Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 18 październik 2021 14:17

Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

Madera - wybrzeże z miastem w tle Madera - wybrzeże z miastem w tle fot: Sylwester Niedzielski

Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

 

Klimat, roślinność i temperatura na Maderze

Madera i związki z Polską

Powszechnie nazywa się Maderę krainą wiecznej wiosny. Istotnie, najlepiej dla turysty przybyć w to miejsce w kwietniu lub maju, gdy temperatura pozwala na beztroski wypoczynek, a jednocześnie upały nie stają się jeszcze męczące. Długie, czyste piaszczyste plaże to rzadkość i to skaliste widoki okalają wyspę z prawie wszystkich stron.

Skaliste brzegi Madery i kamieniste plaże

Ponad 60 procent terenu Madery zajmuje park narodowy; miejsce wydaje się więc wymarzone dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z nietkniętą przez człowieka przyrodą.
Piękna wyspa Madera to nie tylko miejsce urodzin najsłynniejszego ostatnio Portugalczyka - Cristiano Ronaldo. Niewiele osób wie, że wyspa ma silne związki z Polską. Przebywać tu miał Władysław Warneńczyk, Krzysztof Kolumb (który rzekomo był pochodzenia polskiego, jak twierdzą niektórzy badacze) czy wreszcie Józef Piłsudski, który w dobrym, atlantyckim klimacie ratował swoje zdrowie. Tropiciele polskich śladów na wyspie mogą odnaleźć willę Quinta Bettencourt, na której znajdują się tablice upamiętniające pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w tym miejscu.

Madera zbocze góry i domy - ukształtowanie terenu

Jakie atrakcje czekają w Funchal?

Widok z Monte na Funchal - Madera

Niemal połowa mieszkańców wyspy mieszka w Funchal (tam też w 1985 roku urodził się wspomniany na początku tekstu Cristiano Ronaldo, a w mieście ulokowano jego średnio udany pomnik i muzeum). Miasto w Portugalii i Europie kojarzy się także ze słynnym uzdrowiskiem klimatycznym. 

Okolice Funchal - zbocze i domy

Fort São Tiago w Funchal

Funchal ma się czym pochwalić, a spacer po tutejszych ulicach może się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą. Tu, w rodzinnym mieście Cristiano Ronaldo, nuda nikomu nie zagrozi. Ważnym obiektem jest tu Fort São Tiago – piękna budowla obronna, wzniesiona w XVII wieku. Do dziś urzeka ona swą architekturą, choć już dawno przestała służyć celom militarnym. Obecnie jest ważną placówką muzealną, chętnie odwiedzaną przez miłośników sztuki współczesnej. Dla tych, którzy lubią historyczny klimat, nie lada gratką może się okazać spacer po Starym Mieście. Na uwagę zasługuje też Palácio de São Lourenço (na zdjęciu) - wzniesiona w latach 1529-1540 pierwsza miejska forteca z ekspozycją przedstawiającą historię obiektu. Choć nie ma tu oszałamiających zabytków, panująca tu atmosfera na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.

Palácio de São Lourenço w Funchal

Monte Palace Tropical Garden - ogród na Monte w Funchal

Ogród na Monte w Funchal

Po wycieczce kolejka linową zwiedzić można Monte Palace Tropical Garden, czyli przepięny ogród botaniczny na wzgórzu Monte. Ogród botaniczny czynny jest w godzinach 9:30 – 18:00, a koszt biletu to 12,50 euro, młodzież poniżej 15 roku życia może cieszyć się wolnym wstępem. Zajmuje on powierzchnię 70 tysięcy metrów kwadratowych i mieści ogromną kolekcję egzotycznych roślin pochodzących z całego świata. Jego założycielem był najbogatszy maderczyk - José Berardo.

