czwartek, 01 kwiecień 2021 19:38

Wielka Brytania: Benjamin Hannam uznany za winnego członkostwa w grupie neonazistowskiej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Benjamin Hannam członkiem grupy neonazistowskiej Benjamin Hannam członkiem grupy neonazistowskiej Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Benjamin Hannam z Enfield w północnym Londynie został uznany za winnego członkostwa w zakazanej prawicowej ekstremistycznej grupie National Action (NA). Został również skazany za kłamstwa w aplikacji na stanowisko funkcjonariusza policji oraz posiadanie dokumentów terrorystycznych. Hannam jest pierwszym brytyjskim oficerem skazanym za przestępstwo terrorystyczne.

 

Oficer był zafascynowany faszyzmem

Hannam pracował jako oficer na okres próbny w policji przez prawie dwa lata, zanim został znaleziony bazie danych użytkowników skrajnie prawicowego forum Iron March. Zapisał się na forum, kiedy dołączył do londyńskiego oddziału neonazistowskiej grupy NA w marcu 2016 roku. Po jego aresztowaniu w marcu ubiegłego roku funkcjonariusze znaleźli wizytówkę NA i odznaki, a także pisma o jego zaangażowaniu w grupę w sypialni Benjamina.


Hannam nie przyznaje się do winy

Hannam zaprzeczył wszystkim wykroczeniom, mówiąc sądowi, że nigdy nie był członkiem NA pomimo regularnego uczęszczania na spotkania grupowe. Twierdził, że interesuje go wygląd i estetyka faszyzmu, ale nigdy nie był rasistą i faktycznie krytykował członków grupy, kiedy wyrażali takie poglądy. Oficer powiedział, że desperacko chciał zaimponować starszemu organizatorowi NA, a jego współpraca z grupą zakończyła się, zanim zaczął pracować dla policji. Niemniej jednak Sąd ustalił, że Hannam był częścią kolejnej wersji ekstremistycznej grupy o nazwie NS131 - która została wyjęta spod prawa we wrześniu 2017 roku. Wiadomo też, że pojawił się w jej internetowych filmach wideo, na których maluje sprayem neonazistowskie logo na blokach i przystankach autobusowych.