Sprawcy zaatakowali synagogę
Funkcjonariusze zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który poruszał się na hulajnodze elektrycznej ulicą, a następnie ją porzucił, biegnąc w kierunku synagogi. Mężczyzna sprzeciwił się aresztowaniu i krzyczał antyizraelskie hasła, gdy policjanci próbowali go zatrzymać. Zatrzymany został przekazany w ręce ścigania. Niemiecki rząd wcześniej ostrzegał, że nie będzie tolerować żadnego zachowania antysemickiego po wybuchu wojny między Izraelem, a Hamasem. Obserwuje się zwiększenie środków bezpieczeństwa w różnych częściach kraju po opublikowaniu nagrań, na których widać osoby trzymające flagi palestyńskie na ulicach Niemiec po ataku Hamasu 7 października.
W ruch poszły koktajle Mołotowa
Oprócz Niemiec, inne kraje europejskie, w tym Francja i Wielka Brytania, również zwiększyły środki bezpieczeństwa po masakrze, obawiając się ataków na społeczność żydowską. Londyńska Policja Metropolitalna ogłosiła decyzję o zwiększeniu patroli policyjnych na terenie całej stolicy, natomiast we Francji premier Élisabeth Borne oznajmiła o wzmocnieniu ochrony "wokół miejsc kultu i instytucji żydowskich". Antysemicki atak na synagogę w Berlinie stanowi bolesne przypomnienie o konieczności dalszego zwalczania nienawiści i przemocy wobec społeczności żydowskiej. Niemieckie służby bezpieczeństwa oraz instytucje państwowe podejmują działania mające na celu zapewnienie ochrony dla instytucji religijnych oraz wsparcie dla społeczności, które odczuwają skutki wzrastającego zagrożenia.
A synagogue in Berlin was targeted with two Molotov cocktails. It comes as conflict rages between Israel and the Islamist militant group Hamas. Chancellor Scholz has vowed to fight antisemitism in Germany. pic.twitter.com/dXHBubpC1f
— DW News (@dwnews) October 19, 2023
Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska