Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 11 styczeń 2023 14:51

Informatyka śledcza: Policja sprawdzi, co lajkujesz oraz pozna usunięte treści - nowe narzędzia zakupione

Informatyka śledcza - nowe narzędzia policji Informatyka śledcza - nowe narzędzia policji fot: pixabay

Jak ustalił reporter RMF FM Komenda Główna Policji uzyskała licencję na nowe, specjalistyczne oprogramowania z zakresu informatyki śledczej. Policjanci bez problemu sprawdzą, co lajkujesz w sieci, a także prześledzą historię Twoich komunikatorów na portalach społecznościowych. Jakie jeszcze możliwości ma nowa broń do walki z przestępczością? 

 

Do czego zdolne są nowe narzędzia policji? 

Systemy do odzyskiwania i pobierania danych z urządzeń, które są zablokowane lub zaszyfrowane, to zdecydowany przełom, jeśli chodzi o dostęp do danych ze smartfonów, tabletów, nawigacji GPS lub nawet dronów. Policjanci zdalnie zdobędą takie informacje, jak listy połączeń, wiadomości (także te z internetowych komunikatorów) oraz historia aktywności internetowe i dane lokalizacji. 

Policja pozna Twój każdy ruch

Kolejnym narzędziem jest system pozwalający na sprawdzenie danych w chmurze, dzięki czemu policjanci uzyskają dostęp do wszystkich, zaszyfrowanych plików znajdujących się w chmurze, historii korespondencji oraz tego, czego szukaliśmy w sieci. Warto dodać, że program automatycznie wykonuje „profilowanie cyfrowe”, które pozwala na np. przeglądanie lubianych postów na social mediach. Funkcjonariusze z łatwością poznają także klucze i hasła, dzięki czemu będą mogli odzyskiwać skasowane dane z komunikatorów. Program zapewni także informacje o pobranych na urządzenia plikach oraz o usuniętych kontach. 

Za 21 tak zwanych „usług dostępu” do czterech programów, Komenda Główna Policji zapłaciła na początku grudnia 2022 kwotę 6 milionów 519 tysięcy złotych.

Żródło: RMF FM, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane