Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 15 marzec 2023 11:43

Kanada: Firma Imperial Oil ukrywała, że jej zbiorniki przeciekają, miliony litrów ścieków trafiło do gleby!

Imperial Oil wydobycie ropy wyciek Imperial Oil wydobycie ropy wyciek

Firma zajmująca się wydobyciem ropy w Albercie nie ujawniła przez 9 miesięcy wycieku ze swoich zbiorników na odpady po produkcji ropy naftowej. Po wykryciu tej sytuacji przez federalnych inspektorów, wydano nakaz natychmiastowego uszczelnienia tych zbiorników.

 

Skandal w Kanadzie - Imperial Oil od miesięcy zanieczyszczało środowisko

Imperial Oil eksploatuje teren piasków naftowych Kearl Oil Sands w północnej Albercie. Odpady z procesu wydobycia są składowane od lat w zbiornikach poflotacyjnych i właśnie tam federalni inspektorzy wykryli wycieki, które nakazano niezwłocznie uszczelnić, jak poinformowała agencja Canadian Press. Odpady te zawierają substancje szkodliwe, takie jak arszenik i związki siarki. Według doniesień medialnych, media przeprowadziły rozmowy z Indianami, dla których pobliskie lasy są tradycyjnymi terenami łowieckimi i zbierackimi. W wywiadach wyrazili oni swoje oburzenie, że informacje o zagrożeniu dla zdrowia były ukrywane przed nimi.

Imperial Oil wiedziało od wielu miesięcy o przeciekających zbiornikach

Według doniesień mediów, firma była świadoma problemu przynajmniej od maja ubiegłego roku, ale powiadomiła tylko regulatora energetyki w Albercie - Alberta Energy Regulator. Jednak ani firma, ani regulator nie poinformowali o wycieku Indian mieszkających w pobliżu, władz prowincji i federalnych ani władz sąsiadujących Terytoriów Północnozachodnich. W tym czasie Alberta miała obowiązek informować w ciągu 24 godzin władze federalne o takich problemach. Dopiero w lutym 2023 roku Alberta Energy Regulator zajął się kolejnym wyciekiem, który wyniósł 5,3 miliona litrów ścieków.

Źródło: Financial Post, Twitter, Trybuna Polska

load more hold SHIFT key to load all load all