sobota, 23 grudzień 2023 17:02

USA: Ratownicy medyczni oskarżeni w sprawie śmierci Elijaha McClaina

śmierć Elijah McClain śmierć Elijah McClain fot. pixabay

Tragiczna śmierć Elijaha McClaina, 23-letniego czarnoskórego mężczyzny, wstrząsnęła społecznością Aurory w Kolorado. Dwóch ratowników medycznych, Jeremy Cooper i Peter Cichuniec, stanęło przed sądem. Zostali oskarżeni o  zaniedbanie w związku z podaniem McClainowi nadmiernej dawki ketaminy w sierpniu 2019 r. Incydent ten stał się punktem zwrotnym w kontrowersji dotyczącej stosowania ketaminy przez służby medyczne w przypadkach obezwładnienia przez policję.

 

Zaniedbanie ratowników medycznych

Prokuratura argumentowała, że Cooper i Cichuniec postąpili lekkomyślnie, podając McClainowi dużą dawkę ketaminy, mimo brutalnego obezwładnienia przez policję. McClain, choć nie stwarzał bezpośredniego zagrożenia życia, otrzymał silny środek uspokajający, co miało tragiczne konsekwencje.

Kontrowersje wokół stosowania ketaminy

Stosowanie ketaminy w przypadkach takich jak ten budzi kontrowersje i stało się przedmiotem dochodzeń w wielu stanach. Ratownicy medyczni argumentowali, że ketamina jest lekiem bezpiecznym i skutecznym, szczególnie w przypadkach "podekscytowanego majaczenia", jednakże jej nadużywanie może prowadzić do tragedii.

Śmierć Elijaha McClaina

Podczas procesu ratownicy medyczni twierdzili, że postępowali zgodnie z przeszkoleniem, a ketamina była jedynym dostępnym lekiem na uspokojenie pacjenta. Ich zeznania wskazywały na pewne nieścisłości dotyczące oceny wagi McClaina, co miało wpływ na dawkowanie leku. Decyzja sądu o uznaniu obu ratowników winnymi zabójstwa na skutek zaniedbania to precedensowy moment. Społeczność oczekuje teraz dalszych działań wymiaru sprawiedliwości i odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia.

Sprawa śmierci Elijaha McClaina rzuca światło na złożoność interakcji między służbami medycznymi a policją w sytuacjach kryzysowych. Oczekuje się, że wyrok ten przyczyni się do debaty na temat stosowania środków uspokajających, takich jak ketamina i skłoni do dalszych zmian w przepisach i przeszkoleniach ratowników medycznych.

Źródło: CNN, X, Trybuna Polska

 

Artykuły powiązane

  • Kolonia: Proces ws. zlecenia morderstwa członka "Hells Angels" rozpoczęty Kolonia: Proces ws. zlecenia morderstwa członka "Hells Angels" rozpoczęty

    W maju ubiegłego roku, 27-letni mężczyzna miał zlecić zabójstwo 35-letniego byłego członka grupy motocyklowej "Hells Angels". Od piątku stanie on przed sądem w Kolonii oskarżony o podżeganie do  mordu. Oskarżenie obejmuje również naruszenia prawa broni.

  • Włochy: Ojciec podał syna do sądu z powodu braku samodzielności Włochy: Ojciec podał syna do sądu z powodu braku samodzielności

    W Turynie, malowniczym mieście we Włoszech, rozegrała się niezwykła historia, która poruszyła serca mieszkańców i zwróciła uwagę mediów na problematykę dorosłego życia w domu rodzinnym. Trzydziestoletni mieszkaniec tego miasta, mimo że osiągnął wiek dorosły, nie tylko nie podjął stałej pracy, ale również odmówił wyprowadzenia się z rodzinnego domu. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że jego ojciec, zaniepokojony brakiem aktywności zawodowej i samodzielności syna, postanowił podjąć niezwykłą decyzję - podał go do sądu.

  • Wojciech Kwaśniak: Wyrok w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciech Kwaśniak: Wyrok w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF

    W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa ogłosił wyrok w sprawie brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, Wojciecha Kwaśniaka. Piotr P., rzekomy zleceniodawca ataku, usłyszał wyrok 10 lat pozbawienia wolności, podczas gdy Jacek W., oskarżony o współudział, został skazany na 2 lata więzienia. Dodatkowo, zasądzono 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Niemniej jednak, wyrok nie jest prawomocny.

  • USA: Youtuberka parentingowa skazana za znęcanie się nad dziećmi USA: Youtuberka parentingowa skazana za znęcanie się nad dziećmi

    Matka z Utah, Ruby Franke, której surowe porady rodzicielskie uczyniły ją popularną influencerką YouTube, została skazana na co najmniej cztery lata więzienia za krzywdzenie jej dzieci. Razem z nią, jej była partnerka biznesowa, Jodi Hildebrandt, również została skazana identycznym wyrokiem. Skazujące wyroki zostały ogłoszone w sądzie w obliczu zarzutów głodzenia, znęcania się i brutalnego traktowania dzieci.

  • Hiszpania: 14-latek zmarł po zażyciu nowego narkotyku Hiszpania: 14-latek zmarł po zażyciu nowego narkotyku

    Hiszpańska policja bada tragiczny przypadek śmierci 14-letniego chłopca o imieniu Ryan, który zmarł po tym, jak zasłabł przy wyjściu ze stacji metra w Madrycie. Rodzina nastolatka sugeruje, że mógł on być ofiarą żartu, w wyniku którego dosypano mu tusi do napoju, narkotyku znanego również jako "różowa kokaina".

load more hold SHIFT key to load all load all