Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 06 luty 2023 10:15

Turcja i Syria: Wielkie trzęsienie ziemi! Bardzo dużo ofiar!

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii fot: twitter

Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richtera znajdowało się 23 kilometry na wschód od prowincji Gaziantep w południowej Turcji, na głębokości 24,1 kilometrów. Skutki potężnych wstrząsów dotknęły zarówno Turcję jak i Syrię. Na ten moment wiadomo o co najmniej 2000 zabitych i ponad 10000 osób rannych, jednakże dane cały czas się zmieniają.

 

Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Turcji

Wstrząsy zaczęły się o godzinie 4:17 czasu lokalnego (2:17 w Warszawie). Najbliższe epicentrum było miasto Gaziantep, zamieszkałe przez dwa miliony osób. Kilkanaście minut po pierwszym wstrząsie nastąpiły wstrząsy wtórne o sile 6.8 w skali Richtera.

Alarm poziomu 4 w Turcji

W samej Turcji runęło kilkaset budynków, zaś pod ich gruzami nadal znajdują się ofiary. Od wczesnych godzin porannych trwa akcja ratunkowa. Tureckie władze ogłosiły „alarm poziomu 4” co wskazuje na to, że niezbędna będzie pomoc międzynarodowa. Wojsko utworzyło już korytarze powietrzne, które pozwolą na prowadzenie działań poszukiwawczo-ratunkowych. Gotowość do pomocy zadeklarowało USA.

Polska wysyła pomoc Turcji

Warto dodać, że Polska także wysyła na miejsce ciężką grupę poszukiwawczo-ratunkową HUSAR, która składa się z 76 strażaków i 8 psów ratunkowych.

Według niektórych ekspertów, dzisiejsze trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 1939 roku, kiedy to wstrząs o bardzo podobnej sile zabił ponad 30 tysięcy osób. 

Niestety  po godzinie 13:30 (11:30 czasu polskiego) w Turcji ponownie zatrzęsła się ziemia z siłą 7.7 w skali Richtera. Wstrząsy najmocniej dotknęły centralną część kraju.

Aktualizacja 06.02.2023 11:55 - Kolejne trzęsienie ziemi o 11:52 naszego czasu

Niestyty media społecznosciowe podają, że doszło do kolejnego wielkiego wstrząsu w miejscu, gdzie trwa akcja ratunkowa. Wstepnie magnituda to 7,5 w skali Richtera

Miejsce trzęsienia ziemi

Filmy i zdjęcia z tragedii w Turcji i w Syrii

 

 

 

Artykuły powiązane

 • Afganistan i Pakistan: Trzęsienie ziemi, są ranni i zabici Afganistan i Pakistan: Trzęsienie ziemi, są ranni i zabici

  Jak dotąd potwierdzono co najmniej 13 ofiar śmiertelnych, gdy trzęsienie o sile 6,5 stopnia zmusiło mieszkańców do ucieczki z domów w miastach na północy Afganistanu i Pakistanu, powodując zniszczenia budynków i lawiny gruzu. Bilans ofiar silnego trzęsienia ziemi może być znacznie wyższy.

 • Turcja: Kolejne mocne trzęsienie ziemi niedaleko miejscowości Antakya! Turcja: Kolejne mocne trzęsienie ziemi niedaleko miejscowości Antakya!

  Kiedy 6 lutego Turcja i Syria zostały nawiedzone przez ogromne trzęsienie ziemi, które pochłonęło tysiące ludzkich istnień, wydawało się, że kraje mogą skupić się na odbudowie i pomocy dla poszkodowanych. Niestety, 20 lutego ziemia ponownie zastrzęsła się niedaleko granicy Turcji i Syrii. Po raz kolejny doszło do zawalenia się budynków, a setki ludzi zostało rannych.

 • Turcja: 10-dniowy noworodek oraz jego mama uratowani po 92 godzinach Turcja: 10-dniowy noworodek oraz jego mama uratowani po 92 godzinach

  Poniedziałkowe trzęsienie ziemi w Turcji okazało się największą katastrofą tego typu od blisko 100 lat. Według wstępnych informacji z piątku zginęło ponad 22 tysiące ludzi z czego aż 18 tysięcy w samej Turcji. Liczba ofiar niestety stale rośnie, ponieważ każdego dnia odnajdywane są tysiące szczątków pod gruzami zawalonych budynków. Na szczęście nadal udaje się wyciągnąć spod gruzów żywe osoby, które cudem wytrzymują już prawie 5 dobę bez jedzenie, picia i w skrajnie niskich jak na Bliski Wschód temperaturach.

 • Turcja i Syria: Pomoc z całego świata dla krajów dotkniętych ogromnym trzęsieniem ziemi Turcja i Syria: Pomoc z całego świata dla krajów dotkniętych ogromnym trzęsieniem ziemi

  Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek, 6.02. o godzinie 4:17 czasu lokalnego  i następnym, do którego doszło ok. 11 zarówno Turcja, jak i Syria potrzebują międzynarodowej pomocy.

