środa, 04 listopad 2020 21:25

Wiedeń: Co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawostki i zabytki

Co warto zobaczyć w Wiedniu? Ciekawostki i zabytki Co warto zobaczyć w Wiedniu? Ciekawostki i zabytki fot: pixabay

Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a cudowna okolica oraz imponująca kolekcja zabytków sprawiają, iż chętnych na spacer po jego terenie nie brakuje. Wiedeń to nie tylko stolica Austrii i tętniąca życiem metropolia. To ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym mieście?

 

Wiedeń to miasto pełne parków oraz placówek muzealnych, w których można poszerzyć swą wiedzę na temat Austrii oraz historii jej stolicy, a przy okazji miło spędzić czas wśród cennych zabytków. Wiedeń to również piękne budowle i okazałe rezydencje, które skutecznie przyciągają nad Dunaj turystów z całego świata. Zwiedzanie Wiednia nie może się obejść bez spaceru po śródmieściu, na terenie którego znajduje się sporo zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tych najsłynniejszych obiektów zalicza się tu gotycka katedra świętego Szczepana, przyciągająca uwagę swą potężną sylwetką oraz charakterystycznym dachem, pięknie prezentuje się też romański kościół św. Ruprechta. O wielokulturowym charakterze Wiednia przypomina też tak ciekawa perełka architektury, jaką jest miejska synagoga. A co z muzeami? W tej części Wiednia na wyróżnienie zasługuje Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii Sztuki, mogące się pochwalić niezwykle bogatą i różnorodną ekspozycją.

Wycieczki po Wiedniu to również spacery po pięknych parkach i ogrodach, które zakładano przy okazałych pałacach. Wśród tych najpiękniejszych, którym znane biura podróży poświęcają najwięcej uwagi, znajduje się słynny pałac Hofburg. Ta cenna pamiątka po Habsburgach, obecnie pełni liczne funkcje. Jest m.in. rezydencją prezydenta Austrii i siedziba muzeum, służy też jako siedziba Austriackiej Biblioteki Narodowej. Turyści mogą spacerować wokół tej rezydencji, mogą też zwiedzać pałacowe wnętrza. Czeka tu na nich wiele cennych dzieł sztuki, wielkie wrażenie robi tu również krypta Habsburgów, w której znajduje się ponad 140 sarkofagów (co ciekawe, ostatni pochówek miał miejsce w 2011 roku). W trakcie zwiedzania tej rezydencji warto też poświęcić nieco więcej uwagi Hiszpańskiej Szkole Jazdy, która może się pochwalić historią sięgającą XVI wieku oraz wysokim poziomem. Z zabytkową rezydencją sąsiaduje nieco młodszy Nowy Zamek, dziś znany jako siedziba licznych placówek muzealnych. Wśród tych, którym turyści najchętniej poświęcają swój czas, znajduje się Muzeum Etnograficzne, które może zachwycić gości ciekawą ekspozycją. Pałac Schönbrunn, służący m.in. cesarzowi Franciszkowi Józefowi i cesarzowej Sissi, reprezentacyjny Belweder – oto kolejne atrakcje, z których Wiedeń może być dumny.

Zwiedzanie miasta warto też zaplanować w taki sposób, by odwiedzić wzgórze Kahlenberg. To z tego miejsca w 1683 roku król Jan III Sobieski ruszył na odsiecz Wiednia, o czym do dziś przypomina tu sporo pamiątek. Wycieczki po Wiedniu to również szansa na nacieszenie się widokiem pięknych kamienic oraz możliwość spojrzenia na miasto z góry, ze słynnego diabelskiego młyna. To jedna z najsłynniejszych atrakcji parku Prater, który jest jednym z najstarszych wesołych miasteczek w Europie. Jest też jedną z turystycznych wizytówek Wiednia, których podczas zwiedzania stolicy Austrii nie można pominąć.

 

Warto odwiedzić takie oto okolice Wiednia, stolicy Austrii:

1). Grinzing - położona blisko Wienerwald (Lasek Wiedeński) dzielnica Grinzing jest celem podróży miłośników wina. Nazwa Grinzing pojawiła się już w czasach średniowiecza, kiedy tereny dzisiejszej dzielnicy zamieszkiwali winiarze i robotnicy. Do 1892 roku Grinzing funkcjonowal jako samodzielna gmina. Obecnie wchodzi w skład dzielnicy Dobling. Na tutejszym cmentarzu znajdują się groby Gustava Mahlera, Almy Mahler-Werfel, Paula Wessely, Idy Krottendorf i Thomasa Bernharda. Uroki malowniczych terenów docenił sam Ludwig van Beethoven, tworząc w ich zaciszu nowe kompozycje. To właśnie tutaj mieszczą się typowe austriackie Heurigery, winiarnie, serwujące Gruner Veltliner i Gemischter Satz. Nazwa winiarni pochodzi od słowa „heurig”, które oznacza „tegoroczny”. Pierwsze winiarnie tego typu powstały w 1784 roku, kiedy to cesarz Józef II wydał edykt pozwalający serwować wino własnej roboty z winogron ze swojej winnicy bez konieczności płacenia z tego tytułu podatku. Tradycyjne winiarnie oznaczone są gałązką sosny lub malowaną tabliczką przed wejściem. Można tu skosztować pysznego wina, lokalnych przysmaków i posłuchać tradycyjnej wiedeńskiej muzyki.

2). Kahlenberg - podmiejskie wzgórza Kahlenberg (Łysa Góra) znają wszyscy miłośnicy historii. To właśnie tu rozegrała się jedna z najsłynniejszych wojennych potyczek nowożytnej Europy, bitwa pod Wiedniem (1683 rok), podczas której zwycięskimi wojskami dowodził Jan III Sobieski. W 1983 roku, w 300 rocznicę bitwy wiedeńskiej, Jan Paweł II odprawił tu uroczystą mszę świętą. Góra o wysokości 500 m n.p.m., leży na terenie Wienerwald (Lasek Wiedeński) i początkowo funkcjonowała pod nazwą Sauberg (Sowia Góra), by za panowania cesarza Leopolda I otrzymać obecną nazwę. Warto dodać, że na szczycie góry znajduje się Josefskirche (kościół św. Józefa), prowadzony od początku XX wieku przez polskich zakonników. Jego ścianę zewnętrzną zdobią tablice upamiętniające bitwę pod Wiedniem oraz wizytę papieską.

3). Kirche Am Steinhof (kościół na Steinhofie) - ten Kościół, zaprojektowany przez Otto Wagnera, jest jednym z najważniejszych na świecie przykładów secesyjnej architektury sakralnej. Ukończony w 1907 roku stał się niekwestionowaną perłą Jugendstilu. Katolicka kaplica, umieszczona na szczycie wzgórza, wchodzi w skład zespołu budynków szpitala dla psychicznie chorych. Wnętrze dostosowano do potrzeb pacjentów szpitala. Brak tu ostrych krawędzi, krzyże są mało widoczne, a na ścianie bocznej umieszczono kilka wyjść awaryjnych oraz toalety. Piękna mozaika w tle ołtarza głównego, zaprojektowana przez Remigiusa Geylinga, przedstawia drogę, jaką musi pokonać dusza zmarłego, by dotrzeć do nieba. Duszy zmarłego towarzyszy grupa świętych, wśród których znajduje się św. Dympna, patronka osób chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.

4). Karl Marx-Hof - kompleks kamienic przy Heiligenstadter Strasse 82 uchodzi za architektoniczny symbol okresu tzw. „Czerwonego Wiednia”. Zespół budynków powstał w 1930 roku z inicjatywy lewicowych władz kraju i był w stanie pomieścić ponad 5 tysięcy osób. Aż do XII wieku tereny, na których stanął Karl Marx-Hof, zakrywały wody Dunaju. Wiele lat później na polecenie cesarza Józefa II obszar osuszono i przekształcono w rozległy ogród. Po dojściu do władzy Socjaldemokratycznej Partii Austrii pojęto decyzję o rozbudowie w tej części dzielnicy Heiligenstadt mieszkań dla proletariatu. Kompleks kamienic bywa często nazywany „obwodnicą proletariatu”. Autorem projektu został uczeń Otto Wagnera, Karl Ehn, który zadbał o to, by kompleks był jak najbardziej funkcjonalny. Na terenie kamienic znajdują się pralnie, łaźnie, biblioteka, biura handlowe, przedszkole oraz gabinet lekarski. W trakcie austriackiej wojny domowej w 1934 roku robotnicy zaangażowani w rewoltę przeciw faszystowskiemu rządowi zabarykadowali się na terenie Karl Marx-Hof. Wojsko zaatakowało wówczas wiele bezbronnych rodzin znajdujących się akurat w mieszkaniach. Ciężka artyleria użyta przeciw protestującym doprowadziła również do znacznych zniszczeń obiektu.

