Madera i związki z Polską
Powszechnie nazywa się Maderę krainą wiecznej wiosny. Istotnie, najlepiej dla turysty przybyć w to miejsce w kwietniu lub maju, gdy temperatura pozwala na beztroski wypoczynek, a jednocześnie upały nie stają się jeszcze męczące. Długie, czyste piaszczyste plaże to rzadkość i to skaliste widoki okalają wyspę z prawie wszystkich stron.
Ponad 60 procent terenu Madery zajmuje park narodowy; miejsce wydaje się więc wymarzone dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z nietkniętą przez człowieka przyrodą.
Piękna wyspa Madera to nie tylko miejsce urodzin najsłynniejszego ostatnio Portugalczyka - Cristiano Ronaldo. Niewiele osób wie, że wyspa ma silne związki z Polską. Przebywać tu miał Władysław Warneńczyk, Krzysztof Kolumb (który rzekomo był pochodzenia polskiego, jak twierdzą niektórzy badacze) czy wreszcie Józef Piłsudski, który w dobrym, atlantyckim klimacie ratował swoje zdrowie. Tropiciele polskich śladów na wyspie mogą odnaleźć willę Quinta Bettencourt, na której znajdują się tablice upamiętniające pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w tym miejscu.
Jakie atrakcje czekają w Funchal?
Niemal połowa mieszkańców wyspy mieszka w Funchal (tam też w 1985 roku urodził się wspomniany na początku tekstu Cristiano Ronaldo, a w mieście ulokowano jego średnio udany pomnik i muzeum). Miasto w Portugalii i Europie kojarzy się także ze słynnym uzdrowiskiem klimatycznym.
Fort São Tiago w Funchal
Funchal ma się czym pochwalić, a spacer po tutejszych ulicach może się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą. Tu, w rodzinnym mieście Cristiano Ronaldo, nuda nikomu nie zagrozi. Ważnym obiektem jest tu Fort São Tiago – piękna budowla obronna, wzniesiona w XVII wieku. Do dziś urzeka ona swą architekturą, choć już dawno przestała służyć celom militarnym. Obecnie jest ważną placówką muzealną, chętnie odwiedzaną przez miłośników sztuki współczesnej. Dla tych, którzy lubią historyczny klimat, nie lada gratką może się okazać spacer po Starym Mieście. Na uwagę zasługuje też Palácio de São Lourenço (na zdjęciu) - wzniesiona w latach 1529-1540 pierwsza miejska forteca z ekspozycją przedstawiającą historię obiektu. Choć nie ma tu oszałamiających zabytków, panująca tu atmosfera na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.
Monte Palace Tropical Garden - ogród na Monte w Funchal
Po wycieczce kolejka linową zwiedzić można Monte Palace Tropical Garden, czyli przepięny ogród botaniczny na wzgórzu Monte. Ogród botaniczny czynny jest w godzinach 9:30 – 18:00, a koszt biletu to 12,50 euro, młodzież poniżej 15 roku życia może cieszyć się wolnym wstępem. Zajmuje on powierzchnię 70 tysięcy metrów kwadratowych i mieści ogromną kolekcję egzotycznych roślin pochodzących z całego świata. Jego założycielem był najbogatszy maderczyk - José Berardo.
Wzgórze Monte i kościół Igreja de Nossa Senhora de Monte
Jeśli lubisz po zejściu z plaży trochę pozwiedzać, Funchal jest miejscem wymarzonym. Nie jest to wielkie miasto, więc wszędzie dotrzesz piechotą, przy okazji poznając dobrze zadbaną starówkę i hale targowe wypełnione świeżymi, przepysznymi owocami morza. Zabytków zaś nie brakuje, a przynajmniej jeden z nich jest unikatem na skalę światową. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest wzgórze Monte, na które można wejść na własnych nogach lub wjechać specjalną kolejką (zobacz na zdjeciu).
Wzgórze to jest rewelacyjnym punktem widokowym, a podziwiana z jego szczytu Madera oczaruje każdego z nas. Górujący nad całym miastem barokowy kościół Igreja de Nossa Senhora de Monte. Oprócz unikatowej architektury i zapierającego dech w piersiach widoku na panoramę miasta oraz zatoki, świątynia jest miejscem pochówku ostatniego cesarza austro-węgierskiego, Karola I Habsburga (na zdjęciu jego trumna i wielki posąg).
