czwartek, 09 listopad 2023 15:38

Panama: Napastnik zastrzelił 2 osoby podczas protestu klimatycznego!

Panama strzały podczas protestu klimatycznego Panama strzały podczas protestu klimatycznego fot. pixabay

Protesty w Panamie w ostatnich dwóch tygodniach nabrały dramatycznego obrotu. We wtorek mężczyzna, rzekomo zirytowany demonstracją, otworzył ogień, zabijając dwóch protestujących. To wydarzenie rzuca nowe światło na napiętą sytuację w kraju, której epicentrum stanowi kontrowersyjny kontrakt wydobywczy i długo utrzymujące się protesty przeciwko niemu.

 

Protesty wobec wydobywania miedzy w Panamie

Protesty wybuchły w odpowiedzi na decyzję rządu o przyznaniu spółce Minera Panama, zależnej od kanadyjskiej firmy wydobywczej First Quantum Minerals, kontrowersyjnego kontraktu na wydobycie miedzi na kolejne dwie dekady, z opcją przedłużenia na kolejne dwadzieścia lat. Choć rząd Panamy argumentuje, że umowa przyniesie krajowi nie tylko znaczące dochody, ale także tysiące miejsc pracy, ekolodzy i protestujący twierdzą, że kopalnia może spowodować szkody ekologiczne i zniszczyć obszary o znaczeniu ekologicznym. Protesty w Panamie zgromadziły szerokie spektrum społeczeństwa, od ekologów, poprzez grupy tubylców, po związki zawodowe nauczycieli i pracowników budowlanych. Wszyscy wyrazili sprzeciw wobec zakulisowych porozumień między rządem a spółką wydobywczą, widząc w nich kolejny przykład rozprzestrzeniania się korupcji w rządzie. Przeciwnicy kontraktu zarzucają rządowi sprzedaż krajowych zasobów naturalnych, jednocześnie obciążając Panamczyków rosnącymi kosztami inflacji i negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Strzały podczas strajku klimatycznego w Panamie

Tygodnie blokad dróg na terenie kraju przyniosły ogromne straty lokalnym przedsiębiorstwom i rolnikom, uniemożliwiając dostarczanie plonów na rynek. Zastój przyczynił się do spadku dochodów firm o łącznej wysokości około 80 milionów dolarów dziennie. Dodatkowo, obchody niepodległości Panamy zostały odwołane, odzwierciedlając trudną sytuację kraju. Mimo prób rządu Panamy, które miały na celu złagodzenie napięć, protestujący pozostają nieugięci. Sąd Najwyższy Panamy ogłosił, że będzie badał legalność umowy wydobywczej, co może ponownie wpłynąć na losy transakcji. Niezależnie od wyniku, szkody wizerunkowe kraju mogą być już trudne do naprawienia. Rzadki bastion stabilności politycznej i gospodarczej w regionie zdaje się tracić swój blask.

Sytuacja w Panamie pozostaje napięta i dramatyczna, a losy kontrowersyjnego kontraktu wydobywczego wciąż pozostają w zawieszeniu. Oby obie strony znalazły drogę do dialogu i rozwiązania, które uwzględnią dobro społeczności i środowiska.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Seattle: 67-letni pedofil zastrzelony podczas zatrzymania - film Seattle: 67-letni pedofil zastrzelony podczas zatrzymania - film

    No i się doigrał. Nie warto zabierać się za spotkania seksualne z dziećmi...W Seattle doszło do dramatycznego zdarzenia, w którym 67-letni mężczyzna, podejrzewany o pedofilię, został zastrzelony przez policję. Incydent miał miejsce w hotelu DoubleTree Suites, gdzie podejrzany miał spotkać się z dwiema dziewczynkami w wieku 7 i 11 lat. Zamiast dzieci, na mężczyznę czekali funkcjonariusze specjalnej jednostki policji zajmującej się przestępstwami internetowymi wobec dzieci.

  • Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą Wino: Ciesz się ulubionym trunkiem, zanim zmiany klimatyczne go zniszczą

    Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, dotykającym nie tylko ekosystemów, ale i codziennego życia ludzi na całym świecie. Jednym z mniej oczywistych, lecz równie niepokojących aspektów tego globalnego wyzwania jest wpływ, jaki ma on na produkcję wina. Wina, które od wieków stanowią część kultury i tradycji wielu regionów, są obecnie zagrożone przez skrajne warunki pogodowe, takie jak ekstremalne upały i susze. Te zmiany klimatyczne utrudniają uprawę winorośli w wielu tradycyjnych rejonach winiarskich, co prowadzi do zmian w smaku, zawartości alkoholu, a nawet kolorze ulubionych trunków.

  • Rosja: Państwo Islamskie przyznało się do ataku pod Moskwą - drastyczny film Rosja: Państwo Islamskie przyznało się do ataku pod Moskwą - drastyczny film

    W piątkowym ataku na salę koncertową w Krosnogorsku pod Moskwą, który zdumiał świat, Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność. Atak ten, jak podaje agencja Reuters, został oficjalnie potwierdzony przez grupę terrorystyczną na ich kanale w aplikacji Telegram.

  • Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą: Krwawy zamach - filmy Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą: Krwawy zamach - filmy

    W tragicznych okolicznościach sala koncertowa Crocus City Hall w Krasnogorsku, niedaleko Moskwy, stała się miejscem krwawej strzelaniny i eksplozji, które pochłonęły liczne ofiary. Do tych krwawych wydarzeń doszło 22 marca 2023. 

  • USA: Strzelanina na przystanku w Filadelfii USA: Strzelanina na przystanku w Filadelfii

    Ośmioro licealistów stało się ofiarami przemocy w Filadelfii w stanie Pensylwania. Trzech zamaskowanych sprawców zaatakowało uczniów szkoły średniej Northeast High School, gdy ci oczekiwali na autobus po zakończonych lekcjach. Według doniesień policji, strzelanina miała miejsce w środę około godziny 15, czasu lokalnego, gdy sprawcy otworzyli ogień na grupę uczniów w wieku od 15 do 17 lat na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu ulic Rising Sun i Cottman.

load more hold SHIFT key to load all load all