5). Leopoldsberg - jest to popularny, wysoki na 425 m punkt widokowy, który leży u podnóża północno-wschodnich Alp. Rozciąga się stąd imponująca panorama Wiednia oraz przełomu Dunaju. Na szczycie wzgórza wznosi się Leopoldskirche (kościół św. Leopolda), wzniesiony przez Antonia Beduzziego. Właśnie od zabytkowej świątyni wzgórze wzięło swą obecną nazwę. Teren wzgórza był już zamieszkany w epoce żelaza. W II wieku rozciągał się tu rzymski obóz Vindobona. Do pierwszego oblężenia Wiednia w 1529 roku na wzniesieniu mieścił się zamek Leopolda III Babenberga. Władca zbudował go w prezencie dla żony Agnieszki. Obecnie mieszkańcy Wiednia oraz turyści chętnie przyjeżdżają tu odpocząć i podziwiać wspaniałe widoki.

6). Nationalparkhaus Wien Lobau (Wiedeński Park Narodowy Lobau) - Lobau to malownicza równina rozlewisk Dunaju, wchodząca w skład Nationalpark Donau-Auen (Park Narodowy Łęgów Naddunajskich), wpisana w 1978 roku na listę UNESCO. Na terenie parku żyje blisko 5 tysięcy gatunków ptaków. Lobau zajmuje obszar 22 km2 i jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji Wiedeńczyków. Przez teren parku biegnie wiele tras spacerowych i rowerowych. Ponadto do dyspozycji przyjezdnych oddano tu przestrzeń dla nudystów. Na miejscu działa centrum informacji ekologicznej.

7). Wiener Zentralfriedhof (Cmentarz Centralny w Wiedniu) - największy w Austrii i drugi co do wielkości cmentarz w Europie leży w południowo-wschodniej części Wiednia. Do tej pory pochowano na nim ponad 3 miliony osób, w tym wiele znanych postaci świata polityki, kultury i sztuki. Spoczęli tu między innymi Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johannes Brahms i Johann Strauss II. W Prasidenten-Gruft (Krypta Prezydencka) spoczywają austriaccy prezydenci. Cmentarz, oficjalnie otwarty w 1874 roku, dzieli się na część katolicką, żydowską, muzułmańską, protestancką i prawosławną, a od 2005 roku także buddyjską. W centralnej części nekropolii znajduje się secesyjny Luegerkirche (kościół Karla Luegera). Z kolei na prawosławnej części cmentarza znajduje się Lazaruskirche (cerkiew św. Łazarza).

Z jakimi pamiątkami (także tymi bardzo drogimi) możemy wrócić z Wiednia

Kiedy będziemy spacerować ulicami Wiednia (stolicy Austrii), natkniemy się na wielu sklepów z pamiątkami. Co jest najchętniej kupowane? Najchętniej kupowane upominki to gadżety z wizerunkami członków rodziny cesarskiej, pyszne czekoladowe kule Mozarta czy wino sprzedawane w wyjątkowych wiedeńskich winiarniach. Na ulicznych straganach oraz w sklepach muzealnych nie brakuje koszulek oraz toreb z panoramą miasta, widokówek, albumów i fotografii, a także humorystycznych, jak i eleganckich upominków. Poznajmy więc bliżej te pamiątki, z którymi warto wrócić do domu:

1). Photoautomat - wielbiciele starych fotografii powinni udać się do MuseumsQuartier, aby w kultowym automacie fotograficznym zrobić sobie czarno-białe zdjęcia. Warto wiedzieć, że moda na retro automaty powróciła w 2005 roku, kiedy pierwsza budka stanęła na Rosenthaler Platz w Berlinie. Stylizowane na stare, wysokokontrastowe fotografie szybko zyskały popularność na ulicach Florencji, Londynu i Wiednia. Poza świetną zabawą za niewielką opłatę otrzymujemy oryginalną pamiątkę.

