Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 29 sierpień 2021 14:15

Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

Zabytki i atrakcje Jeleniej Góry Zabytki i atrakcje Jeleniej Góry

To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.


Kiedyś była również stolicą województwa jeleniogórskiego. Obecnie jest zamieszkiwana przez blisko 80 tysięcy mieszkańców i administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej stolicy Karkonoszy oraz najważniejszym zabytkom i atrakcjom tego miasta. Jelenią Górę i opisane zabytki najlepiej zwiedzać pieszo.

Ulica 1 Maja w Jeleniej Górze

Zwiedzanie Jeleniej warto rozpocząć od spaceru główną ulicą miasta. To reprezentacyjny deptak przy którym znajdują się liczne kawiarnie, sklepy i restauracje. Zlokalizowane są tutaj także hotele. Ulica 1 Maja rozciąga się od dworca do rynku, znajdziemy na niej zabytkowe barokowe kamieniczki oraz kościół pw. Świętego Krzyża. Tutaj niewątpliwie poczujemy klimat i urok miasta. Spacer i leniwe zwiedzanie ulicy 1 Maja to punkt obowiązkowy i nie można go pominąć szczególnie dlatego, że większość ciekawych zabytków mieści się właśnie przy tej ulicy lub w jej pobliżu.

Kościół pw. Świętego Krzyża

Wybudowany jako kościół protestancki, jeden z historycznych "kościołów łaski", po II wojnie światowej przejęty przez katolików okazały gmach kościoła stanowi serce miasta i prawdziwe centrum Jeleniej Góry. Uwagę zwracają przede wszystkim zdobione kaplice nagrobne znajdujące się w przykościelnych murach i dom parafialny.

Rzeźba "Porwanie Europy" w Jeleniej Górze

Znajdującą się przy ulicy Pocztowej (centrum, w bok od 1 Maja) rzeźbę "Porwanie Europy" odsłonięto w celu uczczenia dziesiątej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wykonana przez ormiańskiego rzeźbiarza Vahana Bego nawiązuje do mitologii greckiej i słynnego uprowadzenia Europy przez Zeusa. Chociaż dzieło wzbudza skrajnie różne emocje, niewątpliwie trzeba je zobaczyć.

Cerkiew św. Piotra i Pawła

Cerkiew wybudowano w XVIII wieku w miejscu spalonej kaplicy Najświętszej Marii Panny.

Brama Wojanowska i kaplica św. Anny

To kolejny interesujący obiekt znajdujący się przy ulicy 1 Maja. Brama połączona jest z kaplicą św. Anny wybudowaną w I połowie XVI wieku i zniszczoną przez pożar w 1634 roku. Budynek udało się odbudować po blisko 80 latach. Brama natomiast powstała w 1775 roku zaś w 1998 przeszła gruntowny remont.

Rynek i bazylika w Jeleniej Górze

Niektórzy uważają, że najpiękniejszym miejscem Jeleniej Góry jest właśnie rynek. To piękne i urokliwe miejsce otoczone pięknymi, zabytkowymi kamieniczkami. To miejsce spotkań mieszkańców oraz cel licznych wycieczek turystycznych. Warto tutaj zobaczyć zabytkowy ratusz wybudowany w XVIII wieku z rzeźbą Jelenia. Z kolei stojący nieopodal tramwaj (pełniący funkcję sklepu z pamiątkami) upamiętnia fakt iż miasto dysponowało w przeszłości linią tramwajową. Na rynku znajdziemy także fontannę Neptuna. W pobliżu zaś warto odwiedzić bazylikę św. Erazma i Pankracego - wybudowaną w XIV w. a od XVI wieku w obecnej formie. Uwagę zwraca nie tylko interesujący kształt świątyni ale również kaplice grobowe czy płyty nagrobne z minionych epok umieszczone w ścianach kościoła.

Muzeum Karkonoskie

Dla wszystkich osób interesujących się historią na pewno ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu w Jeleniej Górze będzie wizyta w tym muzeum. Obiekt mieszczący się przy ul. Matejki 28 to prawdziwa skarbnica wiedzy o mieście i całym regionie. Znajdziemy w nim wiele wystaw, ciekawe eksponaty, makietę Karkonoszy czy chałupę sudecką poddaną rekonstrukcji. Dostępne są również wystawy multimedialne.

Wieża Zamkowa w Jeleniej Górze

To miejsce warto polecić jako ciekawą wieżę widokową. Widać z niej panoramę całej Jeleniej Góry a wstęp jest darmowy i możliwy przez cały rok. W przeszłości mieściło się tutaj miejskie więzienie.

 • III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?
  III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

  Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

  Napisano piątek, 09 wrzesień 2022 18:48
 • Gruzja: Co warto zobaczyć?
  Gruzja: Co warto zobaczyć?

  Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

  Napisano środa, 29 czerwiec 2022 17:42
 • Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!
  Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!

  Władze Australii postanowiły otworzyć swoje granicę na gości zza granic kraju. Warto podkreślić, iż kraj ten charakteryzował się wyjątkowo mocnymi restrykcjami, dlatego otwarcie granic na zagranicznych podróżnych jest w Australii wielkim wydarzeniem. Decyzja władz pozwala na ponowne zjednoczenie się rodzin, które mają swoich członków poza Australią, a także pozwala na nowo rozkręcić turystykę.

  Napisano poniedziałek, 21 luty 2022 19:44
 • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?
  Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

  Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  Napisano czwartek, 27 styczeń 2022 18:41
 • Poznaj najmniejsze miasto w Polsce
  Poznaj najmniejsze miasto w Polsce

  Większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać największe polskie miasto – Warszawę. Ilu z nas jednak zna i potrafi zlokalizować najmniejsze miasto w Polsce? Spieszymy z pomocą! Jest to Opatowiec, w którym żyje zaledwie 336 mieszkańców.

  Napisano środa, 26 styczeń 2022 17:06
 • Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu
  Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu

  Podróż dookoła świata już w samym swoim założeniu jest czymś niezwykłym, jednakże jest to jeszcze bardziej interesujące, gdy ktoś tego dokona. Warto, jednakże podkreślić, że niektórzy spełniają takie marzenia już od wczesnych lat swojego życia i idealnym tego przykładem jest 19-letnia Sara Rutherford, która w ciągu 5 miesięcy odbyła lot dookoła świata. Jak wyglądała jej niesamowita podróż?

  Napisano czwartek, 20 styczeń 2022 19:10
 • Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao
  Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

  Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

  Napisano poniedziałek, 18 październik 2021 14:17
 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32
 • Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki
  Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

  Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

  Napisano środa, 04 listopad 2020 21:25