poniedziałek, 18 październik 2021 14:17

Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki? Funchal, Dolina Zakonnic, Camara de Lobos i klif Cabo Girao

Madera - wybrzeże z miastem w tle Madera - wybrzeże z miastem w tle fot: Sylwester Niedzielski

Na tak ciekawej wyspie, jaką jest Madera, beztroskim wypoczynkiem można się cieszyć o każdej porze roku. Temperatury przez cały rok utrzymują się w granicach 25 stopni celcjusza. Biura podróży chętnie organizują wycieczki po tej wyspie, a lista miejsc, którym warto poświecić tu swój czas, jest długa. Ważne miejsce zajmuje na niej miasto Funchal, pełniące rolę wyspiarskiej stolicy.

 

Klimat, roślinność i temperatura na Maderze

Madera i związki z Polską

Powszechnie nazywa się Maderę krainą wiecznej wiosny. Istotnie, najlepiej dla turysty przybyć w to miejsce w kwietniu lub maju, gdy temperatura pozwala na beztroski wypoczynek, a jednocześnie upały nie stają się jeszcze męczące. Długie, czyste piaszczyste plaże to rzadkość i to skaliste widoki okalają wyspę z prawie wszystkich stron.

Skaliste brzegi Madery i kamieniste plaże

Ponad 60 procent terenu Madery zajmuje park narodowy; miejsce wydaje się więc wymarzone dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z nietkniętą przez człowieka przyrodą.
Piękna wyspa Madera to nie tylko miejsce urodzin najsłynniejszego ostatnio Portugalczyka - Cristiano Ronaldo. Niewiele osób wie, że wyspa ma silne związki z Polską. Przebywać tu miał Władysław Warneńczyk, Krzysztof Kolumb (który rzekomo był pochodzenia polskiego, jak twierdzą niektórzy badacze) czy wreszcie Józef Piłsudski, który w dobrym, atlantyckim klimacie ratował swoje zdrowie. Tropiciele polskich śladów na wyspie mogą odnaleźć willę Quinta Bettencourt, na której znajdują się tablice upamiętniające pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w tym miejscu.

Madera zbocze góry i domy - ukształtowanie terenu

Jakie atrakcje czekają w Funchal?

Widok z Monte na Funchal - Madera

Niemal połowa mieszkańców wyspy mieszka w Funchal (tam też w 1985 roku urodził się wspomniany na początku tekstu Cristiano Ronaldo, a w mieście ulokowano jego średnio udany pomnik i muzeum). Miasto w Portugalii i Europie kojarzy się także ze słynnym uzdrowiskiem klimatycznym. 

Okolice Funchal - zbocze i domy

Fort São Tiago w Funchal

Funchal ma się czym pochwalić, a spacer po tutejszych ulicach może się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą. Tu, w rodzinnym mieście Cristiano Ronaldo, nuda nikomu nie zagrozi. Ważnym obiektem jest tu Fort São Tiago – piękna budowla obronna, wzniesiona w XVII wieku. Do dziś urzeka ona swą architekturą, choć już dawno przestała służyć celom militarnym. Obecnie jest ważną placówką muzealną, chętnie odwiedzaną przez miłośników sztuki współczesnej. Dla tych, którzy lubią historyczny klimat, nie lada gratką może się okazać spacer po Starym Mieście. Na uwagę zasługuje też Palácio de São Lourenço (na zdjęciu) - wzniesiona w latach 1529-1540 pierwsza miejska forteca z ekspozycją przedstawiającą historię obiektu. Choć nie ma tu oszałamiających zabytków, panująca tu atmosfera na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.