Piękny ogród na Monte w Funchal - od której czynny

Wzgórze Monte i kościół Igreja de Nossa Senhora de Monte

Jeśli lubisz po zejściu z plaży trochę pozwiedzać, Funchal jest miejscem wymarzonym. Nie jest to wielkie miasto, więc wszędzie dotrzesz piechotą, przy okazji poznając dobrze zadbaną starówkę i hale targowe wypełnione świeżymi, przepysznymi owocami morza. Zabytków zaś nie brakuje, a przynajmniej jeden z nich jest unikatem na skalę światową. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest wzgórze Monte, na które można wejść na własnych nogach lub wjechać specjalną kolejką (zobacz na zdjeciu).

  Kolejka nad Funchal jadąca na Monte

Wzgórze to jest rewelacyjnym punktem widokowym, a podziwiana z jego szczytu Madera oczaruje każdego z nas. Górujący nad całym miastem barokowy kościół Igreja de Nossa Senhora de Monte. Oprócz unikatowej architektury i zapierającego dech w piersiach widoku na panoramę miasta oraz zatoki, świątynia jest miejscem pochówku ostatniego cesarza austro-węgierskiego, Karola I Habsburga (na zdjęciu jego trumna i wielki posąg).

  Karol I Habsburg - posąg na Monte Madera w Funchal

Ciekawostka: od przeszło ćwierćwiecza na doczesne szczątki cesarza (jak każe tradycja) czeka miejsce w wiedeńskim kościele Kapucynów, jednak rodzina Habsburgów w uznaniu za pomoc mieszkańców Madery udzielaną pozostającemu na wygnaniu Karolowi nie zamierza dopuścić do takiej „przeprowadzki”.

Trumna Karola I Habsburga na Monte Madera Funchal

Zjazd saniami po asfalcie z Monte w Funchal

Po zwiedzeniu koscioła Igreja de Nossa Senhora de Monte, czas na jedną z największych atrakcji Funchal, czyli zjazd saniami ze wzgórza w dół. Zjazd trwa około 10 minut, a trasa ma około 2 kilometrów długości. Podczas zjazdu sanie osiągają prędkość 48 km/h, a zjazdy te trwają od 1850 roku. Trasa zaczyna się w Monte pod schodami prowadzącymi do kościoła Nossa Senhora do Monte, koniec trasy znajduje się w Livramento. Na zdjęciu zobacz maderskich saneczkarzy - mają oni specjalne buty, kapelusze i stroje. Zawód ten moga uprawiać tylko mieszkańcy Monte.

Zjazd saniami z Monte Funchal Madera

Archiwalne zdjęcie - zjazd saniami w Funchal Madera

Curral das Freiras, czyli Dolina Zakonnic na Maderze

Jednym z podstawowych pit stopów w zwiedzaniu Madery jest Dolina Zakonnic. To tam krętymi drogami nad przepaściami dojedziemy na 10 tys metrów nad poziomem morza i możemy podziwiać piękne widoki miasteczka - na zdjęciu.

Dolina Zakonnic na Maderze - widok z góry

Miasteczko to charakteryzuje się pysznymi likierami o różnych smakach, a najlepszy z nich jest kasztanowy. Z Doliną Zakonnic wiąże się ciekawa historia. Otóż setki lat temu grupa zakonnic uciekając przed piratami osiedliła się w kraterze wulkanu. Specyficzne położenie wioski przez lata chroniło kobiety przed rabunkami i gwałtami.

Camara de Lobos - wioska Churchilla

Kolejnym ciekawym miejscem jest Camara de Lobos. Jest to miasteczko portowe położone w południowej części Madery. Tutejsze widoki urzekły Winstona Churchilla, który w 1950 roku trafił do Camara de Lobos i zachwycony miasteczkiem relaksował się malując piękne widoki. Oczywiście nie wiem czy było to najdrowsze, bo pił często ponczę - swojski wyrób dla rybaków na zimne nocne połowy eszpady.

Wioska Churchilla Camara de Lobos Madera

Rejs katamaranem na Cabo Girao - najwyższy klif w Europie

Rejs katamaranem - gdzie wykupić bilety - Funchal

Podróż katamaranem to jeden z ważniejszych punktów podróży po Maderze. W marinie Funchal mamy dośc duży wybór katamaranów i łodzi. Wystarczy wcześniej poszperać po internecie i znajdziemy dobrą ofertę.

