Syrop na kaszel spowodował śmierć 200 dzieci
Prokuratorzy ustalili, że firma w okresie od października 2021 r. do lutego 2022 r. otrzymała dwie partie glikolu propylenowego, z którego produkowany jest syrop na kaszel. Te partie zawierały od 96% do 99% glikolu etylenowego, substancji toksycznej i niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia. Choć glikol propylenowy jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym, glikol etylenowy jest używany głównie w innych sektorach, takich jak przemysł farb i lakierów.
Afi Farma w swoim syropie na kaszel miała toksyczne składniki
Prokuratura twierdzi, że firma nie przeprowadziła niezbędnych testów składników syropu na kaszel. Zamiast tego, opierała się na certyfikatach jakości i bezpieczeństwa wydanych przez swojego dostawcę. Prawnik Afi Farmy argumentuje, że indonezyjskie przepisy nie nakładają na producentów leków obowiązku przeprowadzania testów składników leków. Od 2022 r. ponad 200 indonezyjskich dzieci zmarło z powodu zatrucia spowodowanego zanieczyszczonym syropem na kaszel. Incydent wywołał międzynarodowe oburzenie i zaniepokojenie nadzorem nad produkcją leków. WHO wydała ostrzeżenia dotyczące szóstki syropów na kaszel produkowanych w Indiach i Indonezji. W Gambii i Uzbekistanie zgłoszono dodatkowo około 100 zgonów związanych z tym przypadkiem.
Skandal w Afi Farma to tragiczny przykład braku nadzoru nad produkcją leków, który kosztował życie wielu dzieci. Wyrok dla szefów firmy jest jednym z kroków ku sprawiedliwości, jednak problem bezpieczeństwa w produkcji farmaceutycznej pozostaje pilny do rozwiązania. Oczekuje się, że incydent ten będzie miał długotrwałe konsekwencje dla branży farmaceutycznej w Indonezji i na całym świecie.
Indonesia Cough Syrup Manufacturer's CEO Sentenced to Jail After Child Deaths.
— FameGlobe Television (@fameglobetv) November 2, 2023
FameGlobe TV
The chief executive of Afi Farma, an Indonesian pharmaceutical company known for manufacturing cough syrup, has been sentenced to a two-year prison term and fined 1 billion Indonesian… pic.twitter.com/m5NnxlK0VG
Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska