Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 08 grudzień 2022 19:41

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Wymiana więźniów USA z Rosją

Wymiana więźniów USA z Rosją Wymiana więźniów USA z Rosją pixabay

8.12.2022 r. na lotnisku w Abu Dhabi doszło do wymiany więźniów. Amerykanie przekazali Rosjanom Viktora Bouta - skazanego na 12 lat więzienia w Stanach Rosjanina nielegalnego, międzynarodowego handlarza bronią. W zamian stronie USA wydana została Brittney Griner - amerykańska koszykarka aresztowana w Rosji za posiadanie oleju konopnego.

 

Doniesienia prezydenta Bidena i ministerstwa spraw zagranicznych Rosji

Prezydent USA w swoim tweecie poinformował, że doszło do jego rozmowy telefonicznej z Griner, która w tym momencie znajdowała się bezpiecznie w samolocie wracając do rodzinnych Stanów. Administracja Bidena zaproponowała wymianę więźniów w lipcu zeszłego roku, wiedząc, że Moskwa od dawna zabiegała o uwolnienie Viktora Bouta. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji również potwierdziło wymianę i poinformowało, że miała ona miejsce na lotnisku w Abu Zabi. „Obywatel Rosji wrócił do swojej ojczyzny” – napisano w oświadczeniu.

Kim jest Viktor Bout?

Viktor Bout, syn znanego oficera KGB i były żołnierz armii radzieckiej jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie. W latach 90. założył kilka tranposrtowych linii lotniczych, których używał do prowadzenia międzynarodowego handlu bronią nie tylko pojedynczym ludziom, ale również całym rządom. Został zatrzymany w 2008 r. w Bangoku, a następnie wydany Amerykanom gdzie dotychczas przebywał w więzieniu. Jego wątpliwe dokonania zainspirowały film Lord of War z 2005 roku. 

Artykuły powiązane