Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 08 czerwiec 2023 13:45

Kanada: Ogromne pożary powodują smog m.in. w Nowym Jorku!

Kanada pożary smog Kanada pożary smog fot. pixabay

Miliony ludzi w Ameryce Północnej zostały poinformowane o konieczności noszenia masek N95 na zewnątrz ze względu na słabą jakość powietrza spowodowaną intensywnymi pożarami w Kanadzie. Nowy Jork rozpocznie dystrybucję darmowych masek w czwartek. Kanada zaleca noszenie masek osobom, które nie mogą pozostać wewnątrz pomieszczeń.

 

Nowy Jork jest cały pokryty smogiem

Urzędnicy ostrzegają, że niebezpiecznie zadymione powietrze będzie utrzymywać się do weekendu. Większość dymu pochodzi z Quebecu, gdzie trwa aktualnie aż 150 pożarów. Według informacji urzędników, przewiduje się, że ponad 15 000 mieszkańców prowincji zostanie zmuszonych do ewakuacji. Gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul, ogłosiła w środę, że w czwartek zostanie rozdanych milion masek dla mieszkańców stanu. "To jest tymczasowa sytuacja. To nie jest Covid" - oświadczyła na  konferencji prasowej gubernator. Dodała, że autobusy i pociągi w Nowym Jorku posiadają wysokiej jakości systemy filtracji powietrza, co czyni je bezpiecznymi środkami transportu.

W Kanadzie trwają setki pożarów

Environment Canada poinformowało, że w czwartek sytuacja pogarszyła się w Toronto, gdy do miasta napłynęło więcej dymu. W specjalnym komunikacie pogodowym wydanym w środę, agencja zaleciła noszenie masek przez osoby przebywające na zewnątrz. Tymczasem Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w Stanach Zjednoczonych zaklasyfikowała jakość powietrza w znacznej części północno-wschodniej Ameryki jako "niezdrową", szczególnie dla osób z problemami oddechowymi. "Zalecamy, aby wszyscy mieszkańcy Nowego Jorku ograniczali aktywność na zewnątrz do możliwie największego stopnia" - ostrzegł burmistrz Eric Adams w środę.  Pożary w Kanadzie spowodowały już spalenie się ponad 3,8 miliona hektarów (9,4 miliona akrów) terenu, co stanowi obszar 12 razy większy od średniej na tę porę roku.

 Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

 • USA, Nowy Jork: Wypadek autokaru z członkami szkolnej orkiestry USA, Nowy Jork: Wypadek autokaru z członkami szkolnej orkiestry

  W hrabstwie Orange w stanie Nowy Jork doszło do wypadku. Autokar wiozący członków licealnej orkiestry i ich opiekunów rozbił się, prawdopodobnie z powodu awarii przedniego koła. Dwie osoby zginęły, a 40 zostało rannych. Pięcioro uczniów jest stanie ciężkim. Do incydentu doszło ok 13 czasu lokalnego w czwartek.

 • Nowy Jork: Dziecko zmarło po zatruciu fentanylem w żłobku! Nowy Jork: Dziecko zmarło po zatruciu fentanylem w żłobku!

  Jak donosi lokalna policja w żłobku Divino Niño w Nowym Jorku właściciele żłobka przechowywali narkotyki m. in. śmiertelnie groźny fentanyl. Ujawniono, że kilogram tego narkotyku znajdował się m. in. pod matą, na której dzieci odbywały drzemki. W wyniku zatrucia fentanylem doszło do śmierci jednego dziecka. Trójka innych trafiła do szpitala.

 • Kanada: Śmierć kolejnego strażaka po walce z pożarami Kanada: Śmierć kolejnego strażaka po walce z pożarami

  Strażak, który odniósł poważne obrażenia w walce z pożarem pobliżu Fort Liard w północno-zachodniej Kanadzie, zmarł. To już druga osoba, która poniosła śmierć gasząc ogromne pożary, które od dłuższego czasu trawią Kanadę i powodują ogromne zanieczyszczenia powietrza w sąsiednich Stanach Zjednoczonych.

 • USA: Zatrzymano podejrzanego w sprawie zabójstw na Gilgo Beach! USA: Zatrzymano podejrzanego w sprawie zabójstw na Gilgo Beach!

  Między 2010 a 2011 r. w okolicach Gilgo Beach w Long Island w stanie Nowy Jork odnaleziono szczątki co najmniej dziesięciorga osób. Sprawa stała się bardzo głośna i w końcu pojawił się przełom w śledztwie: aresztowano podejrzanego o dokonanie zabójstw i porzucenie ciał swoich ofiar.

 • USA, Nowy Jork: Gwałtowne powodzie i ulewy USA, Nowy Jork: Gwałtowne powodzie i ulewy

  W niedzielę w popołudniu, w południowo-wschodnim Nowym Jorku wydano ostrzeżenia przed gwałtownymi deszczami i ulewami.  National Weather Service informowała też o niebezpiecznych burzach. Pojawiły się doniesienia o wielu osobach, które utknęły w samochodach na zalanych drogach.

load more hold SHIFT key to load all load all