Ciekawostka: od przeszło ćwierćwiecza na doczesne szczątki cesarza (jak każe tradycja) czeka miejsce w wiedeńskim kościele Kapucynów, jednak rodzina Habsburgów w uznaniu za pomoc mieszkańców Madery udzielaną pozostającemu na wygnaniu Karolowi nie zamierza dopuścić do takiej „przeprowadzki”.
Zjazd saniami po asfalcie z Monte w Funchal
Po zwiedzeniu koscioła Igreja de Nossa Senhora de Monte, czas na jedną z największych atrakcji Funchal, czyli zjazd saniami ze wzgórza w dół. Zjazd trwa około 10 minut, a trasa ma około 2 kilometrów długości. Podczas zjazdu sanie osiągają prędkość 48 km/h, a zjazdy te trwają od 1850 roku. Trasa zaczyna się w Monte pod schodami prowadzącymi do kościoła Nossa Senhora do Monte, koniec trasy znajduje się w Livramento. Na zdjęciu zobacz maderskich saneczkarzy - mają oni specjalne buty, kapelusze i stroje. Zawód ten moga uprawiać tylko mieszkańcy Monte.
Curral das Freiras, czyli Dolina Zakonnic na Maderze
Jednym z podstawowych pit stopów w zwiedzaniu Madery jest Dolina Zakonnic. To tam krętymi drogami nad przepaściami dojedziemy na 10 tys metrów nad poziomem morza i możemy podziwiać piękne widoki miasteczka - na zdjęciu.
Miasteczko to charakteryzuje się pysznymi likierami o różnych smakach, a najlepszy z nich jest kasztanowy. Z Doliną Zakonnic wiąże się ciekawa historia. Otóż setki lat temu grupa zakonnic uciekając przed piratami osiedliła się w kraterze wulkanu. Specyficzne położenie wioski przez lata chroniło kobiety przed rabunkami i gwałtami.
Camara de Lobos - wioska Churchilla
Kolejnym ciekawym miejscem jest Camara de Lobos. Jest to miasteczko portowe położone w południowej części Madery. Tutejsze widoki urzekły Winstona Churchilla, który w 1950 roku trafił do Camara de Lobos i zachwycony miasteczkiem relaksował się malując piękne widoki. Oczywiście nie wiem czy było to najdrowsze, bo pił często ponczę - swojski wyrób dla rybaków na zimne nocne połowy eszpady.
Rejs katamaranem na Cabo Girao - najwyższy klif w Europie
Podróż katamaranem to jeden z ważniejszych punktów podróży po Maderze. W marinie Funchal mamy dośc duży wybór katamaranów i łodzi. Wystarczy wcześniej poszperać po internecie i znajdziemy dobrą ofertę.
W trakcie zobaczyć możemy piękne delfiny, wieloryby oraz żółwie. Po niecałej godzinie podróży dotrzeć można do najwyższego klifu w Europie, a drugiego na świecie, czyli Cabo Girao - położone na wysokości 589 metrów nad poziomem morza. Z punktu widokowego klifu na który można dotrzeć specjalną kolejką roztacza się przepiękny widok na typowy krajobraz Madery. W oddali widać miasto Funchal, a przy dobrej widoczności nawet mocno odległy Półwysep św. Wawrzyńca.
Canyoning lewadami na Maderze
Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą na wyspie mnóstwo okazji do realizowania swoich pasji. Jeśli ktoś interesuje się canyoningiem, musi zwrócić baczną uwagę na tak zwane lewady. To nic innego jak plątanina kanałów, które służą do transportowania wody. Co najciekawsze, prąd wody w niektórych partiach lewad jest na tyle silny, że bez problemu można po nich płynąć, ciesząc się szybkim tempem i pięknymi widokami. Wisienką na torcie dla fanów mocnych wrażeń jest mnogość wodospadów, zarówno małych jak i dużych - każdy znajdzie coś dla siebie.
Co wybrać jako największą zaletę wyspy? Czy jest to pogoda, widoki, czy może dzika natura? Wydaje się, że spośród wszystkich atutów najłatwiej zdecydować się na uniwersalność. Na Maderze każdy rodzaj turysty znajdzie coś dla siebie. Emeryci i osoby chorowite docenią przyjazny klimat, niespieszny tryb życia i zdrowe jedzenie. Aktywni sportowo turyści odnajdą mnóstwo miejsc, w których mogą podnieść poziom swojej adrenaliny i zapewnić sobie wiele niezapomnianych przeżyć.
Miłośnicy historii po prostu wynajmą samochód i udadzą się w objazdową podróż po wyspie, ciesząc się z wynajdowania kolejnych pamiątek przeszłości.