej. Kres jego rozwojowi przyniosło wielkie trzęsienie ziemi z 1773 roku, które przyniosło tak wielkie zniszczenia, że postanowiono wybudować nową stolicę – Gwatemalę – runęło wówczas m.in. 30 kościołów. Mimo tej tragedii i upływu czasu, w Antigui zachowało się wiele zabytków wzniesionych w stylu hiszpańskiego kolonialnego baroku w XVII i XVIII wieku na czele z katedrą o bogato zdobionej fasadzie. Warto również zwrócić uwagę na typowo kolonialny system urbanistyczny – ulice krzyżujące się pod kątem prostym. Dzisiaj Antigua znana jest szczególnie z barwnych i uroczystych procesji z okazji świąt wielkanocnych. Uznawana jest także za główne turystyczne centrum Gwatemali.
Quetzaltenango – raj dla kawoszy
Położone w zachodniej części Gwatemali miasto Quetzaltenango założone zostało przez Majów w XIV wieku i zdobyte przez Hiszpanów w 1542 roku. Z czasów europejskiej dominacji zachowała się m.in. piękna katedra Ducha Świętego z XVI wieku oraz teatr. Turyści powinni zajrzeć również do pasażu Enrique czy też Parku Centralnego Ameryki. Ciekawą atrakcją turystyczną są trzy baseny geotermalne Fuentes Georginas położone w otoczeniu porośniętych tropikalną roślinnością gór. Region Quetzaltenango znany jest jednak przede wszystkim z obfitych plantacji kawowca. Zebrane ziarna kawy przetwarzane są w licznych palarniach skąd gotowy produkt dociera do milionów domów na całym świecie. Z góry miasto oraz dolinę, w której jest ono położone można obserwować z punktu widokowego Cerro del Baul.
Cudowne jezioro Atitlan
Jezioro Atitlan położone w połowie drogi między Quetzaltenango a Antiguą uznawane jest za jeden z najpiękniej położonych akwenów wodnych na świecie. Usytuowany jest na wysokości 1563 m.n.p.m. i jest bardzo ważnym rezerwuarem słodkiej wody dla miejscowej ludności. Jezioro otoczone jest trzema imponującymi wulkanicznymi wierzchołkami – San Pedro, Toliman oraz Atitlan. Krystalicznie czysta woda jest domem dla wielu rzadkich gatunków ryb. U brzegów spotkać natomiast można licznych Indian w charakterystycznych, tradycyjnych ubraniach, pielęgnujących nieprzerwanie swoje wiekowe zwyczaje. Pasjonaci górskich wędrówek mogą natomiast udać się w pieszą wycieczkę na pobliski szczyt Nariz del Indio, z którego roztaczają się piękne widoki na porośniętą tropikalną roślinnością okolicę.
Mapa Gwatemali
A dla leniwych przedstawiamy mape Gwatemali z której możecie skorzystać. Poszukaj w Gwatemali powyższych atrakcji i ciesz się przygodą!