Spis treści:
- Brak komunikacji pomiędzy POLSA a resortami
- Znalezione fragmenty rakiety
- Problem komunikacyjny i działania rządu
- Kolejne zagrożenie z kosmosu
Brak komunikacji pomiędzy POLSA a resortami
Ministerstwo podkreśliło, że dotychczasowe procedury powiadamiania wymagają natychmiastowej weryfikacji i zmian. Szczególnie dotyczy to sposobu dystrybucji informacji oraz oceny zagrożeń. Wskazano, że raporty sytuacyjne przekazywane przez Agencję nie sygnalizowały ryzyka incydentu, co budzi poważne wątpliwości.
Znalezione fragmenty rakiety
W środę POLSA poinformowała w swoim komunikacie, że w nocy z wtorku na środę doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę na terenie naszego kraju, członu rakiety nośnej Falcon 9R/B. Waga części statku wynosiła około 4 ton. Rakietę wystrzelono z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, w ramach misji SpaceX Starlink Group 11-4 - 1 lutego.
Według pierwszych doniesień, w środę rano w okolicach Poznania znaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mogą być szczątkami rakiety. Fragmenty odnaleziono m.in. w Komornikach, Wirach i Kuślinie. Służby prowadziły prace nad identyfikacją tych elementów.
Problem komunikacyjny i działania rządu
Informację o tym, że już we wtorek POLSA ostrzegała rząd w sprawie rakiety Falcon 9, jako pierwsze podało radio RMF.
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał w czwartek, że w relacjach z POLSA pojawił się problem komunikacyjny. Informacje o rakiecie przesłano na adres e-mail, który był nieaktualny od pół roku. W efekcie resort obrony oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie były świadome sytuacji na czas. Wicepremier twierdzi, że sytuacja z POLSA została już wyjaśniona, ale konieczna jest poprawa komunikacji.
Kolejne zagrożenie z kosmosu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) poinformowało, że dzisiaj (20 lutego 2025 roku) od godziny 9:48 do 21:56 istnieje ryzyko wejścia w atmosferę kolejnego obiektu nad 12 krajami Europy, w tym Polską. Jak przekazał rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński, obiektem tym jest część rakiety nośnej wyniesionej 8 lutego w ramach misji komercyjnej firmy Kinesis, która wystartowała z Nowej Zelandii.
POLSA przekazała, że agencja informuje służby i instytucje, które zgłosiły, że chcą otrzymywać od agencji dane o ryzyku wejścia w atmosferę ziemi potencjalnych obiektów. Istnieje lista mailingowa, gdzie przesyłane są komunikaty. Także resort obrony znajduje się na tej liście.
Źródło: PAP, Polsat News