2). Praliny Mozarta - należy wiedzieć, że jedną z najbardziej popularnych austriackich pamiątek są Mozartkugel (kule Mozarta). Oryginalne czekoladki z podobizną kompozytora produkowane są przez salzburską cukiernię Furst nieprzerwanie od 1890 roku. Czekoladki wymyślił i stworzył austriacki cukiernik, Paul Furst. Do produkcji przepysznych łakoci wykorzystywany jest między innymi nugat, marcepan i orzech laskowy. Warto dodać, że kule Mozarta są dostępne w większości wiedeńskich cukierni.

3). Odzieżowe inspiracje - miłośnicy ubrań z drugiej ręki, ale najwyższej jakości, powinni zajrzeć do Flo Vintage. Będziemy mogli tam znaleźć prawdziwe skarby nawet z końca XIX wieku. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilku tysięcy euro. Rzeczy ułożone są alfabetycznie od Armaniego po Zegnę. Z kolei w We Bandits znajdziemy niepowtarzalne ubrania i akcesoria młodych austriackich designerów. W sklepie rodziny Tostmann, Trachten Tostmann, możemy kupić austriackie stroje ludowe dla całej rodziny.

4). Płynna pamiątka - będąc w stolicy Austrii, warto odwiedzić jedną z tradycyjnych winiarni (Heuriger) i nabyć lokalne wino lub przynajmniej spróbować trunku pod okiem doświadczonych sommelierów. Warta uwagi jest winiarnia prowadzona przez rodzinę Sirbu, mieszcząca się u podnóża wzgórza Kahlenberg. Winiarnia otoczona rozległymi winnicami, oferuje gościom cudowną panoramę Wiednia, wytrawne wino, tradycyjne wypieki i dania mięsne. Natomiast w centrum miasta, w pobliżu Stephansdom (katedra św. Szczepana), znajduje się niewielka winoteka Vis-a-vis z bogatą ofertą austriackich win.

5). Sztuka użytkowa - mnogość sklepów z fantazyjnymi gadżetami, oryginalną biżuterią i nietypowymi ozdobami do domu przyprawia o zawrót głowy nawet największych weteranów zakupów. W Walking-Chair możemy nabyć notatniki, rysunki, lampy, lustra, krzesła i meble. Natomiast oryginalne wyroby z Afryki możemy znaleźć w Habari. Sklep oferuje oryginalne tkaniny, biżuterię i akcesoria domowe z 28 krajów afrykańskich. Znów Rauminhalt specjalizuje się w powojennej sztuce użytkowej. Możemy tu znaleźć meble zaprojektowane przez XX-wieczne, głównie austriackie, legendy tego rzemiosła.

6). Pamiątki z Naschmarktu - warto wiedzieć, że kolekcjonerzy antyków zjeżdżają się do Wiednia w każdą sobotę. Najstarszy wiedeński targ miejski, Naschmarkt, zapewnia wyjątkową atmosferę i antykwaryczne unikaty. Natomiast w pozostałe dni tygodnia na organizowanym tutaj targowisku możemy znaleźć rzadko spotykane rarytasy kuchni międzynarodowej. Z tego miejsca z pewnością uda nam się przywieźć niepowtarzalną pamiątkę dla siebie bądź bliskich.

7). Zakupy z najwyższej półki - należy wiedzieć, że rajem dla zakupoholików z zasobnym portfelem są słynące z luksusowych sklepów ulice Kohlmarkt, Graben i Karntner Strasse oraz słynny dom aukcyjny Dorotheum. Nie są to jednak miejsca, w których przeciętni Wiedeńczycy wydają pieniądze. Dlatego też uciekając przed turystami i zawyżonymi cenami, robią zakupy w Donau Zentrum (jest to największe centrum handlowe w Wiedniu), lub na pełnej niespodzianek Mariahilfer Strasse.

