czwartek, 09 listopad 2023 12:30

Wielka Brytania: Rewolucja w zapobieganiu rakowi piersi!

Wielka Brytania zapobieganie rakowi piersi Wielka Brytania zapobieganie rakowi piersi fot. pixabay

W listopadzie 2019 roku życie Trish Jamieson z Wielkiej Brytanii wywróciło się do góry nogami, gdy lekarze zdiagnozowali u niej zaawansowany nowotwór jajników. To jednak nie była jedyna tragedia w jej rodzinie. Wszystkie rodzeństwo Trish to nosiciele mutacji genu BRCA2, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jajników i piersi. Najmłodsza siostra kobiety straciła walkę z rakiem piersi. To dramatyczne doświadczenia sprawiły, że Trish staje się symbolem walki z chorobą, a także inspiracją dla innych kobiet z podwyższonym ryzykiem.

 

Anastrozol w profilaktyce raka piersi

Brytyjski system ochrony zdrowia (NHS) ogłosił niedawno przełomowy krok w walce z rakiem piersi. Kobiety po menopauzie, które mają historię nowotworów piersi w rodzinie oraz są obciążone genetycznie, będą mogły skorzystać z prewencyjnego leczenia przy użyciu Anastrozolu. Dotychczas stosowany głównie w trakcie terapii przeciwnowotworowej lek ma potencjał, by zmniejszyć ryzyko zachorowania o połowę.

Czym jest Anastrozol?

Anastrozol, znany również pod nazwą handlową Arimidex, jest lekiem mającym zastosowanie w leczeniu raka piersi, zwłaszcza w przypadkach hormonozależnych. Jego działanie polega na zmniejszaniu wytwarzania estrogenów w tkance tłuszczowej, co może przyczynić się do ograniczenia ryzyka rozwoju nowotworu piersi. W kontekście prewencji, Anastrozol staje się potencjalnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu tysiącom przypadków raka piersi. Mimo obiecujących perspektyw, przyjmowanie Anastrozolu nie jest pozbawione skutków ubocznych  Walka z rakiem piersi wymaga wieloaspektowego podejścia, łączącego różnorodne metody prewencji i terapii. Anastrozol, jako nowy gracz w profilaktyce, otwiera perspektywy na znaczące zmniejszenie ryzyka zachorowania. Jednak kluczowym elementem pozostaje edukacja i świadomość kobiet, zachęcając je do regularnych badań mammograficznych i innych metod profilaktycznych. Tylko wtedy można mówić o skutecznej ochronie zdrowia kobiet przed tą groźną chorobą.

Wprowadzenie Anastrozolu do programu profilaktycznego raka piersi w Wielkiej Brytanii to krok milowy w walce z tą potencjalnie śmiertelną chorobą. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, tysiące kobiet z podwyższonym ryzykiem mogą zyskać szansę na życie bez obaw o to straszne schorzenie. Jednak nie tylko farmakologiczne rozwiązania są kluczowe. Regularne badania i świadomość swojego stanu zdrowia to fundament profilaktyki. Zachęcamy wszystkie kobiety do skorzystania z dostępnych badań i konsultacji, które mogą stanowić najskuteczniejszą obronę przed rakiem piersi.

Źródło: TVN 24, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all