Ekstremalne warunki w Tatrach
Na szczycie Kasprowego Wierchu termometry wskazywały -11 stopni Celsjusza, jednak silny wiatr sprawił, że odczucie mrozu wzrosło dramatycznie do 25 stopni poniżej zera. To warunki, które stawiają przed turystami poważne wyzwania i wymagają odpowiedniego przygotowania oraz wyposażenia. Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że poruszanie się powyżej górnej granicy lasu jest obecnie niezwykle trudne. Śnieg jest słabo związany z podłożem, a wiatr utworzył głębokie zaspy, tworząc niebezpieczne nawisy śnieżne przy graniach.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana umiarkowanie, bądź słabo. Warunki te sprawiają, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że w niektórych sytuacjach mogą wystąpić duże, a nawet bardzo duże lawiny, schodzące samoistnie.
W obliczu ekstremalnych warunków atmosferycznych, służby apelują o rozwagę i ostrożność wszystkich miłośników gór. Odpowiednie przygotowanie do wędrówek, sprawdzenie prognoz pogody oraz dostosowanie planów do aktualnych warunków są kluczowe. Bezpieczeństwo turystów i ratowników górskich musi być priorytetem, zwłaszcza w obliczu surowych zimowych realiów w Tatrach.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch uziemiona. Powodem silny wiatr#PAPinformacje https://t.co/jhy2VXHYSC
— PAP (@PAPinformacje) January 17, 2024
Grubość pokrywy śnieżnej❄️ w górach????️ o 7:00.
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) January 17, 2024
W Sudetach Śnieżka 149 cm, w Beskidzie Śląskim i Żywieckim Pilsko 105 cm, w Tatrach i na Podhalu Kasprowy Wierch 96 cm, w Beskidzie Sądeckim, Niskim i Bieszczadach Jaworzyna 59 cm.#pogoda #IMGW #IMGWCMM pic.twitter.com/OeIjzsYQXd
Źródło: PAP, X, Trybuna Polska