Artykuły powiązane

 • Lauterbrunnen: Szwajcarska wioska wprowadza opłatę turystyczną
  Lauterbrunnen: Szwajcarska wioska wprowadza opłatę turystyczną

  Szwajcaria, znana z pięknych krajobrazów i wysokiej jakości życia, zmaga się z rosnącą liczbą turystów, którzy przyczyniają się do przeludnienia i degradacji środowiska lokalnego. W szczególności wioska Lauterbrunnen, położona w Berneńskim Oberlandzie, zdecydowała się na drastyczne kroki w celu regulacji napływu turystów. Lokalne władze zapowiedziały wprowadzenie opłaty turystycznej, która ma zniechęcić jednodniowych gości, przyczyniających się do problemów komunikacyjnych i ekologicznych w regionie.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 17:37
 • Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie
  Chiny, Yandang: Turyści utknęli na zatłoczonej Via ferracie - mrożące krew w żyłach nagranie

  Góra Yandang, położona około 400 km na południe od Szanghaju, choć nie tak wysoka jak wiele innych słynnych szczytów świata, zyskuje na popularności wśród miłośników górskich przygód. Jej malownicze krajobrazy oraz wyjątkowe trasy wspinaczkowe, takie jak via ferrata, przyciągają rzesze turystów. W ostatnim czasie jednak miejscowa atrakcja turystyczna stała się sceną niecodziennego zdarzenia, które wywołało szeroki odzew. Miniony weekend przyniósł prawdziwe oblężenie – tłumy turystów, skuszonych pięknem i wyzwaniem, które stawia przed nimi via ferrata, utknęły w korku na trasie wspinaczkowej, tworząc niebezpieczne warunki.

  Napisano wtorek, 07 maj 2024 17:12
 • Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie
  Smart City Index: Top 10 najmądrzejszych miast na świecie

  Według opublikowanego w kwietniu 2024 roku Smart City Index, miasta inteligentne w Europie i Azji zdobywają coraz większe uznanie na świecie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie spadły w rankingu.

  Napisano poniedziałek, 22 kwiecień 2024 19:42
 • DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo
  DiscoverEU: Oferta niepowtarzalnej podróży za darmo

  Marzysz o podróży po Europie, ale zawsze odstraszały Cię koszty? Teraz masz szansę spełnić swoje marzenie dzięki programowi DiscoverEU, który umożliwia młodym Europejczykom w wieku 18 i 19 lat darmową podróż koleją po kontynencie. Unijna inicjatywa rozda ponad 35 tysięcy biletów kolejowych, dając młodzieży szansę na odkrywanie różnorodności europejskich kultur, tradycji i krajobrazów.

  Napisano sobota, 20 kwiecień 2024 18:38
 • Amsterdam: Ograniczenie liczby hoteli, aby zmniejszyć liczbę turystów
  Amsterdam: Ograniczenie liczby hoteli, aby zmniejszyć liczbę turystów

  W obliczu rosnących wyzwań związanych z nadmierną turystyką, Amsterdam wprowadza śmiałe kroki regulacyjne. Władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu przepisów, które mają na celu ograniczenie liczby nowych hoteli, co bezpośrednio przekłada się na ilość turystów odwiedzających miasto. Jest to część większej strategii mającej na celu ochronę jakości życia mieszkańców i utrzymanie zrównoważonego rozwoju.

  Napisano piątek, 19 kwiecień 2024 18:58
 • Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo
  Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo

  W dzisiejszym świecie, gdzie technologia coraz bardziej wpływa na nasze życie, restauracja Al Condominio postanowiła zawrócić z tego nurtu, oferując klientom wyjątkowe doświadczenie gastronomiczne. Włoski lokal w mieście Weronie nie tylko serwuje wyśmienite dania, ale także stawia na promowanie bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, zachęcając gości do pozostawienia smartfonów na boku.

  Napisano wtorek, 16 kwiecień 2024 20:18
 • Antalya: Wypadek kolejki linowej
  Antalya: Wypadek kolejki linowej

  W piątek, 13 kwietnia, w Antalyi, popularnym ośrodku turystycznym na południu Turcji, doszło do dramatycznego wypadku kolejki linowej. Jeden z wagoników zderzył się z przewróconym słupem, powodując wypadnięcie pasażerów na skaliste podłoże. W wyniku tego tragicznego zdarzenia jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych.

  Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 20:52
 • Grecja: Bony hotelowe ewakuowanym z Rodos
  Grecja: Bony hotelowe ewakuowanym z Rodos

  W ubiegłym roku niemal 20 000 osób musiało opuścić swoje domy na greckiej wyspie Rodos z powodu szerzących się pożarów. Teraz rząd Grecji postanowił zaoferować turystom, którzy zostali ewakuowani z hoteli, specjalne bony na zniżki za noclegi w ramach programu "Rodos Week".

