poniedziałek, 23 październik 2023 15:59

USA: Walka z śmiertelnie niebezpiecznym fentanylem trwa!

USA fentanyl USA fentanyl fot. pixabay

W Stanach Zjednoczonych walka z masowym uzależnieniem od opioidów nie maleje. Liczba ofiar tego kryzysu stale rośnie, wymagając coraz bardziej zdecydowanych działań ze strony rządu i służb zdrowia. Ostatnie ogłoszenia adresowane do kilkunastu firm importujących fentanyl do USA świadczą o determinacji w walce z tym druzgocącym problemem.

 

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo

Fentanyl, silny opioid, coraz częściej pojawia się jako składnik fałszywych leków, podszywając się pod preparaty takie jak Adderall czy Xanax. Narkotyk ten, który w zaledwie 2 mg może być śmiertelny dla osoby dorosłej, staje się coraz bardziej niebezpiecznym graczem na amerykańskich ulicach. Jednak to nie wszystko. W ostatnim czasie pojawiają się nowe trendy w uzależnieniu, takie jak sięganie po ksylazynę, nazywaną potocznie "tranq" czy "narkotykiem zombie". To lek weterynaryjny, który potęguje działanie fentanylu. Co więcej, syntetyczne opioidy, jak butonitazen, izonitazen czy metonitazen, stają się coraz bardziej popularne, mimo że są zakazane do użytku medycznego ze względu na swoją niezwykłą siłę działania.

USA próbuje walczyć z importerami narkotyku

Aby powstrzymać import fentanylu, na początku tego miesiąca Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych wzięło na cel firmy głównie w Chinach i Kanadzie. To one, współpracując z meksykańskimi kartelami narkotykowymi, są odpowiedzialne za dostarczanie nie tylko fentanylu, ale także metamfetaminy czy prekursorów MDMA. OFAC zidentyfikowało także dostawców technologicznych, umożliwiających produkcję fałszywych tabletek Oksykodonu. Obecnie w sprawę jest zaangażowanych około 30 osób i 15 różnych przedsiębiorstw. Sankcje, które obejmują zablokowanie majątków i udziałów zaangażowanych podmiotów w USA, mają na celu zahamowanie przestępczej działalności oraz ochronę społeczeństwa przed tym niebezpiecznym handlem. Dodatkowo, OFAC zabrania osobom w Stanach Zjednoczonych przeprowadzania transakcji z podejrzanymi, grożąc sankcjami cywilnymi lub karnymi.

Niewystarczające są już tylko sankcje. Prokuratorzy apelują o zaklasyfikowanie fentanylu jako broni masowego rażenia oraz uznania meksykańskich karteli narkotykowych za organizacje terrorystyczne. To kroki, które pokazują, że walka z opioidami w USA staje się coraz bardziej radykalna i zdecydowana.  W obliczu coraz bardziej niebezpiecznych trendów w uzależnieniu oraz wzrostu liczby ofiar zatrutych opioidami, walka rządu Stanów Zjednoczonych staje się coraz bardziej determinowana. Sankcje wobec firm importujących fentanyl to tylko jeden z kroków w długiej drodze do rozwiązania tego złożonego problemu. Warto pamiętać, że każdy wysiłek na rzecz zwalczania uzależnienia i przestępczości związaną z handlem narkotykami przyczynia się do większego bezpieczeństwa społeczeństwa. Razem jesteśmy w stanie odwrócić ten niebezpieczny trend.

Źródło: Mgr Farm, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • USA: Fenomenalny powrót cykad USA: Fenomenalny powrót cykad

    W południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, w tym roku obserwuje się niezwykłe zjawisko natury - tysiące czerwonych cykad wyłaniają się z ziemi po wielu latach. Te dwa stada, które wychodzą, mają cykle życia trwające 13 lub 17 lat, i od wieków nie zdarzało się, by wydostały się na powierzchnię w tym samym czasie.

  • Bielefeld: Suka Lieschen i SCAN-Van odkrywają narkotyki w autokarach Bielefeld: Suka Lieschen i SCAN-Van odkrywają narkotyki w autokarach

    Dzięki sprawnej pracy psa policyjnego, przemytnicy narkotyków nie mieli szans na niezauważone przekroczenie granicy niemieckiego landu Nordrhein-Westfalen z Niedersachsen. Czujny nos suki Lieschen z biura celniczego w Bielefeld wraz z innymi psami policyjnymi, takimi jak Basko i Skadi, przyczynił się do znaczących znalezisk podczas kontrolowania autokarów podróżujących autostradą A2.

  • Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane Kongres USA: 61 miliardów dolarów dla Ukrainy przegłosowane

    Nareszcie! Uff! Udało się! Wiele krajów odetchnęło z ulgą. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła pakiet pomocy dla Ukrainy, wart 61 miliardów dolarów, mający na celu wsparcie tego kraju w walce z rosyjską inwazją. Decyzja ta, choć opóźniona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Stanów Zjednoczonych.

  • Seattle: 67-letni pedofil zastrzelony podczas zatrzymania - film Seattle: 67-letni pedofil zastrzelony podczas zatrzymania - film

    No i się doigrał. Nie warto zabierać się za spotkania seksualne z dziećmi...W Seattle doszło do dramatycznego zdarzenia, w którym 67-letni mężczyzna, podejrzewany o pedofilię, został zastrzelony przez policję. Incydent miał miejsce w hotelu DoubleTree Suites, gdzie podejrzany miał spotkać się z dwiema dziewczynkami w wieku 7 i 11 lat. Zamiast dzieci, na mężczyznę czekali funkcjonariusze specjalnej jednostki policji zajmującej się przestępstwami internetowymi wobec dzieci.

  • Warszawa: Przemyt narkotyków w przesyłce do USA Warszawa: Przemyt narkotyków w przesyłce do USA

    W ostatnich dniach funkcjonariusze z Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie dokonali zatrzymania 26-letniego mieszkańca Warszawy, który jest podejrzany o próbę przemytu znacznych ilości substancji psychotropowych do Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna, obywatel Ukrainy mieszkający na stałe w Polsce, został zaskoczony przez policję po tym, jak w jego przesyłce lotniczej znaleziono nieoczekiwaną zawartość

load more hold SHIFT key to load all load all