środa, 25 sierpień 2021 17:54

Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Gwatemala i jej atrakcje Gwatemala i jej atrakcje

Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

Teren charakteryzuje się nadzwyczajną aktywnością wulkaniczną.

Miasto Gwatemala – tętniąca stolica państwa

Gwatemala to prawdziwe centrum polityczne, kulturalne i społeczne państwa, a także zdecydowanie największa aglomeracja, której liczba mieszkańców przekracza 1 milion. Założone zostało przez Hiszpanów w 1776 roku na gruzach dawnego miasta Majów – Kaminaljuyu, którego pozostałości można podziwiać po dziś dzień. Gwatemala została całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1917 roku i odbudowane z zastosowaniem nowoczesnych trendów. Prawdziwą ozdobą miasta jest katedra oraz Pałac Narodowy, których architektura inspirowana jest hiszpańskim, kolonialnym barokiem. Będąc w mieście Gwatemala warto zwrócić uwagę również na Muzeum Kostiumów Ixchel oraz Muzeum Archeologiczne Popol Vuh.

Stolica Gwatemali

Stanowisko archeologiczne Tikal w Gwatemali

Gwatemala na arenie międzynarodowej słynie przede wszystkim z licznych zabytków z okresu przedkolumbijskiej epoki Majów, którzy zresztą do dzisiaj stanowią 40% krajowej populacji. Położone na północy państwa stanowisko archeologiczne Tikal zajmuje obszar pozostałości po imponującym mieście Majów, którego historia sięga III w n.e., a niegdyś pełniło funkcje lokalnej stolicy. Obszar ok. 60 km² obejmuje przede wszystkim liczne świątynie, ale też zabudowania o charakterze użytkowym i mieszkalnym, położone w środku gęstej dżungli. Najwyższa spośród zachowanych budowli to schodkowa piramida mierząca aż 46 metry – Świątynia Wielkiego Jaguara. Wszystkie pozostałości są świadectwem wysoko rozwiniętej i bajecznie bogatej cywilizacji dojrzewającej w całkowitej izolacji od osiągnięć nauki europejskiej.

Antigua – stara stolica kolonialnego imperium

Miasto Antigua zostało założone w 1543 roku jako stolica hiszpańskich posiadłości w regionie Ameryki Łacińskiej. Kres jego rozwojowi przyniosło wielkie trzęsienie ziemi z 1773 roku, które przyniosło tak wielkie zniszczenia, że postanowiono wybudować nową stolicę – Gwatemalę – runęło wówczas m.in. 30 kościołów. Mimo tej tragedii i upływu czasu, w Antigui zachowało się wiele zabytków wzniesionych w stylu hiszpańskiego kolonialnego baroku w XVII i XVIII wieku na czele z katedrą o bogato zdobionej fasadzie. Warto również zwrócić uwagę na typowo kolonialny system urbanistyczny – ulice krzyżujące się pod kątem prostym. Dzisiaj Antigua znana jest szczególnie z barwnych i uroczystych procesji z okazji świąt wielkanocnych. Uznawana jest także za główne turystyczne centrum Gwatemali.

Antigua - stara stolica Gwatemali

Quetzaltenango – raj dla kawoszy

Położone w zachodniej części Gwatemali miasto Quetzaltenango założone zostało przez Majów w XIV wieku i zdobyte przez Hiszpanów w 1542 roku. Z czasów europejskiej dominacji zachowała się m.in. piękna katedra Ducha Świętego z XVI wieku oraz teatr. Turyści powinni zajrzeć również do pasażu Enrique czy też Parku Centralnego Ameryki. Ciekawą atrakcją turystyczną są trzy baseny geotermalne Fuentes Georginas położone w otoczeniu porośniętych tropikalną roślinnością gór. Region Quetzaltenango znany jest jednak przede wszystkim z obfitych plantacji kawowca. Zebrane ziarna kawy przetwarzane są w licznych palarniach skąd gotowy produkt dociera do milionów domów na całym świecie. Z góry miasto oraz dolinę, w której jest ono położone można obserwować z punktu widokowego Cerro del Baul.

Miasto Quetzaltenango

Cudowne jezioro Atitlan

Jezioro Atitlan położone w połowie drogi między Quetzaltenango a Antiguą uznawane jest za jeden z najpiękniej położonych akwenów wodnych na świecie. Usytuowany jest na wysokości 1563 m.n.p.m. i jest bardzo ważnym rezerwuarem słodkiej wody dla miejscowej ludności. Jezioro otoczone jest trzema imponującymi wulkanicznymi wierzchołkami – San Pedro, Toliman oraz Atitlan. Krystalicznie czysta woda jest domem dla wielu rzadkich gatunków ryb. U brzegów spotkać natomiast można licznych Indian w charakterystycznych, tradycyjnych ubraniach, pielęgnujących nieprzerwanie swoje wiekowe zwyczaje. Pasjonaci górskich wędrówek mogą natomiast udać się w pieszą wycieczkę na pobliski szczyt Nariz del Indio, z którego roztaczają się piękne widoki na porośniętą tropikalną roślinnością okolicę.

Mapa Gwatemali

A dla leniwych przedstawiamy mape Gwatemali z której możecie skorzystać. Poszukaj w Gwatemali powyższych atrakcji i ciesz się przygodą!

 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32