czwartek, 14 wrzesień 2023 14:54

Morze Czarne: Rosyjski myśliwiec próbował zestrzelić brytyjski samolot!

próba zestrzelania brytyjskiego samolotu próba zestrzelania brytyjskiego samolotu fot. pixabay

BBC poinformowało, że we wrześniu 2022 r. rosyjski samolot dokonał próby zestrzelania brytyjskiego samolotu obserwacyjnego. Doszło wtedy do wystrzelenia dwóch pocisków w kierunku RAF-u RC-135 Rivet Joint, którym podróżowało ok. 30 osób. Według Rosjan winę za incydent ponosi awaria techniczna. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie zaakceptowało tę wersję. Teraz pojawiły się nowe fakty w tej sprawie.

 

Rosjanie próbowali zestrzelić brytyjski samolot

Brytyjski RAF był w trakcie misji obserwacyjnej nad Morzem Czarnym 29 września poprzedniego roku. Znajdował się on w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, gdy w jego kierunku wystrzelono dwa pociski. Rząd Wielkiej Brytanii trzy tygodnie po tym incydencie potwierdził, że według Rosjan doszło do awarii technicznej. Ben Wallace, ówczesny sekretarz obrony, stwierdził, że było to “potencjalnie niebezpieczne starcie”.  Mimo to Wielka Brytania zaakceptowała tłumaczenia Rosjan. Teraz doszło do wycieku tajnych danych wywiadowczych i okazało się, że incydent był znacznie poważniejszy niż początkowo zakładano.  

W samolot RAF wystrzelono dwa pociski

Jak wynika z przechwyconej rozmowy rosyjskich pilotów, która toczyła się na chwilę przed próbą zestrzelenia brytyjskiego samolotu, jeden z dwóch pilotów myślał, że otrzymał pozwolenie na wystrzał pocisku w stronę samolotu. Prawdopodobnie błędnie zrozumiał wydane mu z ziemi polecenie. Drugi z pilotów odniósł przeciwne wrażenie i przeklął, gdy skrzydłowy wystrzelił pierwszy pocisk. Kolejny pocisk zsunął się ze skrzydła, prawdopodobnie wystrzał został przerwany lub coś nie zadziałało prawidłowo. Wszystko wskazuje więc na to, że incydent nie był przypadkowy,

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych Atak izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy: 90 ofiar śmiertelnych, setki rannych

  Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy, zarządzane przez Hamas, poinformowało o śmierci co najmniej 90 Palestyńczyków w wyniku izraelskiego nalotu w strefie humanitarnej al-Mawasi. Około 300 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, że celem ataku byli wysocy rangą liderzy Hamasu, Mohammed Deif i jego zastępca Rafa Salama.

 • Wielka Brytania: "Potwór" z Lincoln skazany na dożywotnie więzienie Wielka Brytania: "Potwór" z Lincoln skazany na dożywotnie więzienie

  W Lincoln, w Anglii, 28-letni Nicholas Metson został skazany na dożywotnie więzienie za zabójstwo swojej 26-letniej żony, Holly Bramley. Zbrodnia, która wstrząsnęła opinią publiczną, została dokonana w marcu zeszłego roku. Metson pociął ciało ofiary na 224 kawałki, co świadczy o wyjątkowym okrucieństwie tego czynu.

 • Wielka Brytania: Sztorm Kathleen paraliżuje kraj Wielka Brytania: Sztorm Kathleen paraliżuje kraj

  W ostatnich godzinach Wielka Brytania zmaga się z konsekwencjami sztormu Kathleen, który przyniósł ze sobą silne wiatry oraz najcieplejszy dzień roku. Z powodu żółtego ostrzeżenia meteorologicznego wydanego przez Met Office, odwołano dziesiątki lotów, co znacznie zakłóciło plany podróżnych.

 • Tamiza: Problemy z wodą po niewypłacalności Thames Water Tamiza: Problemy z wodą po niewypłacalności Thames Water

  Thames Water, największy dostawca usług wodnych i ściekowych w Wielkiej Brytanii, znalazł się w jeszcze głębszym kryzysie po tym, jak jego firma matka, Kemble Water, ogłosiła niewypłacalność, nie radząc sobie z obsługą ogromnego długu. Zaległości finansowe dotyczą niezapłaconych odsetek od długu w wysokości 400 milionów funtów, który miał zostać uregulowany we wtorek. Pomimo tej trudnej sytuacji, Thames Water zapewnia, że ich 16 milionów klientów nie odczuje żadnych negatywnych skutków.

 • Wielka Brytania: Zmiany w ważności paszportów Wielka Brytania: Zmiany w ważności paszportów

  Podróżujący do krajów Unii Europejskiej mogą napotkać na nieoczekiwane przeszkody związane z tzw. "zasadą 10 lat" dotyczącą ważności paszportu. Po brexicie państwa UE nie akceptują paszportów wydanych ponad 10 lat temu, co może skomplikować plany podróżnicze.

load more hold SHIFT key to load all load all