poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:07

Ciechocinek: New Dehli - super bakteria atakuje

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
bakteria New Dehli w Polsce bakteria New Dehli w Polsce Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o wykryciu u pacjentki bakterii New Dehli, która jest odporna na działanie antybiotyków. Pacjentka znalazła się nowo otwartym szpitalu tymczasowym w Ciechocinku.

 

New Dehli w Ciechocinku

Dwa tygodnie temu w Ciechocinku otwarto nowy szpital tymczasowy, który miała przyjmować osoby zarażone wirusem Covid-19. Niestety nie funkcjonował długo. Na chwilę obecną nadal pozostaje tymczasowo zamknięty. Powód? U kilkorga pacjentów przyjętych z Koronawirusem zdiagnozowano obecność bakterii New Dehli, czyli Klebsiella pneumoniae. Jedna z trzech zakażonych osób zmarła- była to starsza kobieta, której zgon spowodowany był głównie wirusem Covid-19. Drugi pacjent został przetransportowany do szpitala do Torunia, zaś trzeci obecnie nadal przebywa w szpitalu tymczasowym, ponieważ jego stan jest zbyt ciężki na zmianę szpitala. Szpital wznowi przyjmowanie pacjentów, w chwili, gdy trzeci nosiciel bakterii będzie mógł podjąć leczenie w innym miejscu. Postępowanie epidemiologiczne wykazały kolejne dwa przypadki pacjentów z bakterią, jednak nie posiadają oni objawów zakażenia - są jedynie nosicielami.

Bakteria New Dehli - czy jest niebezpieczna?

Okazuje się, że superbakteria jest odporna na wszelkie antybiotyki, dlatego jej eliminacja jest bardzo skomplikowana, zaś skutki jej obecności mogą być dla człowieka bardzo poważne. bakteria odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Ważne zatem jest, aby pacjenci nie mogli jej przenieść na inne osoby. Jedna epidemia w zupełności nam wystarczy.