Wstrząs nastąpił po 21 w niedzielę
Wstrząs, który miał miejsce po godzinie 21, miał energię 5 razy 10 do potęgi 6. Jula, co przekłada się na magnitudę 2,58. Rzecznik PGG, Tomasz Głogowski, zapewnił, że nie było skutków tego zjawiska na dole kopalni, która kontynuowała swoją pracę normalnie. Jednakże, mieszkańcy Katowic i okolic odczuli wstrząs, co podkreśla, że choć bezpośrednie skutki były ograniczone, wpłynął on na społeczność powierzchniową. W Polskim górnictwie podziemnym odnotowano 19 tąpnięć związanych z występowaniem wstrząsów górotworu w latach 2018-2022. Niestety, w wyniku tych zdarzeń doszło do 23 wypadków śmiertelnych, 3 wypadków ciężkich, i 98 powodujących czasową niezdolność do pracy. Kopalnie węgla kamiennego były szczególnie narażone, z 12 tąpnięciami w tym okresie, skutkującymi 22 wypadkami śmiertelnymi i 45 czasowymi niezdolnościami do pracy.
Tąpnięcie na Górnym Śląsku
Górnego Śląska charakteryzuje obszar intensywnej eksploatacji górniczej, co sprawia, że rejestruje się tam najwięcej wstrząsów górniczych. Przyczyną tych zjawisk jest odprężenie górotworu w wyniku eksploatacji węgla, co może uwolnić skumulowaną w nim energię. Choć większość wstrząsów nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, odczucie ich na powierzchni przypomina o konieczności monitorowania i utrzymania bezpieczeństwa górniczego. Liczba tąpnięć w 2022 roku pozostaje na zbliżonym poziomie, ale zauważalny jest wzrost wypadków śmiertelnych.
Dochodzenie w sprawie niedzielnego wstrząsu na Górnym Śląsku jest kolejnym krokiem w zrozumieniu i przeciwdziałaniu potencjalnym zagrożeniom związanym z eksploatacją górniczą. Wstrząs górniczy na Górnym Śląsku to kolejne przypomnienie o delikatnym równowadze pomiędzy eksploatacją surowców a bezpieczeństwem społeczności. Tragedie w przeszłości i niedzielny wstrząs w rejonie kopalni Staszic podkreślają potrzebę stałego doskonalenia procedur, monitorowania oraz inwestycji w bezpieczeństwo górnicze. W obliczu tych wyzwań, wspólna praca społeczności lokalnych, służb górniczych i władz jest kluczowa dla utrzymania równowagi między rozwojem górnictwa a bezpieczeństwem mieszkańców.
Podziemny wstrząs o magnitudzie 2,6 silnie odczuli w niedzielę wieczorem mieszkańcy #Katowic i okolic ‼️⤵️#PAPInformacjehttps://t.co/QWs59M4BIp
— PAP (@PAPinformacje) November 19, 2023
Źródło: PAP, X, Trybuna Polska