czwartek, 18 luty 2021 18:25

Mińsk: Dziennikarki skazane na dwa lata kolonii karnej!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Mińsk - skazanie dziennikarek Mińsk - skazanie dziennikarek twitter.com/Bielsat_pl

Dwie dziennikarki białoruskiej stacji telewizyjnej-Biełsat, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa w dniu dzisiejszym zostały skazane na dwa lata karnej kolonii. Według białoruskiego wymiaru sprawiedliwości kobiety kierowały zamieszkami, poprzez relacjonowanie protestu w Mińsku.

 

Co na to stacja Biełsat?

Szefowa stacji, Agnieszka Romaszewska-Guzy nie omieszkała skomentować wyroku. Jest ona w ciężkim szoku z powodu wyroku, który zapadł. Stwierdziła, że jest to czarny dzień w historii całej stacji. W oświadczeniu Biełsatu możemy przeczytać, że dziennikarki wykonywały jedynie swoje obowiązki oraz według stacji Białoruś popełniła przestępstwo skazując Kaciarynę oraz Darię na maksymalny wymiar kary. Naruszone zostało zarówno białoruskie prawo jak i europejskie. Biełsat domaga się natychmiastowego uwolnienia kobiet z więzienia. Prosi o wsparcie Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz pozostałe demokratyczne kraje o wsparcie oraz nagłaśnianie sprawy.

Cichanouska również zareagowała

Była kandydatka opozycji w swoim obszernym wpisie na twitterze, prosi o to, żeby każdy kto przeczyta o dramacie dziennikarek przekazał tę informację dalej. Zwróciła również uwagę na zachowanie dziennikarek podczas procesu. Na nagraniach wyraźnie widać, że kobiety są uśmiechnięte i przytulają się do siebie. Cichanouska stwierdziła, że wbrew pozorom to one są najbardziej wolnymi osobami na całej sali sądowej.

Brak dowodów

Sąd potrzebował jedynie trzech dni na rozpoznanie sprawy. Dziennikarki na pytanie za co zostały skazanie, nie dostały konkretnej odpowiedzi. Ich obrońcy stwierdzają, że oskarżyciel nie przedstawił jakichkolwiek dowodów na ich winę. Według prawa wszelkie pozwy wnoszone w związku z protestami są sprzeczne z prawem, ponieważ obywatele mają prawo do pokojowych protestów. Tak naprawdę Kaciaryna i Daria przeprowadziły jedynie relacje online z protestu, odbywającego się na placu Przemian w Mińsku. Kobiety są uznane za więźniarki polityczne.

  • Japonia: Zmarł Sunao Tsuboi, czyli mężczyzna, który przetrwał wybuch bomby atomowej
    Japonia: Zmarł Sunao Tsuboi, czyli mężczyzna, który przetrwał wybuch bomby atomowej

    Atak na Hiroszimę i Nagasaki, był pierwszym przypadkiem zastosowania broni jądrowej, przeciwko cywilom. Dziś zmarł jeden ze świadków tego wydarzenia, czyli 96-letni Sunao Tsuboi. Mężczyzna do końca swoich dni walczył o rozbrojenie atomowe całego świata. W jaki sposób Sunao Tsuboi uratował się z tak ogromnej katastrofy?

    Napisano środa, 27 październik 2021 20:35
  • Blue Origin: Kosmiczne imperium twórcy Amazona się rozkręca
    Blue Origin: Kosmiczne imperium twórcy Amazona się rozkręca

    Najbogatsi tego świata już od jakiegoś czasu spoglądają w kosmos. Świadczą o tym ich kosmiczne firmy, takie jak Spacex Elona Muska, czy Virgin Galactic Richarda Bransona. W kosmicznym peletonie jest także Jeff Bezos, czyli twórca Amazona – jego tajemniczy projekt Blue Origin zaczyna nabierać kształtów. Czym zatem będzie Blue Origin?

    Napisano wtorek, 26 październik 2021 19:43
  • Istambuł: Pies Boji, który jeździ komunikacją miejską!
    Istambuł: Pies Boji, który jeździ komunikacją miejską!

    Pies bywa nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ zwierzęta te szczególnie mocno wiążą się z ludźmi i ich zwyczajami. Nagrania z psami na social mediach potrafią uzyskiwać miliony lajków, jednakże o jednym psie jest ostatnio zdecydowanie głośniej – mowa o Boji, czyli stambulskim psie, który sam jeździ komunikacją miejską!

    Napisano poniedziałek, 25 październik 2021 19:42
  • Ian Brackenbury Channell: Nowozelandzkie miasto Christchurch żegna swojego oficjalnego czarodzieja
    Ian Brackenbury Channell: Nowozelandzkie miasto Christchurch żegna swojego oficjalnego czarodzieja

    Czarodzieje kojarzą nam się zazwyczaj z baśniami i legendami, jednakże są jeszcze miejsca na świecie, które mają swoich czarodziejów. Jednym z takich miejsc jest nowozelandzkie miasto Christchurch. Dlaczego zatem miasto rozstaje się z czarodziejem, z którym związane jest od wielu lat?

    Napisano piątek, 15 październik 2021 19:15
  • Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne
    Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

    Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?