Palácio de São Lourenço w Funchal

Monte Palace Tropical Garden - ogród na Monte w Funchal

Ogród na Monte w Funchal

Po wycieczce kolejka linową zwiedzić można Monte Palace Tropical Garden, czyli przepięny ogród botaniczny na wzgórzu Monte. Ogród botaniczny czynny jest w godzinach 9:30 – 18:00, a koszt biletu to 12,50 euro, młodzież poniżej 15 roku życia może cieszyć się wolnym wstępem. Zajmuje on powierzchnię 70 tysięcy metrów kwadratowych i mieści ogromną kolekcję egzotycznych roślin pochodzących z całego świata. Jego założycielem był najbogatszy maderczyk - José Berardo.

Piękny ogród na Monte w Funchal - od której czynny

Wzgórze Monte i kościół Igreja de Nossa Senhora de Monte

Jeśli lubisz po zejściu z plaży trochę pozwiedzać, Funchal jest miejscem wymarzonym. Nie jest to wielkie miasto, więc wszędzie dotrzesz piechotą, przy okazji poznając dobrze zadbaną starówkę i hale targowe wypełnione świeżymi, przepysznymi owocami morza. Zabytków zaś nie brakuje, a przynajmniej jeden z nich jest unikatem na skalę światową. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest wzgórze Monte, na które można wejść na własnych nogach lub wjechać specjalną kolejką (zobacz na zdjeciu).

 Kolejka nad Funchal jadąca na Monte

Wzgórze to jest rewelacyjnym punktem widokowym, a podziwiana z jego szczytu Madera oczaruje każdego z nas. Górujący nad całym miastem barokowy kościół Igreja de Nossa Senhora de Monte. Oprócz unikatowej architektury i zapierającego dech w piersiach widoku na panoramę miasta oraz zatoki, świątynia jest miejscem pochówku ostatniego cesarza austro-węgierskiego, Karola I Habsburga (na zdjęciu jego trumna i wielki posąg).

 Karol I Habsburg - posąg na Monte Madera w Funchal

Ciekawostka: od przeszło ćwierćwiecza na doczesne szczątki cesarza (jak każe tradycja) czeka miejsce w wiedeńskim kościele Kapucynów, jednak rodzina Habsburgów w uznaniu za pomoc mieszkańców Madery udzielaną pozostającemu na wygnaniu Karolowi nie zamierza dopuścić do takiej „przeprowadzki”.

Trumna Karola I Habsburga na Monte Madera Funchal

Zjazd saniami po asfalcie z Monte w Funchal

Po zwiedzeniu koscioła Igreja de Nossa Senhora de Monte, czas na jedną z największych atrakcji Funchal, czyli zjazd saniami ze wzgórza w dół. Zjazd trwa około 10 minut, a trasa ma około 2 kilometrów długości. Podczas zjazdu sanie osiągają prędkość 48 km/h, a zjazdy te trwają od 1850 roku. Trasa zaczyna się w Monte pod schodami prowadzącymi do kościoła Nossa Senhora do Monte, koniec trasy znajduje się w Livramento. Na zdjęciu zobacz maderskich saneczkarzy - mają oni specjalne buty, kapelusze i stroje. Zawód ten moga uprawiać tylko mieszkańcy Monte.

Zjazd saniami z Monte Funchal Madera

Archiwalne zdjęcie - zjazd saniami w Funchal Madera

Curral das Freiras, czyli Dolina Zakonnic na Maderze

Jednym z podstawowych pit stopów w zwiedzaniu Madery jest Dolina Zakonnic. To tam krętymi drogami nad przepaściami dojedziemy na 10 tys metrów nad poziomem morza i możemy podziwiać piękne widoki miasteczka - na zdjęciu.

Dolina Zakonnic na Maderze - widok z góry

Miasteczko to charakteryzuje się pysznymi likierami o różnych smakach, a najlepszy z nich jest kasztanowy. Z Doliną Zakonnic wiąże się ciekawa historia. Otóż setki lat temu grupa zakonnic uciekając przed piratami osiedliła się w kraterze wulkanu. Specyficzne położenie wioski przez lata chroniło kobiety przed rabunkami i gwałtami.

Camara de Lobos - wioska Churchilla

Kolejnym ciekawym miejscem jest Camara de Lobos. Jest to miasteczko portowe położone w południowej części Madery. Tutejsze widoki urzekły Winstona Churchilla, który w 1950 roku trafił do Camara de Lobos i zachwycony miasteczkiem relaksował się malując piękne widoki. Oczywiście nie wiem czy było to najdrowsze, bo pił często ponczę - swojski wyrób dla rybaków na zimne nocne połowy eszpady.

Wioska Churchilla Camara de Lobos Madera

Rejs katamaranem na Cabo Girao - najwyższy klif w Europie

Rejs katamaranem - gdzie wykupić bilety - Funchal

Podróż katamaranem to jeden z ważniejszych punktów podróży po Maderze. W marinie Funchal mamy dośc duży wybór katamaranów i łodzi. Wystarczy wcześniej poszperać po internecie i znajdziemy dobrą ofertę.

Podróż katamaranem po Oceanie - Madera - Funchal

W trakcie zobaczyć możemy piękne delfiny, wieloryby oraz żółwie. Po niecałej godzinie podróży dotrzeć można do najwyższego klifu w Europie, a drugiego na świecie, czyli Cabo Girao - położone na wysokości 589 metrów nad poziomem morza. Z punktu widokowego klifu na który można dotrzeć specjalną kolejką roztacza się przepiękny widok na typowy krajobraz Madery. W oddali widać miasto Funchal, a przy dobrej widoczności nawet mocno odległy Półwysep św. Wawrzyńca.

Cabo Girao - najwyższy klif w Europie

Canyoning lewadami na Maderze

Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą na wyspie mnóstwo okazji do realizowania swoich pasji. Jeśli ktoś interesuje się canyoningiem, musi zwrócić baczną uwagę na tak zwane lewady. To nic innego jak plątanina kanałów, które służą do transportowania wody. Co najciekawsze, prąd wody w niektórych partiach lewad jest na tyle silny, że bez problemu można po nich płynąć, ciesząc się szybkim tempem i pięknymi widokami. Wisienką na torcie dla fanów mocnych wrażeń jest mnogość wodospadów, zarówno małych jak i dużych - każdy znajdzie coś dla siebie.

Canyoning lewadami na Maderze

Co wybrać jako największą zaletę wyspy? Czy jest to pogoda, widoki, czy może dzika natura? Wydaje się, że spośród wszystkich atutów najłatwiej zdecydować się na uniwersalność. Na Maderze każdy rodzaj turysty znajdzie coś dla siebie. Emeryci i osoby chorowite docenią przyjazny klimat, niespieszny tryb życia i zdrowe jedzenie. Aktywni sportowo turyści odnajdą mnóstwo miejsc, w których mogą podnieść poziom swojej adrenaliny i zapewnić sobie wiele niezapomnianych przeżyć.

Madera: Co zwiedzać i jakie są zabytki?

Miłośnicy historii po prostu wynajmą samochód i udadzą się w objazdową podróż po wyspie, ciesząc się z wynajdowania kolejnych pamiątek przeszłości.

 • Lauterbrunnen: Szwajcarska wioska wprowadza opłatę turystyczną
  Lauterbrunnen: Szwajcarska wioska wprowadza opłatę turystyczną

  Szwajcaria, znana z pięknych krajobrazów i wysokiej jakości życia, zmaga się z rosnącą liczbą turystów, którzy przyczyniają się do przeludnienia i degradacji środowiska lokalnego. W szczególności wioska Lauterbrunnen, położona w Berneńskim Oberlandzie, zdecydowała się na drastyczne kroki w celu regulacji napływu turystów. Lokalne władze zapowiedziały wprowadzenie opłaty turystycznej, która ma zniechęcić jednodniowych gości, przyczyniających się do problemów komunikacyjnych i ekologicznych w regionie.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 17:37
 • Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie
  Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie