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 20:17
 • Heathrow: Zderzenie samolotów British Airways i Virgin Atlantic
  Heathrow: Zderzenie samolotów British Airways i Virgin Atlantic

  Na lotnisku Heathrow doszło do zderzenia dwóch samolotów linii British Airways i Virgin Atlantic, co spowodowało uszkodzenia obu maszyn. W incydencie brał udział samolot British Airways z 121 pasażerami na pokładzie oraz pusty Boeing 787-9 Virgin Atlantic. Mimo kolizji, lotnisko poinformowało, że nikt nie został ranny i nie spodziewa się opóźnień w ruchu lotniczym.

  Napisano sobota, 06 kwiecień 2024 21:34
 • Robotaxi Tesli: Rewolucja w podróżowaniu
  Robotaxi Tesli: Rewolucja w podróżowaniu

  Elon Musk ogłosił, że 8 sierpnia Tesla zaprezentuje światu swoje robotaxi, co może być przełomowym momentem nie tylko dla firmy, ale i całej branży samochodowej. Od lat Musk snuje wizje autonomicznych taksówek, które mogłyby zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o transporcie miejskim. Czy ta zapowiedź w końcu się ziści?

  Napisano sobota, 06 kwiecień 2024 20:57
 • Ciepło: Niewidzialny czynnik zmian klimatycznych
  Ciepło: Niewidzialny czynnik zmian klimatycznych

  W obliczu zmian klimatycznych ekstremalne upały stają się coraz większym zagrożeniem dla ludzkości, niosąc ze sobą śmiertelne konsekwencje i zmuszając nas do podjęcia natychmiastowych działań w celu zminimalizowania ich wpływu.

  Napisano środa, 27 marzec 2024 20:18
 • iPhone: Ukryta funkcja - podgląd lotu
  iPhone: Ukryta funkcja - podgląd lotu

  Podróże stały się nieodłączną częścią życia wielu osób. W ciągłym poszukiwaniu udogodnień, które uczynią nasze podróże jeszcze bardziej komfortowymi, często zapominamy, że rozwiązanie może leżeć dosłownie w zasięgu ręki. Odkrycie ukrytych funkcji naszych smartfonów może być kluczem do jeszcze łatwiejszego poruszania się po świecie. Jedną z takich funkcji, dostępną na iPhone'ach, jest łatwe śledzenie lotów, które zmieni sposób, w jaki podróżujemy.

  Napisano niedziela, 24 marzec 2024 21:02
 • Holandia - ograniczenie hałasu wokół lotniska Schiphol
  Holandia - ograniczenie hałasu wokół lotniska Schiphol

  Sąd w Holandii wydał wyrok, zobowiązując rząd do podjęcia dodatkowych działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia hałasem w okolicy lotniska Schiphol w Amsterdamie. Decyzja ta stanowi punkt zwrotny w długotrwałych staraniach o zmniejszenie uciążliwości akustycznej generowanej przez jedno z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie.

  Napisano niedziela, 24 marzec 2024 11:51
 • Singapur: Bezpaszportowe podróże na granicy z Malezją
  Singapur: Bezpaszportowe podróże na granicy z Malezją

  Singapur, znany z innowacji w dziedzinie technologii i bezpieczeństwa, ogłosił wprowadzenie systemu bezpaszportowych podróży dla osób przemieszczających się samochodem między Singapurem a Malezją. Ta nowatorska zmiana, która umożliwia użycie samogenerowanych kodów QR zamiast tradycyjnych paszportów, stanowi przełom w procesie przekraczania granicy, obiecując znaczące skrócenie czasu odprawy imigracyjnej.

  Napisano czwartek, 21 marzec 2024 20:12
 • Australia: Odkrycie chrząszcza Lucida Luminosa
  Australia: Odkrycie chrząszcza Lucida Luminosa

  W trakcie swojej regularnej ekspedycji badawczej w australijskich lasach, entomolog Kate Smith przypadkowo natknęła się na niezwykły okaz chrząszcza. To zdarzenie miało miejsce, gdy Smith badała mikroklimat lasów deszczowych, kiedy to nagle zobaczyła coś nietypowego na jednym z liści. Okazało się to być początkiem fascynującej podróży odkrywania nowego gatunku chrząszcza.

  Napisano czwartek, 21 marzec 2024 19:57