Spis treści:
- Karambol na Drogowej Trasie Średnicowej w Gliwicach
- Wypadki w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i Czechowicach-Dziedzicach
- Ostrzeżenia IMGW dla kierowców
- Strażacy w akcji - 479 interwencji w ciągu doby
- Stabilizacja sytuacji na drogach i w regionach
Karambol na Drogowej Trasie Średnicowej w Gliwicach
W poniedziałek rano, na Drogowej Trasie Średnicowej w pobliżu Gliwic, doszło do poważnego karambolu z udziałem dziewięciu pojazdów. Przyczyną zdarzenia była oblodzona nawierzchnia, która uniemożliwiła kierowcom skuteczne manewrowanie. Samochody kolejno uderzały w siebie, co doprowadziło do poważnych uszkodzeń pojazdów. Na 100-metrowym odcinku rozbiło się 9 samochodów.
Po wypadku, służby drogowe udrożniły jeden pas ruchu oraz zjazd na autostradę A1 w kierunku Łodzi. Utrudnienia jednak wciąż występują, a sytuacja na drogach regionu pozostaje trudna.
Wypadki w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i Czechowicach-Dziedzicach
Do groźnego zdarzenia, doszło również na trasie S1 w Sosnowcu, w kierunku Bielska-Białej. Na 542. kilometrze wywróciła się ciężarówka, co spowodowało zablokowanie prawego pasa ruchu. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.
Kolejny wypadek, miał miejsce na Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Śląskiej. Trzy samochody, zderzyły się na pasach prowadzących w kierunku Katowic. Policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do trudnych warunków pogodowych.
W Czechowicach-Dziedzicach, na DK1 w rejonie skrzyżowania przy restauracji McDonald’s, zderzyły się cztery pojazdy. Droga została całkowicie zablokowana, co dodatkowo utrudniło ruch w kierunku Pszczyny. W Orzeszu zderzyły się dwa samochody osobowe. Do godz. 9:00 było około 40 zgłoszeń, które dotyczyły kolizji drogowych.
Ostrzeżenia IMGW dla kierowców
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), wydał w poniedziałek rano szereg ostrzeżeń pogodowych. W województwie śląskim oraz małopolskim, obowiązuje alert I stopnia przed marznącą mżawką i gołoledzią. Kierowcy powinni być szczególnie czujni, na odcinkach dróg narażonych na oblodzenie.
Ostrzeżenia dotyczą również innych regionów kraju:
- Województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego - alerty I stopnia przed oblodzeniem.
- Województwa podkarpackiego i małopolskiego - alerty I i II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.
Alerty mają obowiązywać do poniedziałku, do godz. 12:00, a w niektórych rejonach mogą zostać przedłużone.
Strażacy w akcji - 479 interwencji w ciągu doby
Do północy, w całym kraju strażacy odnotowali 479 zgłoszeń związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi. W większości przypadków, działania obejmowały usuwanie skutków oblodzenia, opadów śniegu oraz zabezpieczanie przed powodzią.
Najwięcej interwencji miało miejsce na północy Polski:
- Zachodniopomorskie - 174 zgłoszenia.
- Pomorskie – 164 zgłoszenia.
W Gryfinie, strażacy przepompowywali wodę w przystani przez śluzę. W Trzebieży zabezpieczali budynki portowe workami z piaskiem, a w Świnoujściu uszczelniali wał przeciwpowodziowy.
Na Warmii i Mazurach oraz na Śląsku również nie brakowało pracy. W Elblągu układano kilkaset metrów rękawów przeciwpowodziowych, na bulwarach Zygmunta Augusta. Dodatkowo w jednej z posesji, zabezpieczano teren workami z piaskiem.
Stabilizacja sytuacji na drogach i w regionach
Od północy, sytuacja zaczęła się uspokajać. Strażacy odnotowali 6 interwencji. Służby apelują o zachowanie ostrożności oraz monitorowanie prognoz pogody. Warto zachować czujność i odpowiednio przygotować się na ewentualne trudności.
Źródło: Polsat News, RMF 24, Policja Śląska