sobota, 06 kwiecień 2024 21:47

Wielka Brytania: Sztorm Kathleen paraliżuje kraj

Sztorm Kathleen Sztorm Kathleen fot: pixabay

W ostatnich godzinach Wielka Brytania zmaga się z konsekwencjami sztormu Kathleen, który przyniósł ze sobą silne wiatry oraz najcieplejszy dzień roku. Z powodu żółtego ostrzeżenia meteorologicznego wydanego przez Met Office, odwołano dziesiątki lotów, co znacznie zakłóciło plany podróżnych.

Odwołane loty i uszkodzenia

Około 140 lotów z i do portów lotniczych w Wielkiej Brytanii zostało odwołanych. Sztorm wpłynął również na usługi kolejowe i promowe w Szkocji, a porywy wiatru przekraczające 70 mph (około 113 km/h) dotknęły różne części kraju. Najwyższą temperaturę roku zanotowano w Lakenheath w Suffolk, gdzie termometry pokazały 21,4°C, przebijając dotychczasowy rekord roku. Największe skutki sztormu odczuli mieszkańcy północno-zachodniej i południowo-zachodniej Anglii, a także części Irlandii Północnej, Szkocji i Walii.

Wpływ na życie codzienne

Tysiące pasażerów doświadczyło opóźnień po odwołaniu lotów w takich portach lotniczych jak Heathrow, Manchester, Birmingham, Edynburg i Belfast City. Większość dotkniętych lotów to podróże wewnątrz kraju oraz na i z wyspy Irlandii. EasyJet również wstrzymał loty do i z Isle of Man. Sztorm Kathleen, nazwany przez irlandzką służbę meteorologiczną Met Éireann, spowodował przerwy w dostawach energii elektrycznej dla dziesiątek tysięcy gospodarstw domowych w Republice Irlandii.

Oczekiwania i przestrogi przed efektami sztormu

Met Office ostrzega przed dużymi falami i możliwością rzucania materiałów plażowych na nadbrzeża. Sztorm ma ustąpić do niedzielnego wieczoru, ale meteorolog Ellie Glaisyer podkreśla, że to właśnie sztorm przyniósł cieplejsze temperatury do Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, w zachodnich rejonach kraju, gdzie wiatr jest najsilniejszy, odczuwalna temperatura może być niższa. Ponad 110 alertów powodziowych zostało wydanych w Anglii, co stanowi przestroga dla kierowców i mieszkańców zagrożonych obszarów. Sztorm Kathleen jest kolejnym przypomnieniem o sile natury i konieczności przygotowania na ekstremalne warunki pogodowe.

Źródło BBC

Artykuły powiązane

  • Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty Kolonializm w XIX wieku: Cele, skutki i konflikty

    Kolonializm był sposobem uzależniania krajów mniej rozwiniętych przez te o wiele lepiej rozwinięte, które będą tym słabiej rozwiniętym narzucać swoją lepszą pozycję i swoje własne zdanie. Później te słabsze kraje wykorzystywane były pod kątem ekonomicznym, gospodarczym, surowcowym, ale też i ludnościowym. Dużym przeskokiem było to, co działo się w drugiej połowie wieku XIX, czyli zakaz handlu ludźmi. Skoro nie można było ludzmi handlować to w zamian wykorzystywano ich do pracy i podczas konfliktów kolonialnych.

  • Quincy Jones: Legendarny muzyk i producent, zmarł w wieku 91 lat Quincy Jones: Legendarny muzyk i producent, zmarł w wieku 91 lat

    Quincy Jones, wybitny amerykański producent muzyczny, znany z pracy z takimi gwiazdami jak Michael Jackson i Frank Sinatra, zmarł w wieku 91 lat. Rzecznik rodziny, Arnold Robinson, poinformował, że Jones zmarł spokojnie w swoim domu w Bel Air w niedzielę wieczorem, otoczony przez rodzinę. Jego śmierć to ogromna strata dla świata muzyki, ale jednocześnie okazja do uczczenia imponującego życia i kariery tego niepowtarzalnego artysty.

  • Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi Mike Jeffries: Były prezes Abercrombie & Fitch aresztowany za handel ludźmi

    Mike Jeffries, były dyrektor generalny znanej marki modowej Abercrombie & Fitch, został aresztowany we wtorek pod zarzutami handlu ludźmi i prostytucji międzystanowej. Wraz z nim aresztowano jego partnera, Matthew Smitha, oraz trzeciego podejrzanego, Jamesa Jacobsona. Śledztwo prowadzone przez FBI i prokuraturę obejmuje działalność trwającą od 2008 do 2015 roku.

  • Zayn Malik: Artysta odwołuje trasę koncertową po śmierci przyjaciela Zayn Malik: Artysta odwołuje trasę koncertową po śmierci przyjaciela

    Zayn Malik ogłosił, że w wyniku tragicznej śmierci Liama Payne'a odwołuje amerykańską część swojej trasy koncertowej "Stairway to the Sky". Wokalista poinformował o tej decyzji na swoim profilu w mediach społecznościowych, podkreślając, że stracił bliskiego przyjaciela i "brata". Śmierć Payne'a była dla niego szokującym i bolesnym wydarzeniem.

  • Liam Payne: Śmierć byłego wokalisty One Direction Liam Payne: Śmierć byłego wokalisty One Direction

    Liam Payne, były członek zespołu One Direction, zmarł w wieku 31 lat po upadku z trzeciego piętra hotelu w Buenos Aires, w Argentynie. Jak poinformowała lokalna policja, Payne został znaleziony martwy po tym, jak służby ratunkowe odpowiedziały na wezwanie w luksusowej dzielnicy Palermo.

load more hold SHIFT key to load all load all