  Góra Yandang, położona około 400 km na południe od Szanghaju, choć nie tak wysoka jak wiele innych słynnych szczytów świata, zyskuje na popularności wśród miłośników górskich przygód. Jej malownicze krajobrazy oraz wyjątkowe trasy wspinaczkowe, takie jak via ferrata, przyciągają rzesze turystów. W ostatnim czasie jednak miejscowa atrakcja turystyczna stała się sceną niecodziennego zdarzenia, które wywołało szeroki odzew. Miniony weekend przyniósł prawdziwe oblężenie – tłumy turystów, skuszonych pięknem i wyzwaniem, które stawia przed nimi via ferrata, utknęły w korku na trasie wspinaczkowej, tworząc niebezpieczne warunki.

  Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:12
 • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie
  Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

  Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  Napisano poniedziałek, 22 kwiecień 2024 19:42
 • DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo
  DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo

  Marzysz o podróży po Europie, ale zawsze odstraszały Cię koszty? Teraz masz szansę spełnić swoje marzenie dzięki programowi DiscoverEU, który umożliwia młodym Europejczykom w wieku 18 i 19 lat darmową podróż koleją po kontynencie. Unijna inicjatywa rozda ponad 35 tysięcy biletów kolejowych, dając młodzieży szansę na odkrywanie różnorodności europejskich kultur, tradycji i krajobrazów.

  Napisano sobota, 20 kwiecień 2024 18:38
 • Amsterdam: Ograniczenie liczby hoteli, aby zmniejszyć liczbę turystów
  Amsterdam: Ograniczenie liczby hoteli, aby zmniejszyć liczbę turystów

  W obliczu rosnących wyzwań związanych z nadmierną turystyką, Amsterdam wprowadza śmiałe kroki regulacyjne. Władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu przepisów, które mają na celu ograniczenie liczby nowych hoteli, co bezpośrednio przekłada się na ilość turystów odwiedzających miasto. Jest to część większej strategii mającej na celu ochronę jakości życia mieszkańców i utrzymanie zrównoważonego rozwoju.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 18:58
 • Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo
  Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo

  W dzisiejszym świecie, gdzie technologia coraz bardziej wpływa na nasze życie, restauracja Al Condominio postanowiła zawrócić z tego nurtu, oferując klientom wyjątkowe doświadczenie gastronomiczne. Włoski lokal w mieście Weronie nie tylko serwuje wyśmienite dania, ale także stawia na promowanie bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, zachęcając gości do pozostawienia smartfonów na boku.

  Napisano wtorek, 16 kwiecień 2024 20:18
 • Antalya: Wypadek kolejki linowej
  Antalya: Wypadek kolejki linowej

  W piątek, 13 kwietnia, w Antalyi, popularnym ośrodku turystycznym na południu Turcji, doszło do dramatycznego wypadku kolejki linowej. Jeden z wagoników zderzył się z przewróconym słupem, powodując wypadnięcie pasażerów na skaliste podłoże. W wyniku tego tragicznego zdarzenia jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych.

  Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:52
 • Grecja: Bony hotelowe ewakuowanym z Rodos
  Grecja: Bony hotelowe ewakuowanym z Rodos

  W ubiegłym roku niemal 20 000 osób musiało opuścić swoje domy na greckiej wyspie Rodos z powodu szerzących się pożarów. Teraz rząd Grecji postanowił zaoferować turystom, którzy zostali ewakuowani z hoteli, specjalne bony na zniżki za noclegi w ramach programu "Rodos Week".

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 20:17
 • Heathrow: Zderzenie samolotów British Airways i Virgin Atlantic
  Heathrow: Zderzenie samolotów British Airways i Virgin Atlantic

  Na lotnisku Heathrow doszło do zderzenia dwóch samolotów linii British Airways i Virgin Atlantic, co spowodowało uszkodzenia obu maszyn. W incydencie brał udział samolot British Airways z 121 pasażerami na pokładzie oraz pusty Boeing 787-9 Virgin Atlantic. Mimo kolizji, lotnisko poinformowało, że nikt nie został ranny i nie spodziewa się opóźnień w ruchu lotniczym.