 • Turcja: Krwawa eksplozja w Stambule! Zobacz wybuch! Turcja: Krwawa eksplozja w Stambule! Zobacz wybuch!

  Eksplozja bomby na placu Taksim spowodowała śmierć co najmniej 4 osób, a także ciężko raniła co najmniej 11. Wybuch miał miejsce na niezwykle popularnej wśród turystów ulicy Istiklal, która jest jedną z atrakcji centrum Stambułu. Na ten moment trwa ustalanie sprawców wybuchu, jednakże social media (szczególnie tureckie) zapełnione są już nagraniami, także tymi z momentu zdarzenia. 

 • Niemcy: Mężczyzna staranował ludzi na lotnisku Kolonia/Bonn!
  Niemcy: Mężczyzna staranował ludzi na lotnisku Kolonia/Bonn!

  Na parkingu lotniska Kolonia/Bonn w Niemczech rozegrały się prawdziwe chwile grozy - 57-letni napastnik wjechał z impetem w inne samochodu oraz ludzi. W trakcie całego incydentu jedna osoba została ranna i trafiła do szpitala. W trakcie zatrzymania mężczyzna stawiał opór przez co poszkodowanych zostało dwóch funkcjonariuszy policji. Ostatecznie napastnik został przewieziony do szpitala, gdzie jego stan zdrowia psychicznego ma być zbadany przez lekarzy.

  Napisano piątek, 24 marzec 2023 18:38
 • Tajlandia, Pattaya: Turysta przeżył skok na bungee po tym jak zerwała się lina! Zobacz filmik!
  Tajlandia, Pattaya: Turysta przeżył skok na bungee po tym jak zerwała się lina! Zobacz filmik!

  Nagranie przerażającej sytuacji stało się viralem w tym tygodniu, po tym jak 39-letni turysta z Hongkongu opowiedział publicznie o swoim przeżyciu. Udał się ze znajomymi do parku rozrywki, gdzie zdecydował się skoczyć na bungee. Niespodziewanie podtrzymująca go lina zerwała się.

  Napisano piątek, 24 marzec 2023 13:41
 • Los Angeles: Najsilniejsze tornado od lat osiemdziesiątych!
  Los Angeles: Najsilniejsze tornado od lat osiemdziesiątych!

  Co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak rzadkie tornado uderzyło w środę, według informacji przekazanych przez lokalne media. Szczytowa prędkość wiatru wynosiła nawet 110 mil na godzinę, a więc było to najmocniejsze tornado, które uderzyło w obszarze Los Angeles od 1983 roku. Spowodowało ono liczne szkody w stanie Kalifornia.

  Napisano czwartek, 23 marzec 2023 12:25
 • Afganistan i Pakistan: Trzęsienie ziemi, są ranni i zabici
  Afganistan i Pakistan: Trzęsienie ziemi, są ranni i zabici

  Jak dotąd potwierdzono co najmniej 13 ofiar śmiertelnych, gdy trzęsienie o sile 6,5 stopnia zmusiło mieszkańców do ucieczki z domów w miastach na północy Afganistanu i Pakistanu, powodując zniszczenia budynków i lawiny gruzu. Bilans ofiar silnego trzęsienia ziemi może być znacznie wyższy.

  Napisano środa, 22 marzec 2023 15:13
 • Francja: Protesty przybierają na sile, doszło do starcia z policją w rafinerii
  Francja: Protesty przybierają na sile, doszło do starcia z policją w rafinerii

  We Francji odbywają się protesty przeciwko reformie emerytalnej, które prowadzą do starć między demonstrantami a policją, używającą gazów łzawiących. Trzej policjanci zostali ciężko ranni w starciach w rafinerii Fos-sur-Mer, a demonstranci zablokowali dostęp do elektrowni atomowej Bugey.

  Napisano wtorek, 21 marzec 2023 18:58
 • Rzeka Darling, Australia: Masowa śmierć ton ryb
  Rzeka Darling, Australia: Masowa śmierć ton ryb

  W Nowej Południowej Walii w Australii trwają prace związane z usuwaniem martwych ryb z rzeki Darling. W poprzednim tygodniu miało tam miejsce masowe śnięcie ryb, które było kolejnym tego typu incydentem w ciągu kilku lat. Przyczyną wydarzenia w okolicy miasta Menindee jest niski poziom tlenu i wysoka temperatura. Służby zapewniają, że monitorują jakość wody i twierdzą, że nie ma powodu do niepokoju.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:06
 • Kanada: Firma Imperial Oil ukrywała, że jej zbiorniki przeciekają, miliony litrów ścieków trafiło do gleby!
  Kanada: Firma Imperial Oil ukrywała, że jej zbiorniki przeciekają, miliony litrów ścieków trafiło do gleby!

  Firma zajmująca się wydobyciem ropy w Albercie nie ujawniła przez 9 miesięcy wycieku ze swoich zbiorników na odpady po produkcji ropy naftowej. Po wykryciu tej sytuacji przez federalnych inspektorów, wydano nakaz natychmiastowego uszczelnienia tych zbiorników.

