piątek, 20 październik 2023 15:03

Francja: Burza Aline dotarła do kraju!

Burza Aline Francja Burza Aline Francja fot. pixabay

Burza Aline, która w czwartek nawiedziła Hiszpanię, nie omija południowej Francji. Najcięższe skutki tego zjawiska obserwuje się w departamencie Alpy Nadmorskie, gdzie prędkość wiatru osiągnęła rekordowe poziomy. Obszary górskie borykają się z poważnymi zniszczeniami na skutek wezbranych rzek, które niszczą drogi i mosty. To wyjątkowo trudny czas dla mieszkańców tego regionu.

 

Rzeki wystąpiły z brzegów

Wraz z burzą Aline przyszły także rekordowo silne podmuchy wiatru. W miejscowości Levens odnotowano historyczne 149 km/h, a w Nicei - 92 km/h, co stanowi absolutny rekord dla października. Meteorolodzy szacują, że lokalnie opady deszczu mogły przekroczyć nawet 300 litrów na metr kwadratowy. Na północy departamentu Alpy Nadmorskie sytuacja jest najtrudniejsza. Wezbrana rzeka Boreon w miejscowości Saint-Martin-Vesubie zerwała mosty oraz tymczasowe drogi, utrudniając komunikację z La Colmiane. W gminie Tende wezbrane rzeki odcięły drogi do niektórych domów, jednak służby utrzymują kontakt z uwięzionymi mieszkańcami.

Akcja ratunkowa we Francji

W ciągu nocy z czwartku na piątek udało się ewakuować 243 osoby, a na szczęście nie odnotowano żadnych rannych, ani zaginionych. Wiele gospodarstw domowych pozostało jednak bez prądu, a naprawa sieci jest utrudniona przez silny wiatr, uniemożliwiający użycie helikopterów. Władze departamentu Alpy Nadmorskie podjęły szybkie działania, zamykając szkoły i uniwersytety na piątek. Mer Nicei zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności i podjął decyzję o zamknięciu parków, promenady nadmorskiej oraz plaż. Ruch pociągów został wstrzymany, a na lotnisku w Nicei występują opóźnienia. Władze oraz służby ratownicze prowadzą intensywne akcje, mające na celu minimalizację strat i pomoc poszkodowanym. Mieszkańcy są wezwani do zachowania skrajnej ostrożności.

Burza Aline pozostawiła po sobie rozległe zniszczenia, szczególnie dotkliwe w regionie Alpy Nadmorskie we Francji. Wstrząsające siły natury przypomniały o potrzebie solidarności i szybkiej reakcji na takie wydarzenia. Teraz, w obliczu trudnej likwidacji szkód, społeczność razem staje, by wspólnie odbudować to, co zostało zniszczone. To moment, który pokaże siłę wspólnoty i determinację w pokonywaniu trudności.

Źródło: PAP, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Dubaj: Powódź jednak nie była spowodowana zasiewem chmur Dubaj: Powódź jednak nie była spowodowana zasiewem chmur

    Dubaj, miasto znane z luksusowych wieżowców i pustynnego klimatu, stanęło w obliczu niespotykanej katastrofy naturalnej. Gwałtowne burze spowodowały nagłe powodzie w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przynosząc zaskakujące obrazy porzuconych samochodów przy drogach czy zalanych pasów startowych na lotniskach. W wyniku ekstremalnych warunków pogodowych, setki lotów zostały odwołane na ruchliwym międzynarodowym lotnisku w Dubaju, a sąsiedni Oman odnotował co najmniej 18 ofiar śmiertelnych.

  • ZEA: Rekordowe deszcze zalewają Dubaj ZEA: Rekordowe deszcze zalewają Dubaj

    W ciągu jednego dnia, Dubaj, zazwyczaj suchy i pustynny emirat, doświadczył opadów deszczu przekraczających roczną normę. Niespotykane zjawisko meteorologiczne spowodowało poważne zakłócenia w funkcjonowaniu miasta, w tym zamknięcie dróg i utrudnienia w ruchu lotniczym. Deszcz spadł także w Bahrajnie, Katarze i Arabii Saudyjskiej. W Omanie śmierć przez ulewy poniosło co najmniej 18 osób.

  • Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

    Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

  • Anglia: Sztorm Henk przechodzi nad krajem Anglia: Sztorm Henk przechodzi nad krajem

    Anglia stawia czoło brutalnym skutkom sztormu Henk, który po sobie pozostawił nie tylko dewastację, ale także rozległe powodzie w różnych regionach kraju. Deszcze ulewne, które spadły na już podmokłą ziemię, spowodowały zamknięcie tras kolejowych, ewakuację mieszkańców i ogłoszenie poważnych incydentów związanych z podnoszącym się poziomem rzek. Sytuacja w Nottinghamshire uznana została za szczególnie krytyczną, a powodzie mogą zbliżyć się do rekordowych poziomów zarejestrowanych w 2000 roku.

  • Wielka Brytania: Zalanie tunelu pod Tamizą Wielka Brytania: Zalanie tunelu pod Tamizą

    Końcówka obecnego roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się od chaosu w podróżach, gdy zalanie tunelu pod Tamizą zmusiło Eurostar do odwołania wszystkich sobotnich połączeń do i z London St Pancras. Zdarzenie to utrudniło plany podróżujących, wprowadzając zakłócenia również w innych środkach transportu. Jakie konsekwencje niesie za sobą ta nieprzewidziana sytuacja?

load more hold SHIFT key to load all load all