wtorek, 21 listopad 2023 12:13

Włochy, Lampedusa: Łódź z migrantami zatonęła u wybrzeży wyspy

Lampedusa zatonięcie łodzi z migrantami Lampedusa zatonięcie łodzi z migrantami fot. pixabay

Poniedziałkowa tragedia na wodach Morza Śródziemnego wstrząsnęła społecznością Lampedusy. Dwuletnia dziewczynka straciła życie, a osiem osób uznawanych za zaginione po katastrofie łodzi z migrantami niedaleko brzegów włoskiej wyspy. Łódź, płynąca z Tunezji, zatonęła w okolicach Lampedusy, stając się kolejnym symbolem dramatu migrantów zmierzających ku nadziei na lepsze życie.

 

Katastrofa na Morzu Śródziemnym

Według wstępnych informacji podanych przez agencję Ansa, na pokładzie łodzi znajdowało się 53 migrantów, którzy wyruszyli z Tunezji w poszukiwaniu lepszego losu.  Niestety jednostka zatonęła.  Po otrzymaniu sygnału o katastrofie, jednostki kapitanatu portu oraz łodzie patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej wyruszyły na pomoc rozbitkom. W wyniku intensywnej akcji ratunkowej udało się wyciągnąć z morza ponad 40 osób, z których dwie zostały uratowane przez rybaków z Lampedusy. Niestety, mimo wysiłków ratowników, dwuletnia dziewczynka zmarła na pokładzie łodzi patrolowej, a dwoje dzieci zostało uznanych za zaginione, według relacji ocalonych.

Włosi ruszyli na pomoc migrantom

W ciągu jednego dnia, tylko w poniedziałek, na Lampedusę dotarło 11 łodzi z ponad 800 migrantami. To kolejny sygnał dramatu, jaki rozgrywa się na Morzu Śródziemnym, gdzie desperackie podróże stają się jedyną szansą na lepsze jutro dla tysięcy ludzi. Ośrodek rejestracyjny na wyspie staje przed wyzwaniem związanym z tak dużym napływem migrantów, a społeczność Lampedusy staje w obliczu kolejnej fali tragicznych wydarzeń. Poniedziałkowa katastrofa z wyróżniającą się śmiercią dwuletniej dziewczynki rzuca światło na nieustanne wyzwania, przed jakimi stoją migranci oraz społeczności przyjmujące ich na wybrzeżach Europy. Trzeba zadać pytanie, czy tragedie te mogą być punktem zwrotnym w kształtowaniu bardziej ludzkich i zrównoważonych polityk migracyjnych, zamiast pozostawać jedynie kolejnymi liczbami w statystykach dramatu na Morzu Śródziemnym.

Tragedia na Morzu Śródziemnym przyniosła nie tylko śmierć dwuletniej dziewczynki, ale także pozostawiła pytania o skomplikowane wyzwania związane z falą migracji. Wspólnota Lampedusy znów staje przed koniecznością przyjęcia setek migrantów, a śmierć i zaginięcie stanowią bolesne przypomnienie o pilnej potrzebie skoordynowanej, humanitarnej reakcji społeczności międzynarodowej.

Źródło: Reuters, X, PAP, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo Włochy: Resturacja Al Condominio serwuje akohol za darmo

  W dzisiejszym świecie, gdzie technologia coraz bardziej wpływa na nasze życie, restauracja Al Condominio postanowiła zawrócić z tego nurtu, oferując klientom wyjątkowe doświadczenie gastronomiczne. Włoski lokal w mieście Weronie nie tylko serwuje wyśmienite dania, ale także stawia na promowanie bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, zachęcając gości do pozostawienia smartfonów na boku.

 • Włochy: Ojciec podał syna do sądu z powodu braku samodzielności Włochy: Ojciec podał syna do sądu z powodu braku samodzielności

  W Turynie, malowniczym mieście we Włoszech, rozegrała się niezwykła historia, która poruszyła serca mieszkańców i zwróciła uwagę mediów na problematykę dorosłego życia w domu rodzinnym. Trzydziestoletni mieszkaniec tego miasta, mimo że osiągnął wiek dorosły, nie tylko nie podjął stałej pracy, ale również odmówił wyprowadzenia się z rodzinnego domu. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że jego ojciec, zaniepokojony brakiem aktywności zawodowej i samodzielności syna, postanowił podjąć niezwykłą decyzję - podał go do sądu.

 • Włochy, Bargi: Wybuch w elektrowni wodnej - są ofiary Włochy, Bargi: Wybuch w elektrowni wodnej - są ofiary

  W elektrowni wodnej nad jeziorem Suviana, położonej niedaleko Bolonii w północnych Włoszech, doszło do tragicznego wybuchu. W wyniku zdarzenia, które miało miejsce we wtorek, zginęły cztery osoby, pięć zostało ciężko rannych, a trzy inne są poszukiwane. Przyczyną eksplozji, jak się przypuszcza, był pożar, który wybuchł podczas prac konserwacyjnych przy turbinie.

 • IOM: Dramat migracji w liczbach IOM: Dramat migracji w liczbach

  Ostatnia dekada ujawniła tragiczne oblicze globalnej migracji. Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), ponad 63 000 osób straciło życie lub zaginęło, próbując przekroczyć granice w poszukiwaniu bezpieczeństwa, wolności i lepszego jutra. Wiele z tych tragedii miało miejsce na morzu, gdzie migranci stawiali czoła nie tylko naturalnym siłom, ale i często niedostatecznemu wyposażeniu oraz brakowi bezpiecznych i legalnych ścieżek migracji.

 • Włochy: Policja stłumiła manifestację w sprawie Palestyny Włochy: Policja stłumiła manifestację w sprawie Palestyny

  "To wyraz porażki" - tak prezydent Włoch Sergio Mattarella ocenił użycie przez policję pałek wobec protestujących. Mowa o zdarzeniach, do których doszło podczas manifestacji studentów i uczniów w Pizie. Zachowanie mundurowych wywołało oburzenie w kraju.

load more hold SHIFT key to load all load all