poniedziałek, 23 październik 2023 15:59

USA: Walka z śmiertelnie niebezpiecznym fentanylem trwa!

USA fentanyl USA fentanyl fot. pixabay

W Stanach Zjednoczonych walka z masowym uzależnieniem od opioidów nie maleje. Liczba ofiar tego kryzysu stale rośnie, wymagając coraz bardziej zdecydowanych działań ze strony rządu i służb zdrowia. Ostatnie ogłoszenia adresowane do kilkunastu firm importujących fentanyl do USA świadczą o determinacji w walce z tym druzgocącym problemem.

 

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo

Fentanyl, silny opioid, coraz częściej pojawia się jako składnik fałszywych leków, podszywając się pod preparaty takie jak Adderall czy Xanax. Narkotyk ten, który w zaledwie 2 mg może być śmiertelny dla osoby dorosłej, staje się coraz bardziej niebezpiecznym graczem na amerykańskich ulicach. Jednak to nie wszystko. W ostatnim czasie pojawiają się nowe trendy w uzależnieniu, takie jak sięganie po ksylazynę, nazywaną potocznie "tranq" czy "narkotykiem zombie". To lek weterynaryjny, który potęguje działanie fentanylu. Co więcej, syntetyczne opioidy, jak butonitazen, izonitazen czy metonitazen, stają się coraz bardziej popularne, mimo że są zakazane do użytku medycznego ze względu na swoją niezwykłą siłę działania.

USA próbuje walczyć z importerami narkotyku

Aby powstrzymać import fentanylu, na początku tego miesiąca Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych wzięło na cel firmy głównie w Chinach i Kanadzie. To one, współpracując z meksykańskimi kartelami narkotykowymi, są odpowiedzialne za dostarczanie nie tylko fentanylu, ale także metamfetaminy czy prekursorów MDMA. OFAC zidentyfikowało także dostawców technologicznych, umożliwiających produkcję fałszywych tabletek Oksykodonu. Obecnie w sprawę jest zaangażowanych około 30 osób i 15 różnych przedsiębiorstw. Sankcje, które obejmują zablokowanie majątków i udziałów zaangażowanych podmiotów w USA, mają na celu zahamowanie przestępczej działalności oraz ochronę społeczeństwa przed tym niebezpiecznym handlem. Dodatkowo, OFAC zabrania osobom w Stanach Zjednoczonych przeprowadzania transakcji z podejrzanymi, grożąc sankcjami cywilnymi lub karnymi.

Niewystarczające są już tylko sankcje. Prokuratorzy apelują o zaklasyfikowanie fentanylu jako broni masowego rażenia oraz uznania meksykańskich karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne. To kroki, które pokazują, że walka z opioidami w USA staje się coraz bardziej radykalna i zdecydowana.  W obliczu coraz bardziej niebezpiecznych trendów w uzależnieniu oraz wzrostu liczby ofiar zatrutych opioidami, walka rządu Stanów Zjednoczonych staje się coraz bardziej determinowana. Sankcje wobec firm importujących fentanyl to tylko jeden z kroków w długiej drodze do rozwiązania tego złożonego problemu. Warto pamiętać, że każdy wysiłek na rzecz zwalczania uzależnienia i przestępczości związaną z handlem narkotykami przyczynia się do większego bezpieczeństwa społeczeństwa. Razem jesteśmy w stanie odwrócić ten niebezpieczny trend.

Źródło: Mgr Farm, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe

    Policjanci z Otwocka po raz trzeci w tym roku, ujawnili i zlikwidowali laboratorium produkujące narkotyki syntetyczne. Tym razem, odkrycia dokonano na jednej z posesji w Otwocku. 48-letni mężczyzna, zatrzymany w związku z tą sprawą, usłyszał zarzuty posiadania i wytwarzania znacznych ilości substancji odurzających oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

  • Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji

    Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o pozwoleniu Ukrainie na użycie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS może zmienić dynamikę konfliktu z Rosją. To kolejny krok w polityce dostarczania Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia, który łagodzi wcześniejsze ograniczenia i pozwala na skuteczniejsze działania obronne. Jak podają źródła, ta decyzja jest odpowiedzią na rosnące wsparcie wojskowe Rosji przez Koreę Północną. Przedstawiamy szczegóły tego przełomowego kroku i jego konsekwencje.

  • CBŚP: Kolejne aresztowania członków dużego gangu narkotykowego CBŚP: Kolejne aresztowania członków dużego gangu narkotykowego

    Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), przeprowadziło kolejną akcję skierowaną przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami w Polsce. Funkcjonariusze z Gdańska i Lublina, zatrzymali pięć kolejnych osób, co zwiększyło liczbę podejrzanych w tej sprawie do 31. Zatrzymani, są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców trójmiejskich klubów piłkarskich. W trakcie działań zabezpieczono mienie, gotówkę oraz narkotyki o wartości ponad pół miliona złotych.

  • Warszawa: Atak nożownika - czterej obywatele Turcji zatrzymani Warszawa: Atak nożownika - czterej obywatele Turcji zatrzymani

    Śródmiejscy policjanci, przeprowadzili szybką akcję, podczas której zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym napastnika, który wcześniej zaatakował 35-letniego mężczyznę nożem. Zdarzenie miało miejsce przy Alei Jana Pawła II. 23-letni podejrzany, usłyszał zarzuty usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz prowadzenia samochodu pod ich wpływem. Okazało się, że jedna z zatrzymanych osób przebywała w Polsce nielegalnie.

  • USA: Dlaczego ceny produktów i usług gwałtownie wzrosły? USA: Dlaczego ceny produktów i usług gwałtownie wzrosły?

    W ostatnich latach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zmagają się z rosnącymi kosztami utrzymania, szczególnie jeśli chodzi o podstawowe produkty spożywcze, energię i mieszkalnictwo. Skala podwyżek jest znaczna i obejmuje wiele kategorii, które mają duży wpływ na codzienne życie.

load more hold SHIFT key to load all load all