poniedziałek, 01 luty 2021 15:45

Stopy procentowe w 2021 roku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Stopy procentowe Stopy procentowe

Już od 2020 roku zostały rozpoczęte rozmowy na temat polskiego złotego i czy ulegnie on osłabiony w 2021 roku, a ekonomiści zastanawiają się, czy stopy procentowe nie wzrosną, czy może zostaną obniżone.

 

Rozmowy Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych

Niedługo zakończą się rozmowy Rady Polityki Pieniężnej, która sądzi, że stopy procentowe nie będą obniżane, co by zdementowało słowa Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego, który zasugerował, że złoty jest zbyt silny i nie wykluczałby kolejnej obniżki stóp procentowych.

Glapiński chce osłabić złotego?

Niektórzy sądzą, że Glapiński chce osłabić złotego, by potem do budżetu państwa przelać więcej pieniędzy. Osłabienie polskiego pieniądza zwiększyłaby wartość rezerw walutowych, co by oznaczało zysk dla NBP- im większy zysk dla banku, tym lepsza sytuacja budżetowa państwa w 2021 roku.

W związku z tym, że inflacja w Polsce, między listopadem a grudniem spadła z 3 do 2,3 proc., analitycy sądzą, że może spaść stopa podstawowa, czyli referencyjna, nawet do zera (teraz wynosi ona 0,1 proc.) pod koniec drugiego kwartału tego roku, lecz RPP na grudniowym posiedzeniu, utrzymała stopy procentowe bez zmian.

Jak sądzi prezes banku centralnego, obecny stóp procentowy jest odpowiedni do obecnej sytuacji gospodarczej, i zakłada nawet, że stopy procentowe mogą być nadal obniżane w dalszej części roku.

Prezes NBP przyznał, że od połowy grudnia tamtego roku, by osłabić złotego, kupuje obce waluty, co ma pomóc gospodarce i będzie korzystna dla ekspertów. Ekonomiści Citi Handlowego szacują, że łączna skala interwencji banku centralnego, tylko w grudniu, wyniosła 7 miliardów dolarów. Według nich, do największej interwencji doszło dzień przed sylwestrem.

Rok 2020 był nieudany dla złotego. Rok temu, euro było tańsze o 27 groszy niż teraz, dziś wynosi ono 4,52 zł. Ekonomiści sądzą, że NBP będzie chciało utrzymać euro w tej cenie do czerwca lub lipca, kiedy nastąpi globalne ożywienie gospodarcze i wtedy euro może spaść nawet do 4,40 zł w ciągu sześciu miesięcy, a w ciągu dwunastu miesięcy do 4,35 zł.

W scenariuszach bazowych ekonomiści sądzą, że nastąpi stabilizacja stopy procentowej w pierwszych kwartałach br.

Aktualizacja: Stopy procentowe w 2021 roku pozostają na bardzo niskim poziomie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna wynosi 0,10 procent w skali rocznej,
 • stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,
 • stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,
 • stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej, 
 • stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

Zobacz także: Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt?

 • Kogo dotyczy mechanizm split payment?
  Kogo dotyczy mechanizm split payment?

  Wprowadzanie kolejnych usprawnień związanych z prowadzeniem biznesu ma swoich zwolenników i przeciwników. Ostatnio często wspomina się o split payment czyli o mechanizmie podzielonej płatności, który stworzony został głównie po to, by uszczelnić system podatkowy. Jednak jak każde rozwiązanie ma on swoje wady i zalety.

  Written on sobota, 27 luty 2021 19:01
 • Foundrasing – czym jest w praktyce?
  Foundrasing – czym jest w praktyce?

  Najczęściej chodzą w kamizelkach, są związani z organizacjami charytatywnymi i odwiedzają kolejne osiedla. Mowa o foundraiserach, czyli osobach, które zawodowo pozyskują fundusze od osób indywidualnych, przedsiębiorstw i innych fundacji. Foundraising jest więc formą marketingu bezpośredniego, w którym liczy się dobra wola dobroczyńców. Pieniądze zbierane są przez kampanie 1% podatku lub cykliczne darowizny, a kampanie są również prowadzone przez mailing.

  Written on niedziela, 14 luty 2021 11:28
 • Po co nam nowi przedsiębiorcy? Ile zarabiają?
  Po co nam nowi przedsiębiorcy? Ile zarabiają?

  Na rynku mamy masę małych i średnich firm, które przecież oferują już wszystko. Im więcej ich jest, tym większa konkurencja i większa szansa, że trafi się na oszusta albo partacza. Wydaje się więc, że nowi przedsiębiorcy są nam zupełnie niepotrzebni, a wręcz im mniej ich jest, tym lepiej dla klientów i gospodarki. Jednak zagadnienie przedsiębiorców nie jest takie proste i warto się nad nim pochylić.

  Written on niedziela, 07 luty 2021 18:15
 • Ceny mieszkań w 2021 roku
  Ceny mieszkań w 2021 roku

  W całej Polsce mieszkania do kupna poszybowały mocno w górę. Osoby, które miały nadzieję na niższe ceny nieruchomości wraz z początkiem roku niestety mogą być rozczarowane. We Wrocławiu za m2 zapłacimy 9 tyś. w Krakowie natomiast, coraz bliżej pięciocyfrowych stawek.

  Written on czwartek, 04 luty 2021 20:02
 • Uwaga!! Zmiany w emeryturach
  Uwaga!! Zmiany w emeryturach

  Rząd zapowiada poważne zmiany w zasadach przyznawania i wypłacania emerytur. Toczą się prace nad projektem ustawy, która rozwiąże problem czerwcowych emerytur. Prawdopodobnie wszyscy emeryci będą musieli posiadać konto bankowe. Emerytury będą wypłacane tylko przelewem.

  Written on czwartek, 04 luty 2021 18:56