czwartek, 29 kwiecień 2021 16:37

Nowe zabytki na liście pomników historii. Aż cztery!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Klasztor w Czerwińsku nad Wisłą Klasztor w Czerwińsku nad Wisłą

W dniach 8 i 19 kwietnia Prezydent Andrzej Duda zdecydował się aby aż cztery nowe zabytki dołączyły do Listy Pomników Historii.

 

Tymi zabytkami są :

  • Klasztor w Czerwińsku nad Wisłą
  • historyczny zespół miasta Tykocin
  • zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie
  • drewniany kościół św. Jana Chrzciciela w Orwawce

Na Liście Pomników Historii obecnie jest 109 obiektów

To właśnie Narodowy Instytut Dziedzictwa poinformował o postanowieniach prezydenta Andrzeja Dudy. Rozporządzenie na temat wprowadzenia czterech dodatkowych obiektów na tę listę weszło w życie 26 kwietnia.

Informacje na temat nowych zabytków

Klasztor w Czerwińsku nad Wisłą jest budowlą wykonaną w stylu romańskim. Zajmuje szczególne miejsce w dziejach architektury kraju. Zespół zamkowo-parkowy w Pszczynie jest rezydencją arystokratyczną , którą wyróżnia fakt, że praktycznie cały jej wystrój jest kompletny i zachowany z czasów XIX wieku. Zespół miasta

Tykocin z kolei wyróżnia się wielowiekową historią i tradycją. Układ miasta Tykocin jest barokowy, ponadto zabytki są zachowane w stanie nienagannym. Z kolei kościół św. Jana Chrzciciela w Orwawce jest najstarszym kościołem katolickim, ponadto jest to jedyny zachowany kościół wykonany z drewna w polskiej części Górnej Orawy. Dzięki nietuzinkowej architekturze i wnętrzu obiekt ten jest najcenniejszy zabytkiem regionu Polski, szczególnie ważną rolę odgrywał w czasie gdy ziemie na których stroi znajdowały się poza granicami Polski. Pełnił funkcję obiektu podtrzymującego tożsamość narodową.