wtorek, 13 kwiecień 2021 17:21

Rocznica chrztu Polski: Wywieś flagę 14 kwietnia!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Chrzest Polski - rocznica i flaga Chrzest Polski - rocznica i flaga Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W środę 14 kwietnia Polska obchodzi rocznicę Chrztu Polski. Z tego powodu Akcja Katolicka apeluje do obywateli o odpowiednie uczczenie tego wydarzenia. Najlepszym sposobem jest wywieszenie w tym dniu flagi państwowej.

 

Święto Chrztu Polski kiedy?

W dniu 22 lutego 2019 roku, Sejm RP ustanowił nowe święto - święto Chrztu Polski. Takie działanie miało na celu uczczenie i upamiętnienie ważnego wydarzenia w historii naszej ojczyzny. Święto wypada 14 kwietnia i będzie obchodzone po raz trzeci. Ten dzień ma podkreślić fakt, że decyzja Mieszka I miała kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego państwa. Zdaniem polityków to historyczne wydarzenie ma zbyt małą wagę w świadomości obywateli.

Akcja Katolicka i Fundacja „Słowo” - ciekawa akcja

W promowanie święta włącza się Akcja Katolicka i Fundacja „Słowo”. Namawiają Polaków, aby w tym dniu wywiesili flagę narodową na znak upamiętnienia chrztu Polski. Jak podkreśla Jan Klawiter z Fundacji „Słowo” oraz inicjator ustanowienia święta „Data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości”. Akcja Katolicka namawia także do refleksji i zadumy nad wydarzeniem, od którego minęło już 1055 lat.

 • Gliwice: Dwa wypadki w ciągu kilku minut na drodze krajowej 88 na Śląsku
  Gliwice: Dwa wypadki w ciągu kilku minut na drodze krajowej 88 na Śląsku

  Do dwóch poważnych wypadków doszło na drodze krajowej 88. W jednym udział brał motocyklista w innym ciężarówka i samochód osobowy. Oba zdarzenia miały miejsce w odległości około kilometra od siebie. W obu ucierpieli ludzie.

  Napisano wtorek, 11 maj 2021 18:20
 • Kościerzyn: Samojezdna ładowarka przejechała 5 latkę
  Kościerzyn: Samojezdna ładowarka przejechała 5 latkę

  W Kościerzynie (województwo pomorskie) doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Samojezdna Ładowarka (rodzaj koparki)przejechała po 5 letniej dziewczynce, która to zsunęła się w dół z maszyny wprost pod koła. Niestety dziecko zmarło.

  Napisano poniedziałek, 10 maj 2021 18:14
 • Andrzej Krawczyk, brat Krzysztofa Krawczyka nie żyje.
  Andrzej Krawczyk, brat Krzysztofa Krawczyka nie żyje.

  Niedawno Polskę obiegła smutna wiadomość o śmierci Krzysztofa Krawczyka-znanego muzyka. Jeszcze ból nie zmniejszył się, a już w rodzinie Krawczyków pojawia się kolejna tragedia. Tym razem manager śp. Krzysztofa Krawczyka poinformował w mediach społecznościowych o śmierci jego brata Andrzeja.

  Napisano sobota, 08 maj 2021 11:13
 • Ostatnie pożegnanie zastrzelonego policjanta z Raciborza. Film video
  Ostatnie pożegnanie zastrzelonego policjanta z Raciborza. Film video

  Dzisiaj w południe odbyły się uroczystości pogrzebowe i ostatnie pożegnanie zastrzelonego we wtorek 4 maja policjanta. Michał Kędzierski został zabity podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych przez bandytę. W dniu 7 maja w południe rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali zastrzelonego w tym tygodniu policjanta - Michała Kędzierskiego. Na pogrzebie 43-letniego funkcjonariusza zjawiło się wiele bliskich mu osób, ale także osoby związane z nim zawodowo.

