Postępowanie sądowe i oskarżenie
Sprawa została ujawniona w listopadzie 2022 roku, gdy ojciec trzech uczennic zawiadomił policję o podejrzeniu znęcania się nad dziećmi przez katechetkę. Oskarżenia dotyczyły zarówno przemocy psychicznej, jak i fizycznej. Katechetka miała zabraniać dzieciom jedzenia śniadań podczas przerw, a nawet korzystania z toalety. Zarzuty obejmowały także szarpanie uczniów oraz zastraszanie ich konsekwencjami rodzicielskiego spożywania alkoholu. Straszyła dzieci piekłem i szatanem, a także tym że trafią do domu dziecka. Policja wszczęła dochodzenie w kierunku naruszenia nietykalności cielesnej oraz psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi.
W wyniku dochodzenia zakonnicy postawiono zarzut naruszenia nietykalności cielesnej kilku uczniów. Za takie przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia. Zakonnica nie przyznała się do winy, jednak postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli zakończyło się nałożeniem na nią kary nagany z ostrzeżeniem.
Wyrok sądu
Sąd Rejonowy w Kaliszu podjął decyzję o warunkowym umorzeniu postępowania na okres trzech lat. W uzasadnieniu podkreślono, że wina oskarżonej i szkodliwość społeczna jej czynu nie są znaczne, a jej dotychczasowy sposób życia sugeruje, że będzie przestrzegała prawa w przyszłości. Sąd uznał, że było to incydentalne zachowanie w wieloletniej pracy zawodowej oskarżonej.
„Dotychczasowy sposób życia uzasadnia przypuszczenie, że oskarżona będzie przestrzegała porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa” - uzasadnienie wyroku.
Obowiązki nałożone na zakonnicę
Sąd nałożył na oskarżoną obowiązek zapłaty 1000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dodatkowo zobowiązał ją do opublikowania przeprosin na stronie lokalnej rozgłośni Radio Centrum. Wyrok nie jest prawomocny - obrona złożyła apelację, która zostanie rozpatrzona w październiku.
Źródło: PAP