czwartek, 08 czerwiec 2023 13:45

Kanada: Ogromne pożary powodują smog m.in. w Nowym Jorku!

Kanada pożary smog Kanada pożary smog fot. pixabay

Miliony ludzi w Ameryce Północnej zostały poinformowane o konieczności noszenia masek N95 na zewnątrz ze względu na słabą jakość powietrza spowodowaną intensywnymi pożarami w Kanadzie. Nowy Jork rozpocznie dystrybucję darmowych masek w czwartek. Kanada zaleca noszenie masek osobom, które nie mogą pozostać wewnątrz pomieszczeń.

 

Nowy Jork jest cały pokryty smogiem

Urzędnicy ostrzegają, że niebezpiecznie zadymione powietrze będzie utrzymywać się do weekendu. Większość dymu pochodzi z Quebecu, gdzie trwa aktualnie aż 150 pożarów. Według informacji urzędników, przewiduje się, że ponad 15 000 mieszkańców prowincji zostanie zmuszonych do ewakuacji. Gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul, ogłosiła w środę, że w czwartek zostanie rozdanych milion masek dla mieszkańców stanu. "To jest tymczasowa sytuacja. To nie jest Covid" - oświadczyła na  konferencji prasowej gubernator. Dodała, że autobusy i pociągi w Nowym Jorku posiadają wysokiej jakości systemy filtracji powietrza, co czyni je bezpiecznymi środkami transportu.

W Kanadzie trwają setki pożarów

Environment Canada poinformowało, że w czwartek sytuacja pogarszyła się w Toronto, gdy do miasta napłynęło więcej dymu. W specjalnym komunikacie pogodowym wydanym w środę, agencja zaleciła noszenie masek przez osoby przebywające na zewnątrz. Tymczasem Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w Stanach Zjednoczonych zaklasyfikowała jakość powietrza w znacznej części północno-wschodniej Ameryki jako "niezdrową", szczególnie dla osób z problemami oddechowymi. "Zalecamy, aby wszyscy mieszkańcy Nowego Jorku ograniczali aktywność na zewnątrz do możliwie największego stopnia" - ostrzegł burmistrz Eric Adams w środę.  Pożary w Kanadzie spowodowały już spalenie się ponad 3,8 miliona hektarów (9,4 miliona akrów) terenu, co stanowi obszar 12 razy większy od średniej na tę porę roku.

 Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

  • Kanada: Atak indyka na dom opieki! Kanada: Atak indyka na dom opieki!

    Wczesnym rankiem w niedzielę dziki indyk wtargnął do domu opieki w Beauceville w prowincji Quebec, w Kanadzie. Ptak rozbił szybę na trzecim piętrze budynku i wtargnął do jednego z pokoi biurowych. Szybka reakcja pracowników zapobiegła szkodom osobom przebywającym w placówce.

  • Ameryka Północna: Całkowite zaćmienie Słońca Ameryka Północna: Całkowite zaćmienie Słońca

    W poniedziałek miliony ludzi w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spojrzały w niebo, obserwując z zachwytem, jak dzień zamienia się w noc podczas całkowitego zaćmienia Słońca. To niezwykłe zjawisko, podczas którego Księżyc przesuwa się między Ziemię a Słońce, zasłaniając jego światło, było widoczne na ścieżce o szerokości 155 mil, ale rozciągającej się na ponad 4000 mil. Ścieżka całkowitości rozpoczęła się nad meksykańskim kurortem Mazatlán, by zakończyć się na brzegach Nowej Fundlandii w Kanadzie, pozostawiając za sobą uczucie zadziwienia i przypomnienie o miejscu naszej planety we wszechświecie.

  • Nowy Jork: Dlaczego trzęsienie ziemi było tak mocne? Nowy Jork: Dlaczego trzęsienie ziemi było tak mocne?

    Piątkowe poranne trzęsienie ziemi było wyczuwalne od Nowego Jorku aż po Waszyngton. Winne są starożytne linie uskoków i skały macierzyste, które przenosiły wstrząs.

  • Nowy Jork: Niespotykane trzęsienie ziemi Nowy Jork: Niespotykane trzęsienie ziemi

    Nowy Jork, miasto nieustannie pulsujące życiem, zostało zaskoczone przez nietypowe zjawisko natury. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 w skali Richtera wywołało zaniepokojenie wśród mieszkańców i skłoniło władze do podjęcia niezbędnych środków ostrożności. Epicentrum wstrząsów zlokalizowane było w pobliżu Libanu w stanie New Jersey, lecz jego skutki odczuwalne były aż na ulicach Nowego Jorku.

  • Kanada: Pożary przyczyną globalnej utraty pokrywy leśnej w 2023 roku Kanada: Pożary przyczyną globalnej utraty pokrywy leśnej w 2023 roku

    Sezon pożarów w Kanadzie w 2023 roku, który okazał się rekordowy, przyczynił się niemal do ćwierćprocentowego wzrostu w utracie światowej pokrywy leśnej, jak wynika z nowego raportu. Badanie opublikowane przez World Resources Institute ujawnia, że utrata pokrywy leśnej w Kanadzie wzrosła z nieco ponad dwóch milionów w roku poprzednim do ośmiu milionów w ubiegłym roku.

load more hold SHIFT key to load all load all