  Napisano piątek, 07 maj 2021 19:52
 • Wrocław: Małżeństwo oszustów internetowych złapane po dwóch latach
  Wrocław: Małżeństwo oszustów internetowych złapane po dwóch latach

  Małżeństwo oszustów internetowych w tym tygodniu zostało złapane przez policję. Para dokonywała przekrętów w sieci przy sprzedaży towarów. Obydwoje skutecznie ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Poszukiwania trwały dwa lata i zakończyły się we wtorek, kiedy to oszuści zostali zatrzymani na wrocławskim Kiełczowie

  Napisano piątek, 30 kwiecień 2021 18:06
 • Nowe zabytki na liście pomników historii. Aż cztery!
  Nowe zabytki na liście pomników historii. Aż cztery!

  W dniach 8 i 19 kwietnia Prezydent Andrzej Duda zdecydował się aby aż cztery nowe zabytki dołączyły do Listy Pomników Historii.

  Napisano czwartek, 29 kwiecień 2021 16:37
 • Lotnisko Chopina: Grupa Żydów łamała obostrzenia. Zobacz film
  Lotnisko Chopina: Grupa Żydów łamała obostrzenia. Zobacz film

  Grupa osób żydowskiego pochodzenia tańczyła i śpiewała wewnątrz terminalu na warszawski lotnisku Chopina. Opublikowane zostało nagranie, na którym widać jak grupa ludzi tańczy, śpiewa oraz nie przestrzega dystansu. Nie obeszło się bez krytyki ludzi.

  Napisano czwartek, 22 kwiecień 2021 16:55
 • Wałbrzych: Maltretowane bliźniaczki muszą spłacać długi po swoich katach!
  Wałbrzych: Maltretowane bliźniaczki muszą spłacać długi po swoich katach!

  Dorota i Elżbieta - 48 letnie bliźniaczki, które urodziły i wychowały się w Wałbrzychu opowiedziały o swoim dramacie. Ich dzieciństwo było pasem tortur i przemocy, fizycznej oraz psychicznej. Po wielu latach ponownie muszą mierzyć się z dramatyczną przeszłością, ponieważ komornik upomniał się o spłatę długu po rodzicach.

  Napisano środa, 21 kwiecień 2021 17:11
 • Tajemniczy LAGUN z Krakowa. Śmieszne filmy
  Tajemniczy LAGUN z Krakowa. Śmieszne filmy

  Kilka dni temu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami otrzymało niecodzienne zgłoszenie. Otóż zaniepokojona kobieta skarżyła się na obecność laguna na pobliskim drzewie.

  Napisano poniedziałek, 19 kwiecień 2021 19:54
 • Karambol na Śląsku: Nie żyje dziecko i jego matka
  Karambol na Śląsku: Nie żyje dziecko i jego matka

  Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś rano na Śląsku. W wypadku obrażenia odniosło pięć osób. Roczne dziecko zginęło na miejscu, zaś jego matka umarła po reanimacji prowadzonej przez ratowników medycznych.

  Napisano piątek, 16 kwiecień 2021 17:49
 • Łódź: Bezdomni stracili zasiłek z powodu prowadzenia gospodarstwa domowego w... samochodzie!
  Łódź: Bezdomni stracili zasiłek z powodu prowadzenia gospodarstwa domowego w... samochodzie!

  Dwoje łódzkich bezdomnych - Pani Barbara i Pan Marek na stałe mieszka w samochodzie przy ulicy Rejtana. Utrzymuje ich niewielkie świadczenia pani Barbary. Drugi bezdomny również miał przyznany zasiłek, ale utracił go ponieważ urzędnicy uważają, że para prowadzi gospodarstwo domowe.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 21:02
 • Zmarła Ewa Wawrzoń - aktorka znana z "Plebanii", "Na dobre i na złe" i innych
  Zmarła Ewa Wawrzoń - aktorka znana z "Plebanii", "Na dobre i na złe" i innych

  Ewa Wawrzoń należała do grona najlepszych aktorek teatralnych i serialowych w Polsce. W dniu 14 kwietnia w mediach została ogłoszona informacja o jej śmierci. Aktorka miała 83 lata.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 16:44
 • Sławno: Kobieta zmarła na schodach szpitala
  Sławno: Kobieta zmarła na schodach szpitala

  63-latka zmarła na schodach szpitala na oczach córki i zięcia, którzy wręcz błagali personel medyczny o pomoc. Ta dramatyczna sytuacja miała miejsce w szpitalu w Sławnie. Kobieta została przewieziona do szpitala ze znacznie podwyższonym poziomem cukru, lekarz nie chciał przyjąć kobiety ponieważ bał się, że zakazi się koronawirusem.