  Napisano środa, 15 marzec 2023 11:43
 • Nowy Jork: Zagrożenie poważną burzą śnieżną, wprowadzono stan wyjątkowy
  Nowy Jork: Zagrożenie poważną burzą śnieżną, wprowadzono stan wyjątkowy

  Do północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych zbliża się burza śnieżna znana jako nor'easter. Oczekuje się, że będzie ona charakteryzować się obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i ulewami. Władze stanu Nowy Jork przygotowują się na poważne straty i apelują do mieszkańców o odpowiednie przygotowanie się na trudne warunki pogodowe.

  Napisano wtorek, 14 marzec 2023 13:15
 • USA, Teksas: Trzylatka przypadkiem zastrzeliła swoją czteroletnią siostrę!
  USA, Teksas: Trzylatka przypadkiem zastrzeliła swoją czteroletnią siostrę!

  W Teksasie podczas spotkania ze znajomymi rodziny doszło do wypadku z użyciem broni palnej. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie. Szeryf stwierdził, że incydent miał miejsce podczas spotkania pięciu dorosłych i dwojga dzieci, i określił go jako "tragiczny", ale "bardzo możliwy do uniknięcia".

  Napisano wtorek, 14 marzec 2023 13:12
 • Niemcy: Zaginiona w sobotę 12-latka odnaleziona martwa, prawdopodobnie została zamordowana
  Niemcy: Zaginiona w sobotę 12-latka odnaleziona martwa, prawdopodobnie została zamordowana

  Rodzice 12-letniej dziewczynki, Luise, zgłosili jej zaginięcie w sobotę wieczorem w Freudenbergu, w zachodnich Niemczech. Luise była ostatnio widziana około godziny 17:30, gdy opuściła koleżankę i udała się w drogę do domu. Po tym, jak nie dotarła do domu, jej rodzice natychmiast zgłosili sprawę na policję.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 19:30
 • Hamburg: Atak na Centrum Świadków Jehowy, 7 osób nie żyje
  Hamburg: Atak na Centrum Świadków Jehowy, 7 osób nie żyje

  W czwartek wieczorem w domu spotkań Świadków Jehowy w Hamburgu doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęło 6 osób, w tym czterech mężczyzn i dwie kobiety (jedna z nich będąca w ciąży). Sprawca, który zgodnie z informacjami policji i lokalnych władz nie żyje, został zidentyfikowany, nie wiadomo jaki miał motyw.

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 15:06
 • USA: Porwana dziewczynka odnaleziona po 5 latach w Meksyku
  USA: Porwana dziewczynka odnaleziona po 5 latach w Meksyku

  W lutym 2023 roku, FBI poinformowało, że ośmioletnia Aranza Maria Ochoa Lopez, która została porwana z centrum handlowego w stanie Waszyngton przez swoją biologiczną matkę w 2018 roku, została odnaleziona w Meksyku. Aranza wróciła już do USA, a jej matka przebywa obecnie w więzieniu. Dziewczynka znalazła się pod opieką rodziny zastępczej, ponieważ była ofiarą przemocy ze strony matki.

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 15:28
 • Francja, Biarritz: Mąż zatańczył przed trumną zmarłej żony - wzruszające pożegnanie
  Francja, Biarritz: Mąż zatańczył przed trumną zmarłej żony - wzruszające pożegnanie

  We francuskim Biarritz odbył się pogrzeb nauczycielki francuskiego, która została zamordowana przez swojego 16-letniego ucznia. Na twitterowym kanale telewizji „France 3 Aquitaine” opublikowano nagranie z ceremonii pogrzebowej, które szczególnie mocno zwraca uwagę. Partner tragicznie zmarłej kobiety postanowił pożegnać ukochaną tańcem do piosenki „L-O-V-E” wykonywanym przed jej trumną. 

  Napisano czwartek, 09 marzec 2023 17:34
 • Łotwa: Auta skonfiskowane od pijanych kierowców trafią do Ukrainy
  Łotwa: Auta skonfiskowane od pijanych kierowców trafią do Ukrainy

  W środę pierwsze siedem samochodów wyjechało do Ukrainy z Łotwy. Są to auta, które zostały skonfiskowane pijanym kierowcom. Jak informuje agencja Reuters, w dwa miesiące po wprowadzeniu nowych przepisów, które umożliwiają konfiskatę samochodów pijanym kierowcom, aż 200 policjantów trafiło na policyjne parkingi.

  Napisano czwartek, 09 marzec 2023 14:17
 • Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast
  Gruzja: Ogromne protesty na ulicach stolicy i innych miast

  W Tbilisi, stolicy Gruzji, w nocy z wtorku na środę wybuchły protesty przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych", którą przyjął parlament. Policja próbowała zakończyć protest, który rozpoczął się od wieczornej, wielotysięcznej demonstracji. 

  Napisano środa, 08 marzec 2023 11:34