Podróż katamaranem po Oceanie - Madera - Funchal

W trakcie zobaczyć możemy piękne delfiny, wieloryby oraz żółwie. Po niecałej godzinie podróży dotrzeć można do najwyższego klifu w Europie, a drugiego na świecie, czyli Cabo Girao - położone na wysokości 589 metrów nad poziomem morza. Z punktu widokowego klifu na który można dotrzeć specjalną kolejką roztacza się przepiękny widok na typowy krajobraz Madery. W oddali widać miasto Funchal, a przy dobrej widoczności nawet mocno odległy Półwysep św. Wawrzyńca.

Cabo Girao - najwyższy klif w Europie

Canyoning lewadami na Maderze

Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą na wyspie mnóstwo okazji do realizowania swoich pasji. Jeśli ktoś interesuje się canyoningiem, musi zwrócić baczną uwagę na tak zwane lewady. To nic innego jak plątanina kanałów, które służą do transportowania wody. Co najciekawsze, prąd wody w niektórych partiach lewad jest na tyle silny, że bez problemu można po nich płynąć, ciesząc się szybkim tempem i pięknymi widokami. Wisienką na torcie dla fanów mocnych wrażeń jest mnogość wodospadów, zarówno małych jak i dużych - każdy znajdzie coś dla siebie.

Canyoning lewadami na Maderze

Co wybrać jako największą zaletę wyspy? Czy jest to pogoda, widoki, czy może dzika natura? Wydaje się, że spośród wszystkich atutów najłatwiej zdecydować się na uniwersalność. Na Maderze każdy rodzaj turysty znajdzie coś dla siebie. Emeryci i osoby chorowite docenią przyjazny klimat, niespieszny tryb życia i zdrowe jedzenie. Aktywni sportowo turyści odnajdą mnóstwo miejsc, w których mogą podnieść poziom swojej adrenaliny i zapewnić sobie wiele niezapomnianych przeżyć.

Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki?

Miłośnicy historii po prostu wynajmą samochód i udadzą się w objazdową podróż po wyspie, ciesząc się z wynajdowania kolejnych pamiątek przeszłości.

 • Przysucha: Odkryj to miasto
  Przysucha: Odkryj to miasto

  Miasto z długą historią, ukryte w sercu Polski, tętniące życiem i kulturą, zachowujące swój niepowtarzalny klimat – tak w skrócie można by opisać Przysuchę, jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto odwiedzić i gdzie warto zostać na dłużej.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 21:04
 • III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?
  III wojna światowa: W jakich krajach najlepiej jest się skryć?

  Świat z napięciem śledzi sytuację na Ukrainie, ale to tylko część problemów. Ryzyko wybuchu III Wojny Światowej nigdy nie było jeszcze tak wysokie. Mimo nadziei, że wszystko zdoła się uspokoić i powrócić do normalności, to warto mieć plan zapasowy. Poniżej znajduje się lista najbezpieczniejszych i najpiękniejszych zakątków świata, w których ze spokojem można przeczekać kryzys.

  Napisano piątek, 09 wrzesień 2022 18:48
 • Gruzja: Co warto zobaczyć?
  Gruzja: Co warto zobaczyć?

  Gruzja to niewielki kraj położony nad Morzem Czarnym, na południowych stokach Kaukazu. Malownicze krajobrazy, interesująca kultura, podzwrotnikowy, ciepły klimat oraz dobrej jakości ośrodki narciarskie przyciągają do tego państwa rokrocznie coraz większe grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w Gruzji?

  Napisano środa, 29 czerwiec 2022 17:42
 • Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!
  Australia: Otwarcie granic dla zagranicznych turystów!

  Władze Australii postanowiły otworzyć swoje granicę na gości zza granic kraju. Warto podkreślić, iż kraj ten charakteryzował się wyjątkowo mocnymi restrykcjami, dlatego otwarcie granic na zagranicznych podróżnych jest w Australii wielkim wydarzeniem. Decyzja władz pozwala na ponowne zjednoczenie się rodzin, które mają swoich członków poza Australią, a także pozwala na nowo rozkręcić turystykę.

  Napisano poniedziałek, 21 luty 2022 19:44
 • Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?
  Norwegia: Dlaczego ten kraj jest tak bogaty i rozwinięty?

  Państwo na północy Europy, które kojarzy się z fiordami, urokliwymi, małymi miasteczkami i… skokami narciarskimi: Norwegia. Kiedy myślimy o tym właśnie kraju mamy dość proste wyobrażenie: Norwegia niegdyś to nieustraszeni Wikingowie, którzy w poszukiwaniu bogactw przemierzali Morze Północne, a potem zapuszczali się dalej, na południe. Norwegia dziś to ciekawa oferta turystyczna, bogaty kraj i dla wielu, wysokie ceny. A jak jest naprawdę?

  Napisano czwartek, 27 styczeń 2022 18:41
 • Poznaj najmniejsze miasto w Polsce
  Poznaj najmniejsze miasto w Polsce

  Większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać największe polskie miasto – Warszawę. Ilu z nas jednak zna i potrafi zlokalizować najmniejsze miasto w Polsce? Spieszymy z pomocą! Jest to Opatowiec, w którym żyje zaledwie 336 mieszkańców.

  Napisano środa, 26 styczeń 2022 17:06
 • Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu
  Sara Rutherford: W 5 miesięcy dookoła świata - nastolatka została najmłodszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu

  Podróż dookoła świata już w samym swoim założeniu jest czymś niezwykłym, jednakże jest to jeszcze bardziej interesujące, gdy ktoś tego dokona. Warto, jednakże podkreślić, że niektórzy spełniają takie marzenia już od wczesnych lat swojego życia i idealnym tego przykładem jest 19-letnia Sara Rutherford, która w ciągu 5 miesięcy odbyła lot dookoła świata. Jak wyglądała jej niesamowita podróż?

  Napisano czwartek, 20 styczeń 2022 19:10
 • Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao
  Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

  Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

  Napisano poniedziałek, 18 październik 2021 14:17
 • Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry
  Największe atrakcje i zabytki Jeleniej Góry

  To piękne i niewątpliwie warte poznania miasto leży w województwie dolnośląskim i jest określane jako stolica Karkonoszy. Jelenia Góra stanowi znakomitą bazę wypadową dla wszystkich chętnych poznania tych właśnie gór. Z Jeleniej Góry dojedziemy także bardzo łatwo do wszystkich pozostałych miast i interesujących obiektów Dolnego Śląska toteż wiele osób decyduje się na przystanek w tym mieście.

  Napisano niedziela, 29 sierpień 2021 14:15
 • Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej
  Gwatemala i jej atrakcje: Perełka Ameryki Łacińskiej

  Gwatemala to hiszpańskojęzyczne państwo w Ameryce Łacińskiej, którego brzegi oblewane są przez dwa oceany: Atlantycki i Spokojny. Z racji położenia w strefie klimatów równikowych, przez cały rok odnotowuje się tam 30-stopniowe upały. Gwatemala cechuje się urozmaiconym ukształtowaniem terenu: nizinną północ porasta gęsty las równikowy, natomiast centrum kraju zajmują wysokie pasma górskie.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:54
 • Największe atrakcje i zabytki Opola
  Największe atrakcje i zabytki Opola

  Opole to jedno z największych miast południowej Polski, a także stolica Śląska Opolskiego. Często uważane za historyczną stolicę całego Śląska, do Polski należy od 1945 r i liczy obecnie blisko 120 tysięcy mieszkańców. Opole słynie przede wszystkim z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, organizowanego od 1963 roku. Pojawiali się tutaj najwięksi artyści i ulubieńcy publiczności.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 17:32
 • Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki
  Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

  Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

  Napisano środa, 04 listopad 2020 21:25