  Napisano środa, 14 kwiecień 2021 17:43
 • Rocznica chrztu Polski: Wywieś flagę 14 kwietnia!
  Rocznica chrztu Polski: Wywieś flagę 14 kwietnia!

  W środę 14 kwietnia Polska obchodzi rocznicę Chrztu Polski. Z tego powodu Akcja Katolicka apeluje do obywateli o odpowiednie uczczenie tego wydarzenia. Najlepszym sposobem jest wywieszenie w tym dniu flagi państwowej.

  Napisano wtorek, 13 kwiecień 2021 17:21
 • Ciechocinek: New Dehli - super bakteria atakuje
  Ciechocinek: New Dehli - super bakteria atakuje

  Niedawno w mediach pojawiła się informacja o wykryciu u pacjentki bakterii New Dehli, która jest odporna na działanie antybiotyków. Pacjentka znalazła się nowo otwartym szpitalu tymczasowym w Ciechocinku.

  Napisano poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:07
 • Borowa/Gołąb: Pożar lokomotywy na trasie Lublin-Warszawa
  Borowa/Gołąb: Pożar lokomotywy na trasie Lublin-Warszawa

  W środę wieczorem doszło do pożaru lokomotywy pociągu towarowego na linii między Puławami, a Dęblinem w woj. lubelskim. Maszynista jadący elektrowozem zdołał uciec z wagonu, nie doznał żadnych obrażeń. Przerwa w ruchu kolejowy trwała nieco ponad godzinę.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 18:36
 • Polityczka Anna Wasilewska nie żyje
  Polityczka Anna Wasilewska nie żyje

  Anna Wasilewska była kobietą, która poświęciła swoje życie polityce i działaniom na rzecz Polski. Jak podkreślają jej koledzy z sejmowej ławy - była mądrym i dobrym człowiekiem, który pozbawiony był politycznej zawiści i zaciekłości. Zawsze skupiała się na potrzebach innych bardziej niż na swoich. Niestety ta wspaniała osoba wczoraj zmarła, pozostawiając w smutku rodzinę, przyjaciół i partyjnych kolegów oraz koleżanki. Miała 63 lata.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 17:28
 • Śmierć Krzysztofa Krawczyka - wiadomo gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb
  Śmierć Krzysztofa Krawczyka - wiadomo gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb

  Krzysztof Krawczyk był artystą wielkiego kalibru. Przez długie lata polska scena muzyczna rozbrzmiewała jego utworami. Była także artystą ponadczasowym, który łączył pokolenia za pomocą swojej muzyki. Mimo jego śmierci, pewne jest, że jego piosenki nadal będą gościć w życiu wielu polaków.

  Napisano poniedziałek, 05 kwiecień 2021 17:20
 • Bielsko-Biała: Brak karetki mógł kosztować go utratę dłoni
  Bielsko-Biała: Brak karetki mógł kosztować go utratę dłoni

  W czwartek wieczorem na pogotowie ratunkowe zadzwonił mężczyzna, który poważnie ranił się piłą spalinową. Niestety ratownicy nie byli w stanie przewieźć poszkodowanego do szpitala...

  Napisano piątek, 02 kwiecień 2021 18:51
 • Międzylesie: Polaku uważaj na żmiję!
  Międzylesie: Polaku uważaj na żmiję!

  Dolnośląski pracownik służby leśnej donosi, że podczas pracy spotkał żmiję. Gdyby tego było mało wąż owinął się wokół nogi pracownika leśniczówki. Całe zajście zostało zrelacjonowane na facebooku leśniczówki.

  Napisano czwartek, 01 kwiecień 2021 19:43