Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 25 sierpień 2021 17:54

Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

Gwatemala i jej atrakcje Gwatemala i jej atrakcje

Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

Teren charakteryzuje się nadzwyczajną aktywnością wulkaniczną.

Miasto Gwatemala – tętniąca stolica państwa

Gwatemala to prawdziwe centrum polityczne, kulturalne i społeczne państwa, a także zdecydowanie największa aglomeracja, której liczba mieszkańców przekracza 1 milion. Założone zostało przez Hiszpanów w 1776 roku na gruzach dawnego miasta Majów – Kaminaljuyu, którego pozostałości można podziwiać po dziś dzień. Gwatemala została całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1917 roku i odbudowane z zastosowaniem nowoczesnych trendów. Prawdziwą ozdobą miasta jest katedra oraz Pałac Narodowy, których architektura inspirowana jest hiszpańskim, kolonialnym barokiem. Będąc w mieście Gwatemala warto zwrócić uwagę również na Muzeum Kostiumów Ixchel oraz Muzeum Archeologiczne Popol Vuh.

Stolica Gwatemali

Stanowisko archeologiczne Tikal w Gwatemali

Gwatemala na arenie międzynarodowej słynie przede wszystkim z licznych zabytków z okresu przedkolumbijskiej epoki Majów, którzy zresztą do dzisiaj stanowią 40% krajowej populacji. Położone na północy państwa stanowisko archeologiczne Tikal zajmuje obszar pozostałości po imponującym mieście Majów, którego historia sięga III w n.e., a niegdyś pełniło funkcje lokalnej stolicy. Obszar ok. 60 km² obejmuje przede wszystkim liczne świątynie, ale też zabudowania o charakterze użytkowym i mieszkalnym, położone w środku gęstej dżungli. Najwyższa spośród zachowanych budowli to schodkowa piramida mierząca aż 46 metry – Świątynia Wielkiego Jaguara. Wszystkie pozostałości są świadectwem wysoko rozwiniętej i bajecznie bogatej cywilizacji dojrzewającej w całkowitej izolacji od osiągnięć nauki europejskiej.

Antigua – stara stolica kolonialnego imperium

Miasto Antigua zostało założone w 1543 roku jako stolica hiszpańskich posiadłości w regionie Ameryki Łacińskiej. Kres jego rozwojowi przyniosło wielkie trzęsienie ziemi z 1773 roku, które przyniosło tak wielkie zniszczenia, że postanowiono wybudować nową stolicę – Gwatemalę – runęło wówczas m.in. 30 kościołów. Mimo tej tragedii i upływu czasu, w Antigui zachowało się wiele zabytków wzniesionych w stylu hiszpańskiego kolonialnego baroku w XVII i XVIII wieku na czele z katedrą o bogato zdobionej fasadzie. Warto również zwrócić uwagę na typowo kolonialny system urbanistyczny – ulice krzyżujące się pod kątem prostym. Dzisiaj Antigua znana jest szczególnie z barwnych i uroczystych procesji z okazji świąt wielkanocnych. Uznawana jest także za główne turystyczne centrum Gwatemali.

Antigua - stara stolica Gwatemali

Quetzaltenango – raj dla kawoszy

Położone w zachodniej części Gwatemali miasto Quetzaltenango założone zostało przez Majów w XIV wieku i zdobyte przez Hiszpanów w 1542 roku. Z czasów europejskiej dominacji zachowała się m.in. piękna katedra Ducha Świętego z XVI wieku oraz teatr. Turyści powinni zajrzeć również do pasażu Enrique czy też Parku Centralnego Ameryki. Ciekawą atrakcją turystyczną są trzy baseny geotermalne Fuentes Georginas położone w otoczeniu porośniętych tropikalną roślinnością gór. Region Quetzaltenango znany jest jednak przede wszystkim z obfitych plantacji kawowca. Zebrane ziarna kawy przetwarzane są w licznych palarniach skąd gotowy produkt dociera do milionów domów na całym świecie. Z góry miasto oraz dolinę, w której jest ono położone można obserwować z punktu widokowego Cerro del Baul.

Miasto Quetzaltenango

Cudowne jezioro Atitlan

Jezioro Atitlan położone w połowie drogi między Quetzaltenango a Antiguą uznawane jest za jeden z najpiękniej położonych akwenów wodnych na świecie. Usytuowany jest na wysokości 1563 m.n.p.m. i jest bardzo ważnym rezerwuarem słodkiej wody dla miejscowej ludności. Jezioro otoczone jest trzema imponującymi wulkanicznymi wierzchołkami – San Pedro, Toliman oraz Atitlan. Krystalicznie czysta woda jest domem dla wielu rzadkich gatunków ryb. U brzegów spotkać natomiast można licznych Indian w charakterystycznych, tradycyjnych ubraniach, pielęgnujących nieprzerwanie swoje wiekowe zwyczaje. Pasjonaci górskich wędrówek mogą natomiast udać się w pieszą wycieczkę na pobliski szczyt Nariz del Indio, z którego roztaczają się piękne widoki na porośniętą tropikalną roślinnością okolicę.

Mapa Gwatemali

A dla leniwych przedstawiamy mape Gwatemali z której możecie skorzystać. Poszukaj w Gwatemali powyższych atrakcji i ciesz się przygodą!

 • III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?
  III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

  Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

  Napisano piątek, 09 wrzesień 2022 18:48
 • Gruzja: Co warto zobaczyć?
  Gruzja: Co warto zobaczyć?

  Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

  Napisano środa, 29 czerwiec 2022 17:42
 • Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!
  Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!

  Władze Australii postanowiły otworzyć swoje granicę na gości zza granic kraju. Warto podkreślić, iż kraj ten charakteryzował się wyjątkowo mocnymi restrykcjami, dlatego otwarcie granic na zagranicznych podróżnych jest w Australii wielkim wydarzeniem. Decyzja władz pozwala na ponowne zjednoczenie się rodzin, które mają swoich członków poza Australią, a także pozwala na nowo rozkręcić turystykę.

  Napisano poniedziałek, 21 luty 2022 19:44
 • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?
  Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

  Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  Napisano czwartek, 27 styczeń 2022 18:41
 • Poznaj najmniejsze miasto w Polsce
  Poznaj najmniejsze miasto w Polsce

  Większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać największe polskie miasto – Warszawę. Ilu z nas jednak zna i potrafi zlokalizować najmniejsze miasto w Polsce? Spieszymy z pomocą! Jest to Opatowiec, w którym żyje zaledwie 336 mieszkańców.

  Napisano środa, 26 styczeń 2022 17:06
 • Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu
  Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu

  Podróż dookoła świata już w samym swoim założeniu jest czymś niezwykłym, jednakże jest to jeszcze bardziej interesujące, gdy ktoś tego dokona. Warto, jednakże podkreślić, że niektórzy spełniają takie marzenia już od wczesnych lat swojego życia i idealnym tego przykładem jest 19-letnia Sara Rutherford, która w ciągu 5 miesięcy odbyła lot dookoła świata. Jak wyglądała jej niesamowita podróż?

  Napisano czwartek, 20 styczeń 2022 19:10
 • Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao
  Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

  Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

  Napisano poniedziałek, 18 październik 2021 14:17
 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32
 • Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki
  Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

  Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

  Napisano środa, 04 listopad 2020 21:25