wtorek, 05 październik 2021 10:04

Media społecznościowe: Największa awaria Facebooka od 2008 – co było przyczyną? Jakie są straty?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Przyczyny i straty - awaria Facebooka Przyczyny i straty - awaria Facebooka fot: pixabay

W poniedziałek po 17:00 ludzie na całym świecie zaczęli mieć problemy z korzystaniem z Facebooka, Messengera, Instagrama i Whatsappa. W ciągu następnej godziny społecznościowy giganta padł całkowicie. Awaria trwała ponad 6 godzin i w ciągu tego czasu pół planety zorientowało się jak ważny jest w ich życiu Facebook. Co było przyczyną awarii i ile stracił social mediowy gigant?

 

Brak dostępu do Facebooka, czyli paraliż mediów społecznościowych

Warto podkreślić, że wczorajsza awaria Facebooka i jego pokrewnych aplikacji pokazała, że dla niektórych ludzi internet to właśnie social media – po godzinie 18:00 operatorów sieci komórkowych zaczęły zalewać powiadomienia o braku internetu. Co ciekawe, dostęp do sieci był niezmienny, ponieważ to tylko Facebook nie działał.
Wraz z kolejnymi godzinami braku dostępu do Facebooka, ludzie zaczęli masowo wchodzić na Twittera, ponieważ serwis nie należy do korporacji Zuckerberga. Warto podkreślić, że tak długa awaria, zaczęła zastanawiać ekspertów od cyberbezpieczeństwa, co tak naprawdę było przyczyną przedłużającego się braku dostępu do serwisu. Zaczęły powstawać teorie, że Facebook padł ofiarą ataku DDoS wykonanego przez hackerów Anonymous lub wrogie państwo jak Chiny czy Koreę Północną.
Sytuacja w ciągu kolejnych godzin była coraz bardziej poważna, ponieważ pracownicy Facebooka zaczęli donosić, że nie mogą dostać się do biura, ponieważ ich identyfikatory nie działają. Padły również systemy wewnątrz firmowej komunikacji. Spekulowano, że niczym w serialu Mr. Robot, zostali wysłani specjaliści, do ręcznego wyłączenia serwerów. Po ponad 6 godzinach od awarii, Facebook, Messenger, Whatsapp i Instagram znów zaczęły działać normalnie.

Jakie były przyczyny tak długiej awarii Facebooka?

Choć teorie o ataku DDoS były całkiem prawdopodobne, to według władz Facebooka, problem wyniknął z całkowicie innej przyczyny. Otóż za tak długą awarię całej sieci mediów społecznościowych winne było błędne uaktualnienie protokołu BGP, czyli systemu sterującego ruchem w sieci. Był to błąd w konfiguracji serwerów, konkretnie routerów, które przekierowywały ruch pomiędzy centrami. Co ciekawe na dzień przed gigantyczną awarią, była pracownica Facebooka Frances Haugen udzieliła interesującego wywiadu, w którym wyznała, w jaki sposób działa dziś algorytm Facebooka. Wiadomości te sugerują, że serwis podsyła nam na wallu takie treści, abyśmy byli zawsze zaangażowani i sfrustrowani, ponieważ dzięki temu spędzamy na social mediach więcej czasu.

 

Jakie straty wygenerowała awaria Facebooka?

Na koniec warto podkreślić, że według wstępnych szacunków Facebook stracił na awarii ponad 6 miliardów dolarów, zaś akcje na giełdzie spadły o niemal 5 procent! Awaria spowodowała 50 miliardów dolarów straty z wartości rynkowej firmy i kosztowała Facebooka około 79 milionów dolarów w zakresie samych przychodów z reklam. To mniej więcej 13 milionów dolarów na godzinę, 220 tysięcy dolarów za minutę, 3700 dolarów za każdą sekundę. Mark Zuckerberg natomiast spadł o jedną pozycję w rankingu najbogatszych ludzi na świecie.

Rozładujmy jednak trochę emocje

A może to było tak?

awaria facebooka przyczyny

fot: facebook.com

  • Japonia: Zmarł Sunao Tsuboi, czyli mężczyzna, który przetrwał wybuch bomby atomowej
    Japonia: Zmarł Sunao Tsuboi, czyli mężczyzna, który przetrwał wybuch bomby atomowej

    Atak na Hiroszimę i Nagasaki, był pierwszym przypadkiem zastosowania broni jądrowej, przeciwko cywilom. Dziś zmarł jeden ze świadków tego wydarzenia, czyli 96-letni Sunao Tsuboi. Mężczyzna do końca swoich dni walczył o rozbrojenie atomowe całego świata. W jaki sposób Sunao Tsuboi uratował się z tak ogromnej katastrofy?