  Napisano sobota, 06 kwiecień 2024 21:34
 • Robotaxi Tesli: Rewolucja w podróżowaniu
  Robotaxi Tesli: Rewolucja w podróżowaniu

  Elon Musk ogłosił, że 8 sierpnia Tesla zaprezentuje światu swoje robotaxi, co może być przełomowym momentem nie tylko dla firmy, ale i całej branży samochodowej. Od lat Musk snuje wizje autonomicznych taksówek, które mogłyby zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o transporcie miejskim. Czy ta zapowiedź w końcu się ziści?

  Napisano sobota, 06 kwiecień 2024 20:57
 • Ciepło: Niewidzialny czynnik zmian klimatycznych
  Ciepło: Niewidzialny czynnik zmian klimatycznych

  W obliczu zmian klimatycznych ekstremalne upały stają się coraz większym zagrożeniem dla ludzkości, niosąc ze sobą śmiertelne konsekwencje i zmuszając nas do podjęcia natychmiastowych działań w celu zminimalizowania ich wpływu.

  Napisano środa, 27 marzec 2024 20:18
 • iPhone: Ukryta funkcja - podgląd lotu
  iPhone: Ukryta funkcja - podgląd lotu

  Podróże stały się nieodłączną częścią życia wielu osób. W ciągłym poszukiwaniu udogodnień, które uczynią nasze podróże jeszcze bardziej komfortowymi, często zapominamy, że rozwiązanie może leżeć dosłownie w zasięgu ręki. Odkrycie ukrytych funkcji naszych smartfonów może być kluczem do jeszcze łatwiejszego poruszania się po świecie. Jedną z takich funkcji, dostępną na iPhone'ach, jest łatwe śledzenie lotów, które zmieni sposób, w jaki podróżujemy.

  Napisano niedziela, 24 marzec 2024 21:02
 • Holandia - ograniczenie hałasu wokół lotniska Schiphol
  Holandia - ograniczenie hałasu wokół lotniska Schiphol

  Sąd w Holandii wydał wyrok, zobowiązując rząd do podjęcia dodatkowych działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia hałasem w okolicy lotniska Schiphol w Amsterdamie. Decyzja ta stanowi punkt zwrotny w długotrwałych staraniach o zmniejszenie uciążliwości akustycznej generowanej przez jedno z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie.

  Napisano niedziela, 24 marzec 2024 11:51
 • Singapur: Bezpaszportowe podróże na granicy z Malezją
  Singapur: Bezpaszportowe podróże na granicy z Malezją

  Singapur, znany z innowacji w dziedzinie technologii i bezpieczeństwa, ogłosił wprowadzenie systemu bezpaszportowych podróży dla osób przemieszczających się samochodem między Singapurem a Malezją. Ta nowatorska zmiana, która umożliwia użycie samogenerowanych kodów QR zamiast tradycyjnych paszportów, stanowi przełom w procesie przekraczania granicy, obiecując znaczące skrócenie czasu odprawy imigracyjnej.

  Napisano czwartek, 21 marzec 2024 20:12
 • Australia: Odkrycie chrząszcza Lucida Luminosa
  Australia: Odkrycie chrząszcza Lucida Luminosa

  W trakcie swojej regularnej ekspedycji badawczej w australijskich lasach, entomolog Kate Smith przypadkowo natknęła się na niezwykły okaz chrząszcza. To zdarzenie miało miejsce, gdy Smith badała mikroklimat lasów deszczowych, kiedy to nagle zobaczyła coś nietypowego na jednym z liści. Okazało się to być początkiem fascynującej podróży odkrywania nowego gatunku chrząszcza.

  Napisano czwartek, 21 marzec 2024 19:57