Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 21 listopad 2023 12:13

Włochy, Lampedusa: Łódź z migrantami zatonęła u wybrzeży wyspy

Lampedusa zatonięcie łodzi z migrantami Lampedusa zatonięcie łodzi z migrantami fot. pixabay

Poniedziałkowa tragedia na wodach Morza Śródziemnego wstrząsnęła społecznością Lampedusy. Dwuletnia dziewczynka straciła życie, a osiem osób uznawanych za zaginione po katastrofie łodzi z migrantami niedaleko brzegów włoskiej wyspy. Łódź, płynąca z Tunezji, zatonęła w okolicach Lampedusy, stając się kolejnym symbolem dramatu migrantów zmierzających ku nadziei na lepsze życie.

 

Katastrofa na Morzu Śródziemnym

Według wstępnych informacji podanych przez agencję Ansa, na pokładzie łodzi znajdowało się 53 migrantów, którzy wyruszyli z Tunezji w poszukiwaniu lepszego losu.  Niestety jednostka zatonęła.  Po otrzymaniu sygnału o katastrofie, jednostki kapitanatu portu oraz łodzie patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej wyruszyły na pomoc rozbitkom. W wyniku intensywnej akcji ratunkowej udało się wyciągnąć z morza ponad 40 osób, z których dwie zostały uratowane przez rybaków z Lampedusy. Niestety, mimo wysiłków ratowników, dwuletnia dziewczynka zmarła na pokładzie łodzi patrolowej, a dwoje dzieci zostało uznanych za zaginione, według relacji ocalonych.

Włosi ruszyli na pomoc migrantom

W ciągu jednego dnia, tylko w poniedziałek, na Lampedusę dotarło 11 łodzi z ponad 800 migrantami. To kolejny sygnał dramatu, jaki rozgrywa się na Morzu Śródziemnym, gdzie desperackie podróże stają się jedyną szansą na lepsze jutro dla tysięcy ludzi. Ośrodek rejestracyjny na wyspie staje przed wyzwaniem związanym z tak dużym napływem migrantów, a społeczność Lampedusy staje w obliczu kolejnej fali tragicznych wydarzeń. Poniedziałkowa katastrofa z wyróżniającą się śmiercią dwuletniej dziewczynki rzuca światło na nieustanne wyzwania, przed jakimi stoją migranci oraz społeczności przyjmujące ich na wybrzeżach Europy. Trzeba zadać pytanie, czy tragedie te mogą być punktem zwrotnym w kształtowaniu bardziej ludzkich i zrównoważonych polityk migracyjnych, zamiast pozostawać jedynie kolejnymi liczbami w statystykach dramatu na Morzu Śródziemnym.

Tragedia na Morzu Śródziemnym przyniosła nie tylko śmierć dwuletniej dziewczynki, ale także pozostawiła pytania o skomplikowane wyzwania związane z falą migracji. Wspólnota Lampedusy znów staje przed koniecznością przyjęcia setek migrantów, a śmierć i zaginięcie stanowią bolesne przypomnienie o pilnej potrzebie skoordynowanej, humanitarnej reakcji społeczności międzynarodowej.

Źródło: Reuters, X, PAP, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Morze Śródziemne: Tragiczny wypadek amerykańskiego samolotu wojskowego Morze Śródziemne: Tragiczny wypadek amerykańskiego samolotu wojskowego

  Pięciu amerykańskich żołnierzy straciło życie w tragicznym wypadku samolotu, który miał miejsce podczas szkoleniowego tankowania w piątkowy wieczór we wschodniej części Morza Śródziemnego. Departament obrony USA potwierdził zdarzenie, zaznaczając, że obecnie trwają intensywne działania w celu ustalenia przyczyn katastrofy.

 • Włochy, Potenza: Tajemnicza historia zaginięcia i śmierci Elisy Claps! Włochy, Potenza: Tajemnicza historia zaginięcia i śmierci Elisy Claps!

  12 września 1993 roku stał się dniem, który na zawsze odmienił życie rodziny Claps oraz mieszkańców włoskiego miasteczka Potenza. Elisa Claps, nastolatka pełna życia, zniknęła bez śladu po tym, jak udała się na niedzielną mszę. Po 17 latach, robotnicy remontujący lokalny kościół odkryli makabryczną tajemnicę, która wstrząsnęła opinią publiczną. Zaginięcie Elisy i tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w związku z tym dramatem, nadal pozostawiają pytania bez odpowiedzi.

 • Włochy: Potężne powodzie nawiedziły kraj! Włochy: Potężne powodzie nawiedziły kraj!

  Północne Włochy stoją w obliczu intensywnych nawałnic, które przyniosły ulewny deszcz i silny wiatr. Skutkiem tego doszło do drastycznego wzrostu poziomu wody, która zalała ulice, piwnice i nawet podziemne perony. Mieszkańcy borykają się z trudnościami w poruszaniu się po zalanych ulicach, przerwach w komunikacji i uszkodzeniach budynków.

 • Włochy: Miliarder Vikas Oberoi i aktorka Bollywood Gayatri Joshi mieli wypadek samochodowy! Włochy: Miliarder Vikas Oberoi i aktorka Bollywood Gayatri Joshi mieli wypadek samochodowy!

  We Włoszech doszło do tragicznego wypadku. W sprawie męża znanej aktorki Bollywood Gayatri Joshi, Vikasa Oberoi, prowadzone jest śledztwo. Włoska prokuratura zarzuca miliarderowi dokonanie podwójnego morderstwa na drodze, po tym jak w wypadku zginęło małżeństwo ze Szwajcarii. Co dokładnie się stało?

 • Włochy, Brandizzo: Pociąg uderzył w pracowników kolei, 5 z nich zginęło! Włochy, Brandizzo: Pociąg uderzył w pracowników kolei, 5 z nich zginęło!

  W pobliżu miasta Turyn doszło do potwornego wypadku. Pociąg jadący z dużą prędkością uderzył w grupę pracowników kolei, którzy wymieniali część toru. Pięcioro z nich poniosło śmierć, a dwie osoby nie odniosły obrażeń. Mimo to zabrano ich do szpitala. Maszynista pociągu jest w ciężkim szoku, na razie nie można było go przesłuchać.

load more hold SHIFT key to load all load all