    Napisano środa, 27 październik 2021 20:35
  • Blue Origin: Kosmiczne imperium twórcy Amazona się rozkręca
    Blue Origin: Kosmiczne imperium twórcy Amazona się rozkręca

    Najbogatsi tego świata już od jakiegoś czasu spoglądają w kosmos. Świadczą o tym ich kosmiczne firmy, takie jak Spacex Elona Muska, czy Virgin Galactic Richarda Bransona. W kosmicznym peletonie jest także Jeff Bezos, czyli twórca Amazona – jego tajemniczy projekt Blue Origin zaczyna nabierać kształtów. Czym zatem będzie Blue Origin?

    Napisano wtorek, 26 październik 2021 19:43
  • Istambuł: Pies Boji, który jeździ komunikacją miejską!
    Istambuł: Pies Boji, który jeździ komunikacją miejską!

    Pies bywa nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ zwierzęta te szczególnie mocno wiążą się z ludźmi i ich zwyczajami. Nagrania z psami na social mediach potrafią uzyskiwać miliony lajków, jednakże o jednym psie jest ostatnio zdecydowanie głośniej – mowa o Boji, czyli stambulskim psie, który sam jeździ komunikacją miejską!

    Napisano poniedziałek, 25 październik 2021 19:42
  • Ian Brackenbury Channell: Nowozelandzkie miasto Christchurch żegna swojego oficjalnego czarodzieja
    Ian Brackenbury Channell: Nowozelandzkie miasto Christchurch żegna swojego oficjalnego czarodzieja

    Czarodzieje kojarzą nam się zazwyczaj z baśniami i legendami, jednakże są jeszcze miejsca na świecie, które mają swoich czarodziejów. Jednym z takich miejsc jest nowozelandzkie miasto Christchurch. Dlaczego zatem miasto rozstaje się z czarodziejem, z którym związane jest od wielu lat?

    Napisano piątek, 15 październik 2021 19:15
  • Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne
    Kongsberg: Atak łucznika w Norwegii - są ofiary śmiertelne

    Do dość nietypowego ataku doszło 13 października w norweskim Kongsbergu. Sprawcą ataku był mężczyzna uzbrojony w łuk – zaczął on strzelać do przypadkowych ludzi. Zabił 7 osób, dlatego akcja obławy na tego groźnego przestępcę podniosła na nogi całe miasto. Kim jest napastnik i dlaczego zabijał?

    Napisano czwartek, 14 październik 2021 19:51
  • Los Angeles: Prawdziwy RoboCop patroluje ulice
    Los Angeles: Prawdziwy RoboCop patroluje ulice

    Robot patrolujący ulice był jeszcze chwilę temu wizją rodem z filmów fantastyczno-naukowych. Postęp technologiczny pozwala nam jednak na to, że fantastyka staje się nasza rzeczywistością. Przekonali się o tym mieszkańcy Los Angeles, którzy na co dzień spotykają robota patrolującego ulice. Jak sprawuje się prototyp współczesnego RoboCopa?

    Napisano poniedziałek, 11 październik 2021 22:15
  • USS Connecticut: Kolizja amerykańskiej łodzi podwodnej - w co uderzyli marines?
    USS Connecticut: Kolizja amerykańskiej łodzi podwodnej - w co uderzyli marines?

    Do nietypowego i niepokojącego zdarzenia doszło w ciągu ostatnich dni na Morzu Południowochińskim. Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem, w wyniku czego część załogi doznała lekkich obrażeń. Z czym zderzyli się amerykańscy żołnierze?

    Napisano piątek, 08 październik 2021 18:24
  • Nadużycia seksualne: Francuski kościół rozlicza się z pedofilią - szokujący raport
    Nadużycia seksualne: Francuski kościół rozlicza się z pedofilią - szokujący raport

    Problem pedofilii w kościele jest obecny nie tylko w Polsce, co udowadniają raporty pojawiające się w krajach, takich jak Irlandia czy Stany Zjednoczone. W pierwszym tygodniu października został ujawniony raport dotyczący molestowania seksualnego przez francuskich duchownych w latach 1950-2020. Jak dużą liczbę dzieci skrzywdzono w ciągu tych 70-ciu lat?

