środa, 19 styczeń 2022 14:57

Szwecja: Rekonstrukcja twarzy kobiety sprzed 7 tysięcy lat - kim była i jak wyglądała?

Szwecja - rekonstrukcja twarzy kobiety sprzed 7 tys lat Szwecja - rekonstrukcja twarzy kobiety sprzed 7 tys lat

Współczesna nauka i technologia są na tak wysokim i zaawansowanym poziomie, że możliwa jest szczegółowa rekonstrukcja twarzy osób sprzed tysięcy lat. Dzięki temu archeolodzy są w stanie wywnioskować jeszcze więcej ze znalezisk, co pozwala nam na jeszcze dokładniejsze zgłębianie wiedzy o przeszłości naszej cywilizacji i przeszłości naszego gatunku. Rekonstrukcja twarzy kobiety znalezionej w Szwecji, przyniosła kolejne odpowiedzi. Kim zatem była tajemnicza kobieta pochowana na siedząco?

 

Nowoczesna technologia w służbie nauce - rekonstrukcja 7 tysięcznej twarzy w Szwecji

Metody rekonstrukcji twarzy tylko dzięki dobrze zachowanej czaszce, doszły właśnie do perfekcji, co doskonale udowadniają dzisiejsi naukowcy. Współczesna technologia pozwala na dokładne odwzorowanie mięśni, ścięgien, nosa i ust, tylko na podstawie czaszki. Dzięki temu możliwe jest dziś tworzenie wiernych rekonstrukcji tego, jak wyglądali ludzie tysiące lat temu.
Jednym z najciekawszych eksponatów tego typu, jest zrekonstruowany wygląd kobiety, znalezionej w Szwecji we wczesnych latach 80. „Pochówek XXI” to nazwa wykopaliska archeologicznego niedaleko Skateholm, w którym odnaleziono 87 grobów. Wśród szkieletów, jeden przyciągną szczególną uwagę archeologów, ze względu na to, że osoba ta została pochowana w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Przez ostatnie 40 lat naukowcy zastanawiali się kim była ta tajemnicza kobieta i w jaki sposób mogła wyglądać.

Rekonstrukcję twarzy można zobaczyć w muzeum

Dziś w muzeum w Trelleborg możliwe jest zobaczenie wyjątkowej rekonstrukcji wykonanej przez Oscara Nilssona. Twarz została zrekonstruowana z tak dużą dokładnością, że archeolodzy mają pewności, iż kobieta byłaby rozpoznana przez osoby, z którymi żyła 7000 lat temu. Nierozwiązaną tajemnicą nadal jest to, kim była tajemnicza kobieta, nazwana „siedzącą kobietą”. Duża ilość kościanej biżuterii oraz pokaźne rogi jeleni na około jej pochówku świadczą o jej bardzo wysokiej pozycji społecznej. Kobieta mogła być szamanką albo kimś na kształt królowej, ponieważ tylko ona została pochowana w pozycji siedzącej
Dzięki współczesnej technologii historia może przemawiać do nas mimo upływu czasu.

Artykuły powiązane

  • NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu! NATO: Szwecja oficjalnie członkiem sojuszu!

    Szwecja formalnie dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, stając się jego 32. członkiem. Aktualizacja protokołu o przystąpieniu kraju do NATO weszła w życie po uroczystej ceremonii w Waszyngtonie, gdzie szwedzki premier Ulf Kristersson złożył odpowiednie dokumenty.

  • Szwecja, Goeteborg: Największy park wodny z Skandynawii spłonął! Szwecja, Goeteborg: Największy park wodny z Skandynawii spłonął!

    Wstrząsające wydarzenie w Goeteborgu, Szwecji, miało miejsce w poniedziałkowy wieczór, kiedy to pożar spustoszył prawie ukończony największy park wodny w Skandynawii - Oceana. Ewakuacja mieszkańców oraz szkół, ranni i zaginiony mężczyzna stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej tego dramatu.

  • Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną Szwecja: Urzędnicy ostrzegają przed wojną

    Szwecja, długo uznawana za bastion pokoju w Europie, znalazła się w centrum uwagi po ostrzeżeniach dwóch najwyższych urzędników obrony, które wstrząsnęły krajem. Minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin i naczelny dowódca wojskowy, gen. Micael Biden, apelowali do Szwedów o przygotowanie się do wojny, co wywołało mieszane reakcje społeczności oraz oskarżenia o wzbudzanie paniki.

  • Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu Skandynawia: Rekordowo niskie temperatury i ogromne opady śniegu

    W trzech miejscowościach na północy Szwecji temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsiusza, bijąc rekordy zimna. Miejscowość Nikkaluokta w Górach Skandynawskich odnotowała ekstremalne minus 40,5 stopnia, co stanowi najniższą temperaturę w tym sezonie. Zimowe chłody spowodowały także zawieszenie połączeń kolejowych między Kiruną a Luleą.

  • Iran: Proces szwedzkiego dyplomaty Johana Floderusa trwa Iran: Proces szwedzkiego dyplomaty Johana Floderusa trwa

    W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, 33-letniego szwedzkiego dyplomaty, pracującego dla Unii Europejskiej, który został zatrzymany podczas wakacji w kwietniu 2022 roku. Mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela, a irańska agencja prasowa ISNA doniosła, że grozi mu kara śmierci.

load more hold SHIFT key to load all load all