czwartek, 19 październik 2023 15:01

Niemcy, Berlin: W stronę synagogi rzucono koktajle Mołotowa!

koktajle Mołotowa Berlin koktajle Mołotowa Berlin fot. pixabay

Niemieckie służby bezpieczeństwa prowadzą śledztwo po tym, jak w nocy z wtorku na środę w kierunku synagogi w Berlinie zostały rzucone dwie koktajle Mołotowa. Incydent, który miał miejsce przy synagodze na ulicy Brunnenstraße, w centralnej dzielnicy Mitte w Berlinie, wstrząsnął społecznością żydowską oraz wzbudził obawy o bezpieczeństwo instytucji religijnych.

 

Sprawcy zaatakowali synagogę

Funkcjonariusze zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który poruszał się na hulajnodze elektrycznej ulicą, a następnie ją porzucił, biegnąc w kierunku synagogi. Mężczyzna sprzeciwił się aresztowaniu i krzyczał antyizraelskie hasła, gdy policjanci próbowali go zatrzymać. Zatrzymany został przekazany w ręce ścigania. Niemiecki rząd wcześniej ostrzegał, że nie będzie tolerować żadnego zachowania antysemickiego po wybuchu wojny między Izraelem, a Hamasem. Obserwuje się zwiększenie środków bezpieczeństwa w różnych częściach kraju po opublikowaniu nagrań, na których widać osoby trzymające flagi palestyńskie na ulicach Niemiec po ataku Hamasu 7 października.

W ruch poszły koktajle Mołotowa

Oprócz Niemiec, inne kraje europejskie, w tym Francja i Wielka Brytania, również zwiększyły środki bezpieczeństwa po masakrze, obawiając się ataków na społeczność żydowską. Londyńska Policja Metropolitalna ogłosiła decyzję o zwiększeniu patroli policyjnych na terenie całej stolicy, natomiast we Francji premier Élisabeth Borne oznajmiła o wzmocnieniu ochrony "wokół miejsc kultu i instytucji żydowskich". Antysemicki atak na synagogę w Berlinie stanowi bolesne przypomnienie o konieczności dalszego zwalczania nienawiści i przemocy wobec społeczności żydowskiej. Niemieckie służby bezpieczeństwa oraz instytucje państwowe podejmują działania mające na celu zapewnienie ochrony dla instytucji religijnych oraz wsparcie dla społeczności, które odczuwają skutki wzrastającego zagrożenia.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Berlin: Znęcanie się nad uczniami Berlin: Znęcanie się nad uczniami

    Friedrich-Bergius-Schule w Berlinie, niegdyś uważana za wzór edukacji, zmaga się z coraz poważniejszymi problemami. Konflikty, przemoc i brak wsparcia ze strony władz to codzienność tej placówki. W dramatycznym apelu społeczność szkolna wskazuje, że sytuacja osiągnęła punkt krytyczny. Co kryje się za tą trudną rzeczywistością i jakie działania mogą pomóc? Oto szczegóły.

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Berlin: Obchody rocznicy ataku Hamasu na Izrael Berlin: Obchody rocznicy ataku Hamasu na Izrael

    W rocznicę tragicznych wydarzeń z 7 października 2023 roku, Berlin staje się miejscem licznych uroczystości i demonstracji. Tego dnia, dokładnie rok temu, Hamas przeprowadził brutalny atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a wielu zostało porwanych. Stolica Niemiec upamiętnia te wydarzenia poprzez liczne manifestacje, uroczystości oraz pokojowe marsze. Różnorodność wydarzeń sprawia, że w mieście panuje napięta atmosfera, a policja mobilizuje aż 2000 funkcjonariuszy, by zapewnić porządek wśród protestujących.

  • Lipsk: Kradzież dostawczaka i potrącenie kierowcy Lipsk: Kradzież dostawczaka i potrącenie kierowcy

    W sobotnie popołudnie, 43-letni mężczyzna dokonał zuchwałej kradzieży samochodu dostawczego w Lipsku. Złodziej potrącił właściciela pojazdu, kiedy ten próbował powstrzymać przestępstwo. Policja szybko namierzyła sprawcę oraz odzyskała skradziony pojazd w miejscowości Leuna. Mężczyzna był pod wpływem narkotyków i nie posiadał prawa jazdy. Został zatrzymany, a policja prowadzi dalsze śledztwo.

  • Barlin: Protesty propalestyńskie Barlin: Protesty propalestyńskie

    W piątek wieczorem na berlińskim Potsdamer Platz odbyła się demonstracja propalestyńska, która przyciągnęła do 250 uczestników. Policja zatrzymała 14 osób, głównie za skandowanie zakazanych haseł i pokazywanie symboli organizacji uznanych za niekonstytucyjne. Demonstracja zakończyła się wcześniejszym rozwiązaniem przez służby, a wieczorem w dzielnicy Kreuzberg doszło do zamieszek i aktów wandalizmu.

load more hold SHIFT key to load all load all