sobota, 23 grudzień 2023 17:02

USA: Ratownicy medyczni oskarżeni w sprawie śmierci Elijaha McClaina

śmierć Elijah McClain śmierć Elijah McClain fot. pixabay

Tragiczna śmierć Elijaha McClaina, 23-letniego czarnoskórego mężczyzny, wstrząsnęła społecznością Aurory w Kolorado. Dwóch ratowników medycznych, Jeremy Cooper i Peter Cichuniec, stanęło przed sądem. Zostali oskarżeni o  zaniedbanie w związku z podaniem McClainowi nadmiernej dawki ketaminy w sierpniu 2019 r. Incydent ten stał się punktem zwrotnym w kontrowersji dotyczącej stosowania ketaminy przez służby medyczne w przypadkach obezwładnienia przez policję.

 

Zaniedbanie ratowników medycznych

Prokuratura argumentowała, że Cooper i Cichuniec postąpili lekkomyślnie, podając McClainowi dużą dawkę ketaminy, mimo brutalnego obezwładnienia przez policję. McClain, choć nie stwarzał bezpośredniego zagrożenia życia, otrzymał silny środek uspokajający, co miało tragiczne konsekwencje.

Kontrowersje wokół stosowania ketaminy

Stosowanie ketaminy w przypadkach takich jak ten budzi kontrowersje i stało się przedmiotem dochodzeń w wielu stanach. Ratownicy medyczni argumentowali, że ketamina jest lekiem bezpiecznym i skutecznym, szczególnie w przypadkach "podekscytowanego majaczenia", jednakże jej nadużywanie może prowadzić do tragedii.

Śmierć Elijaha McClaina

Podczas procesu ratownicy medyczni twierdzili, że postępowali zgodnie z przeszkoleniem, a ketamina była jedynym dostępnym lekiem na uspokojenie pacjenta. Ich zeznania wskazywały na pewne nieścisłości dotyczące oceny wagi McClaina, co miało wpływ na dawkowanie leku. Decyzja sądu o uznaniu obu ratowników winnymi zabójstwa na skutek zaniedbania to precedensowy moment. Społeczność oczekuje teraz dalszych działań wymiaru sprawiedliwości i odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia.

Sprawa śmierci Elijaha McClaina rzuca światło na złożoność interakcji między służbami medycznymi a policją w sytuacjach kryzysowych. Oczekuje się, że wyrok ten przyczyni się do debaty na temat stosowania środków uspokajających, takich jak ketamina i skłoni do dalszych zmian w przepisach i przeszkoleniach ratowników medycznych.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

  • Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe Otwock: Policja zlikwidowała kolejne laboratorium narkotykowe

    Policjanci z Otwocka po raz trzeci w tym roku, ujawnili i zlikwidowali laboratorium produkujące narkotyki syntetyczne. Tym razem, odkrycia dokonano na jednej z posesji w Otwocku. 48-letni mężczyzna, zatrzymany w związku z tą sprawą, usłyszał zarzuty posiadania i wytwarzania znacznych ilości substancji odurzających oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

  • Young Thug: Raper przyznaje się do winy! Young Thug: Raper przyznaje się do winy!

    Jeffery Williams, znany jako raper Young Thug, przyznał się do zarzutów gangsterskich, narkotykowych i dotyczących broni. Decyzja ta kończy trwający dwa lata proces i oznacza, że artysta zostanie zwolniony warunkowo, pod ścisłym nadzorem sądowym.

  • Lublin: Ruszył proces 46-latka oskarżonego o zabicie kolegi Lublin: Ruszył proces 46-latka oskarżonego o zabicie kolegi

    W Lublinie, rozpoczął się proces dotyczący śmierci 67-letniego mężczyzny, do której doszło 28 maja w pobliżu stadionu miejskiego. Na ławie oskarżonych zasiadł Andrzej U., oskarżony o zabójstwo znajomego oraz naruszenie nietykalności cielesnej pozostałych uczestników zajścia. Prokuratura żąda dla mężczyzny najwyższej kary - dożywocia.

  • Sieradz: Rusza proces sprawcy morderstwa w domu dziecka Sieradz: Rusza proces sprawcy morderstwa w domu dziecka

    W Sądzie Okręgowym w Sieradzu (Łódzkie), rozpoczął się proces Daniela M., oskarżonego o zamordowanie 16-letniej Oliwii oraz ranienie pięciu innych osób, podczas ataku nożem w domu dziecka w Tomisławicach. Zbrodnia miała miejsce w maju 2023 roku. Proces ten, który jest jawny. Danielowi M. grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

  • GIF: Wstrzymano serię szczepionki przeciwko WZW po śmierci pacjenta GIF: Wstrzymano serię szczepionki przeciwko WZW po śmierci pacjenta

    W odpowiedzi na zgłoszenie śmiertelnego przypadku, po podaniu szczepionki przeciwko WZW ( wirusowe zapalenie wątroby) typu B, Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF), zdecydował o czasowym wstrzymaniu obrotu tym preparatem na terenie całego kraju. Decyzja ta, ma charakter prewencyjny i została podjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów.

load more hold SHIFT key to load all load all