czwartek, 08 kwiecień 2021 18:31

Los Angeles: Proces George’a Floyda - biegły krytykuje użycie siły podczas aresztowania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Proces George’a  Floyda Proces George’a Floyda Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Biegły zeznał, że były oficer Derek Chauvin użył nadmiernej siły podczas aresztowania nieuzbrojonego czarnego mężczyzny George'a Floyda. 45-letni Chauvin został sfilmowany klęcząc na Floydzie przez ponad dziewięć minut podczas jego aresztowania w maju zeszłego roku. Jest sądzony za morderstwo ale zaprzeczył stawianym mu zarzutom. Przypominamy, że zdjęcia Chauvina, który trzyma kolano na szyi Floyda, wywołały globalne protesty przeciwko rasizmowi.

 

Obrona ma rozpocząć dyskusję w przyszłym tygodniu

Prokuratorzy podtrzymuję zdanie, że Chauvin użył nadmiernej siły, podczas gdy zespół obrony stara się zwrócić uwagę na rzekome zażywanie narkotyków przez Floyda, twierdząc, że na nagraniu można go było usłyszeć szepczącego “zjadłem dużo narkotyków”. Funkcjonariusze policji rzadko są skazywani lub w ogóle oskarżeni o śmierć, w związku z czym werdykt tego procesu będzie postrzegany jako wskazówka, jak amerykański system prawny będzie traktował takie sprawy w przyszłości.

Co powiedział ekspert?

Sgt Stiger, który analizuje użycie siły w dochodzeniach dla Departamentu Policji w Los Angeles, zeznawał w sprawie przez dwa dni. We wtorek był jednym z czterech funkcjonariuszy policji, którzy potępili sposób aresztowania Floyda przez Chauvina, wywołanego rzekomym użyciem przez pana Floyda sfałszowanego 20-dolarowego banknotu. W środę przekonywał, że funkcjonariusze użyli śmiercionośnej siły, która przygwoździła pana Floyda do ziemi. Dodał, że żadna siła nie była potrzebna po tym, jak pan Floyd został zakuty w kajdanki, a dalsze naciskanie na pana Floyda mogło spowodować pozycyjną asfiksję, która może spowodować śmierć.