czwartek, 18 luty 2021 18:25

Mińsk: Dziennikarki skazane na dwa lata kolonii karnej!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Mińsk - skazanie dziennikarek Mińsk - skazanie dziennikarek twitter.com/Bielsat_pl

Dwie dziennikarki białoruskiej stacji telewizyjnej-Biełsat, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa w dniu dzisiejszym zostały skazane na dwa lata karnej kolonii. Według białoruskiego wymiaru sprawiedliwości kobiety kierowały zamieszkami, poprzez relacjonowanie protestu w Mińsku.

 

Co na to stacja Biełsat?

Szefowa stacji, Agnieszka Romaszewska-Guzy nie omieszkała skomentować wyroku. Jest ona w ciężkim szoku z powodu wyroku, który zapadł. Stwierdziła, że jest to czarny dzień w historii całej stacji. W oświadczeniu Biełsatu możemy przeczytać, że dziennikarki wykonywały jedynie swoje obowiązki oraz według stacji Białoruś popełniła przestępstwo skazując Kaciarynę oraz Darię na maksymalny wymiar kary. Naruszone zostało zarówno białoruskie prawo jak i europejskie. Biełsat domaga się natychmiastowego uwolnienia kobiet z więzienia. Prosi o wsparcie Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz pozostałe demokratyczne kraje o wsparcie oraz nagłaśnianie sprawy.

Cichanouska również zareagowała

Była kandydatka opozycji w swoim obszernym wpisie na twitterze, prosi o to, żeby każdy kto przeczyta o dramacie dziennikarek przekazał tę informację dalej. Zwróciła również uwagę na zachowanie dziennikarek podczas procesu. Na nagraniach wyraźnie widać, że kobiety są uśmiechnięte i przytulają się do siebie. Cichanouska stwierdziła, że wbrew pozorom to one są najbardziej wolnymi osobami na całej sali sądowej.

Brak dowodów

Sąd potrzebował jedynie trzech dni na rozpoznanie sprawy. Dziennikarki na pytanie za co zostały skazanie, nie dostały konkretnej odpowiedzi. Ich obrońcy stwierdzają, że oskarżyciel nie przedstawił jakichkolwiek dowodów na ich winę. Według prawa wszelkie pozwy wnoszone w związku z protestami są sprzeczne z prawem, ponieważ obywatele mają prawo do pokojowych protestów. Tak naprawdę Kaciaryna i Daria przeprowadziły jedynie relacje online z protestu, odbywającego się na placu Przemian w Mińsku. Kobiety są uznane za więźniarki polityczne.

 • Czechy: Polsko na pomoc!
  Czechy: Polsko na pomoc!

  Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:52
 • Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela
  Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela

  Policja we wschodnich Indiach, w stanie Orissa aresztowała mężczyznę poszukiwanego w sprawie zbiorowego gwałtu, który miał miejsce w 1999 roku. Oskarżony ukrywał się przez ponad dwie dekady - do chwili, gdy kilka dni temu zabrakło mu szczęścia.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:13
 • Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych
  Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych

  W rozruchach wzięło udział aż 800 policjantów z trzech zakładów karnych. Zamieszki miały miejsce w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymuje się aż 70 procent więźniów. Spekuluje się, że podłożem zamieszek jest rywalizacja pomiędzy grupami przestępczymi.

  Written on czwartek, 25 luty 2021 19:26
 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56