Nowoczesna technologia w służbie nauce - rekonstrukcja 7 tysięcznej twarzy w Szwecji
Metody rekonstrukcji twarzy tylko dzięki dobrze zachowanej czaszce, doszły właśnie do perfekcji, co doskonale udowadniają dzisiejsi naukowcy. Współczesna technologia pozwala na dokładne odwzorowanie mięśni, ścięgien, nosa i ust, tylko na podstawie czaszki. Dzięki temu możliwe jest dziś tworzenie wiernych rekonstrukcji tego, jak wyglądali ludzie tysiące lat temu.
Jednym z najciekawszych eksponatów tego typu, jest zrekonstruowany wygląd kobiety, znalezionej w Szwecji we wczesnych latach 80. „Pochówek XXI” to nazwa wykopaliska archeologicznego niedaleko Skateholm, w którym odnaleziono 87 grobów. Wśród szkieletów, jeden przyciągną szczególną uwagę archeologów, ze względu na to, że osoba ta została pochowana w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Przez ostatnie 40 lat naukowcy zastanawiali się kim była ta tajemnicza kobieta i w jaki sposób mogła wyglądać.
Rekonstrukcję twarzy można zobaczyć w muzeum
Dziś w muzeum w Trelleborg możliwe jest zobaczenie wyjątkowej rekonstrukcji wykonanej przez Oscara Nilssona. Twarz została zrekonstruowana z tak dużą dokładnością, że archeolodzy mają pewności, iż kobieta byłaby rozpoznana przez osoby, z którymi żyła 7000 lat temu. Nierozwiązaną tajemnicą nadal jest to, kim była tajemnicza kobieta, nazwana „siedzącą kobietą”. Duża ilość kościanej biżuterii oraz pokaźne rogi jeleni na około jej pochówku świadczą o jej bardzo wysokiej pozycji społecznej. Kobieta mogła być szamanką albo kimś na kształt królowej, ponieważ tylko ona została pochowana w pozycji siedzącej
Dzięki współczesnej technologii historia może przemawiać do nas mimo upływu czasu.