środa, 05 lipiec 2023 14:48

Japonia: Wiadomo na pewno - radioaktywna woda trafi do oceanu!

Japonia woda ocean Japonia woda ocean fot. pixabay

Organ nadzoru nuklearnego Organizacji Narodów Zjednoczonych wydał zgodę na przeprowadzenie kontrowersyjnego planu Japonii, który zakłada uwalnianie uzdatnionej wody do oceanu. Po tsunami i trzęsieniu ziemi w Fukushimie woda ochładza reaktory, później jednak trzeba gdzieś ją przechowywać, a powoli kończy się na nią miejsce.

 

Plan Japonii

Plan uwolnienia oczyszczonych ścieków był realizowany od lat, a minister środowiska oświadczył w 2019 r., że „nie ma innych opcji”, ponieważ brakuje miejsca na przechowywanie zanieczyszczonego materiału. We wtorek do Japonii przybył Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który przedstawić ma dokładne plany i kwestie bezpieczeństwa premierowi Japonii. Nawet to nie uspokoiło mieszkańców sąsiednich krajów i lokalnych rybaków, którzy mają ogromne obawy w związku z wylaniem radioaktywnej wody do oceanu. Boją się oni o swoje zdrowie i o ryby, z których niejednokrotnie się utrzymują.

ONZ zatwierdził plan Japonii

Chiny twierdzą, że ocena Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest niekoniecznie poprawna. Przypomnijmy, że trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 r. spowodowały uszkodzenie systemów zasilania i chłodzenia elektrowni jądrowej Fukushima, powodując przegrzanie rdzeni reaktorów i zanieczyszczenie wody w elektrowni materiałem bardzo radioaktywnym. Teraz do reaktorów wprowadza się wodę, by ochłodzić resztki paliwa. Mimo, że zbudowano ponad 1000 zbiorników, w których mieści się obecnie 1,32 miliona ton ścieków, radioaktywna woda gruntowa i deszczowa przestaje się mieścić gdziekolwiek, dlatego trzeba było podjąć decyzję co dalej z nią zrobić.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

    W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  • Japonia: Wzrost infekcji paciorkowcami! Japonia: Wzrost infekcji paciorkowcami!

    Niedawne doniesienia z Japonii wskazują na alarmujący wzrost liczby przypadków infekcji paciorkowcami typu A, co skutkuje zwiększoną ilością zachorowań na zespół wstrząsu toksycznego paciorkowcowego (STSS). Zgłoszone przypadki w ubiegłym roku osiągnęły rekordową liczbę 941, przebijając poprzednie maksimum 894 przypadków rocznie, co wywołało zaniepokojenie wśród społeczności medycznej.

  • Japonia: Dwóch narciarzy zginęło na Hokkaido Japonia: Dwóch narciarzy zginęło na Hokkaido

    Lawina zeszła w poniedziałek na wyspie Hokkaido w Japonii. Jak poinformowały lokalne media, zginęła dwójka narciarzy z Nowej Zelandii, trzecia osoba została ranna. W poniedziałek rano japońscy strażacy otrzymali zgłoszenie o zejściu lawiny na górze Yotei w prefekturze Hokkaido. Zwały śniegu przysypały trzy osoby, które były częścią sześcioosobowej grupy. Zginęło dwóch narciarzy, trzeci został ranny.

  • Japonia: Wyrok śmierci za podpalenie Kyoto Animation Japonia: Wyrok śmierci za podpalenie Kyoto Animation

    Wstrząsająca tragedia w 2019 roku, kiedy studio Kyoto Animation zostało podpalone, odnalazła swoje zakończenie w czwartek, kiedy japoński sąd ogłosił wyrok śmierci dla 45-letniego Shinji Aoby. To wydarzenie, które zdeterminuje losy sprawcy, przypomina światu o najgorszym masowym zabójstwie w Japonii od prawie dwóch dekad.

  • Japonia: Dwa samoloty zahaczyły o siebie na lotnisku Japonia: Dwa samoloty zahaczyły o siebie na lotnisku

    Wtorek na lotnisku New Chitose na północnej wyspie Hokkaido w Japonii przyniósł nieoczekiwane zdarzenie. Samolot linii Korean Air podciął skrzydła odrzutowcowi Cathay Pacific w trakcie manewrów na płycie lotniska, wywołując obawy o bezpieczeństwo na japońskich lotniskach. Incydent ten ma miejsce zaledwie kilka tygodni po tragicznej kolizji samolotów w Tokio, co skupiło uwagę na kwestiach związanych z bezpieczeństwem lotniskowym w kraju.

load more hold SHIFT key to load all load all