    Napisano czwartek, 14 październik 2021 19:51
  • Los Angeles: Prawdziwy RoboCop patroluje ulice
    Los Angeles: Prawdziwy RoboCop patroluje ulice

    Robot patrolujący ulice był jeszcze chwilę temu wizją rodem z filmów fantastyczno-naukowych. Postęp technologiczny pozwala nam jednak na to, że fantastyka staje się nasza rzeczywistością. Przekonali się o tym mieszkańcy Los Angeles, którzy na co dzień spotykają robota patrolującego ulice. Jak sprawuje się prototyp współczesnego RoboCopa?

    Napisano poniedziałek, 11 październik 2021 22:15
  • USS Connecticut: Kolizja amerykańskiej łodzi podwodnej - w co uderzyli marines?
    USS Connecticut: Kolizja amerykańskiej łodzi podwodnej - w co uderzyli marines?

    Do nietypowego i niepokojącego zdarzenia doszło w ciągu ostatnich dni na Morzu Południowochińskim. Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem, w wyniku czego część załogi doznała lekkich obrażeń. Z czym zderzyli się amerykańscy żołnierze?

    Napisano piątek, 08 październik 2021 18:24
  • Nadużycia seksualne: Francuski kościół rozlicza się z pedofilią - szokujący raport
    Nadużycia seksualne: Francuski kościół rozlicza się z pedofilią - szokujący raport

    Problem pedofilii w kościele jest obecny nie tylko w Polsce, co udowadniają raporty pojawiające się w krajach, takich jak Irlandia czy Stany Zjednoczone. W pierwszym tygodniu października został ujawniony raport dotyczący molestowania seksualnego przez francuskich duchownych w latach 1950-2020. Jak dużą liczbę dzieci skrzywdzono w ciągu tych 70-ciu lat?

    Napisano środa, 06 październik 2021 14:46
  • Media społecznościowe: Największa awaria Facebooka od 2008 – co było przyczyną? Jakie są straty?
    Media społecznościowe: Największa awaria Facebooka od 2008 – co było przyczyną? Jakie są straty?

    W poniedziałek po 17:00 ludzie na całym świecie zaczęli mieć problemy z korzystaniem z Facebooka, Messengera, Instagrama i Whatsappa. W ciągu następnej godziny społecznościowy giganta padł całkowicie. Awaria trwała ponad 6 godzin i w ciągu tego czasu pół planety zorientowało się jak ważny jest w ich życiu Facebook. Co było przyczyną awarii i ile stracił social mediowy gigant?

    Napisano wtorek, 05 październik 2021 10:04
  • Rosja: Strzelanina na uniwersytecie w Permie na Przeduralu. Filmy
    Rosja: Strzelanina na uniwersytecie w Permie na Przeduralu. Filmy

    Do strzelaniny doszło w mieście Perm. Na jednym z uniwersytetów młody napastnik otworzył ogień do pracowników i uczniów szkoły. W ataku zginęło 6 osób i co najmniej 28 osób jest rannych.

    Napisano wtorek, 21 wrzesień 2021 12:50
  • Nowy Orlean: Jakie straty spowodował huragan Ida? Video
    Nowy Orlean: Jakie straty spowodował huragan Ida? Video

    Huragan Ida uderzył w Stany Zjednoczone. Największe zniszczenia odnotowano na terenie Luizjany. Wiatr dmuchał z prędkością do 257 km/h. Taka siła spowodowała znaczne zniszczenia mienia oraz odcięcie Nowego Orleanu od prądu. Niestety huragan spowodował także śmierć jednego mężczyzny.

    Napisano wtorek, 31 sierpień 2021 15:05
  • Japonia: Uciekinier z Rosji, czy miłośnik kultury japońskiej? Wpław na Hokkaido!
    Japonia: Uciekinier z Rosji, czy miłośnik kultury japońskiej? Wpław na Hokkaido!

    Japonia jest pięknym krajem, zaś jej zaskakująca i ciekawa kultura przyciąga do tego kraju tysiące turystów oraz migrantów. Kraj kwitnącej wiśni cieszy się popularnością także w Rosji.

    Napisano środa, 25 sierpień 2021 18:34
  • Tanzania: Lwy zabiły dzieci. Zobacz przypadki ataków lwów na ludzi.
    Tanzania: Lwy zabiły dzieci. Zobacz przypadki ataków lwów na ludzi.

    W dniu dzisiejszym, na terenie rezerwatu Ngorongoro w północnej części Tanzanii, rozegrał się prawdziwy dramat. To tutaj czwórka dzieci została zaatakowana przez lwy. Niestety trójka z nich nie przeżyła spotkania z drapieżnikami. Jak doszło do wypadku?

    Napisano piątek, 20 sierpień 2021 21:16
  • Alaska: Doszło do erupcji trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi. Filmy
    Alaska: Doszło do erupcji trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi. Filmy

    Na terenie Alaski od czwartku obserwuje się aktywność trzech wulkanów. Wprowadzono pomarańczowy poziom zagrożenia, ponieważ z wulkanów zaczął wydobywać się popiół wulkaniczny. Czy stanowią one zagrożenia dla pobliskiej ludności?

    Napisano piątek, 06 sierpień 2021 20:54
  • Bangladesz: Niewiarygodne! Piorun zabił gości weselnych
    Bangladesz: Niewiarygodne! Piorun zabił gości weselnych

    Do niecodziennego wypadku doszło w środę czwartego sierpnia w dystrykcie Chapainawabganj w Bangladeszu. To tutaj piorun zabił gości weselnych, którzy zmierzali do domu panny młodej. Przez śmiertelne uderzenia pioruna najszczęśliwszy dzień zakochanych przerodził się w tragedię.

    Napisano czwartek, 05 sierpień 2021 18:59