    Napisano środa, 06 październik 2021 14:46
  • Media społecznościowe: Największa awaria Facebooka od 2008 – co było przyczyną? Jakie są straty?
    Media społecznościowe: Największa awaria Facebooka od 2008 – co było przyczyną? Jakie są straty?

    W poniedziałek po 17:00 ludzie na całym świecie zaczęli mieć problemy z korzystaniem z Facebooka, Messengera, Instagrama i Whatsappa. W ciągu następnej godziny społecznościowy giganta padł całkowicie. Awaria trwała ponad 6 godzin i w ciągu tego czasu pół planety zorientowało się jak ważny jest w ich życiu Facebook. Co było przyczyną awarii i ile stracił social mediowy gigant?

    Napisano wtorek, 05 październik 2021 10:04
  • Rosja: Strzelanina na uniwersytecie w Permie na Przeduralu. Filmy
    Rosja: Strzelanina na uniwersytecie w Permie na Przeduralu. Filmy

    Do strzelaniny doszło w mieście Perm. Na jednym z uniwersytetów młody napastnik otworzył ogień do pracowników i uczniów szkoły. W ataku zginęło 6 osób i co najmniej 28 osób jest rannych.

    Napisano wtorek, 21 wrzesień 2021 12:50
  • Nowy Orlean: Jakie straty spowodował huragan Ida? Video
    Nowy Orlean: Jakie straty spowodował huragan Ida? Video

    Huragan Ida uderzył w Stany Zjednoczone. Największe zniszczenia odnotowano na terenie Luizjany. Wiatr dmuchał z prędkością do 257 km/h. Taka siła spowodowała znaczne zniszczenia mienia oraz odcięcie Nowego Orleanu od prądu. Niestety huragan spowodował także śmierć jednego mężczyzny.

    Napisano wtorek, 31 sierpień 2021 15:05
  • Japonia: Uciekinier z Rosji, czy miłośnik kultury japońskiej? Wpław na Hokkaido!
    Japonia: Uciekinier z Rosji, czy miłośnik kultury japońskiej? Wpław na Hokkaido!

    Japonia jest pięknym krajem, zaś jej zaskakująca i ciekawa kultura przyciąga do tego kraju tysiące turystów oraz migrantów. Kraj kwitnącej wiśni cieszy się popularnością także w Rosji.

    Napisano środa, 25 sierpień 2021 18:34
  • Tanzania: Lwy zabiły dzieci. Zobacz przypadki ataków lwów na ludzi.
    Tanzania: Lwy zabiły dzieci. Zobacz przypadki ataków lwów na ludzi.

    W dniu dzisiejszym, na terenie rezerwatu Ngorongoro w północnej części Tanzanii, rozegrał się prawdziwy dramat. To tutaj czwórka dzieci została zaatakowana przez lwy. Niestety trójka z nich nie przeżyła spotkania z drapieżnikami. Jak doszło do wypadku?

    Napisano piątek, 20 sierpień 2021 21:16
  • Alaska: Doszło do erupcji trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi. Filmy
    Alaska: Doszło do erupcji trzech wulkanów - Pawłowa, Sitkin i Semisopochnoi. Filmy

    Na terenie Alaski od czwartku obserwuje się aktywność trzech wulkanów. Wprowadzono pomarańczowy poziom zagrożenia, ponieważ z wulkanów zaczął wydobywać się popiół wulkaniczny. Czy stanowią one zagrożenia dla pobliskiej ludności?

    Napisano piątek, 06 sierpień 2021 20:54
  • Bangladesz: Niewiarygodne! Piorun zabił gości weselnych
    Bangladesz: Niewiarygodne! Piorun zabił gości weselnych

    Do niecodziennego wypadku doszło w środę czwartego sierpnia w dystrykcie Chapainawabganj w Bangladeszu. To tutaj piorun zabił gości weselnych, którzy zmierzali do domu panny młodej. Przez śmiertelne uderzenia pioruna najszczęśliwszy dzień zakochanych przerodził się w tragedię.

    Napisano czwartek, 05 sierpień 2021 18:59