piątek, 14 lipiec 2023 17:17

Sudan: Wstrząsające doniesienia wojenne

wojna w Sudanie wojna w Sudanie fot. pixabay

O swoich okropnych przeżyciach opowiedział Maalim, który z zachodniego Sudanu musiał uciekać za granicę do Czadu. Jego imię musiało zostać zmienione, żeby nie został odnaleziony przez swoich byłych współpracowników. Mogliby zabić go za to, co zdradził reporterowi BBC. W Sudanie trwa wojna między RSF a armią.

 

Co dzieje się w Sudanie?

Maalim pokazał zdjęcia rozrzuconych ludzkich zwłok w miejscowości El Genein. Jego zadaniem, zanim wyjechał z kraju, było usuwanie ciał z ulic i wrzucanie ich do masowych grobów. Przypomnijmy, że od kwietnia w Sudanie trwają bitwy między paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) a armią. Na zdjęciach Maalim uwiecznił dziesiątki ciał. Niektóre z nich znajdowały się już w stanie rozkładu. W dodatku, budynki należące do agencji pomocy zostały doszczętnie zniszczone, a ich wyposażenie skradzione. 

Wojna w Sudanie trwa

„Czułem się okropnie. Wyglądali jakby umarli w stanie strachu i przerażenia. Wielu z nich leżało martwych na ulicach od ponad tygodnia” – opowiadał Maalim. Miał również nagranie, które pokazywało ciała wrzucane z ciężarówki do masowego grobu. Żeby to nagrać, Sudańczyk musiał ukryć się w krzakach. Najgorszą rzeczą jest, to że nikt nie wiedział jaka jest tożsamość zabitych ludzi, ani w jaki sposób zaginęli. RSF nakazało wrzucanie ciał do wykopanego dołu, bez religijnych rytuałów. Być może rodziny zabitych wcale nie były świadome śmierci swoich bliskich. Prawdopodobnie zabici to młodzi chłopcy i mężczyźni będący Masalitami - wynika to z reportu ONZ.

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Haiti: Rekrutacja dzieci do gangów Haiti: Rekrutacja dzieci do gangów

    W Haiti gangi zdobywają coraz większą kontrolę nad krajem, wykorzystując kryzys gospodarczy i biedę. Wciągają dzieci do swoich szeregów, które stają się ofiarami przemocy i przestępczości. Raport Human Rights Watch pokazuje, jak dramatycznie pogarsza się sytuacja dzieci w tym kraju.

  • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

    W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  • Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa

    Według Światowej Organizacji Zdrowia i urzędników palestyńskich, dzieci w Gazie są coraz częściej ofiarami głodu i odwodnienia w wyniku ograniczania pomocy przez Izrael i niszczenia enklawy. Podczas niedawnej inspekcji szpitali w północnej Gazie zespół WHO potwierdził dramatyczne skutki niedożywienia i braków w dostawach medycznych.

  • Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną
     

    Narasta międzynarodowe oburzenie po tragicznym incydencie, w którym izraelskie wojsko otworzyło ogień do mieszkańców Strefy Gazy, którzy otoczyli konwój z pomocą humanitarną. Według Palestyńczyków liczba ofiar śmiertelnych i rannych jest przerażająca. Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizowała nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić sytuację za zamkniętymi drzwiami.

  • Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu

    W środku trwającej sytuacji kryzysowej w Gazie Wielka Brytania podjęła nietypowy krok, zrzucając zaopatrzenie drogą powietrzną, co stanowi pierwszy taki przypadek od czasu zawarcia porozumienia z Jordanią.  W środę, za pośrednictwem samolotu jordańskich sił powietrznych, do rejonu pasa Gazy dostarczono cztery tony pomocy humanitarnej, w tym leków, żywności i paliwa. Paczki z opadającymi spadochronami trafiły do szpitala Tal Al-Hawa w północnej części Gazy.

load more hold SHIFT key to load all load all