czwartek, 02 listopad 2023 13:09

Indonezja: Aresztowania w związku z zatruciem syropem na kaszel!

zatrucia syropem na kaszel zatrucia syropem na kaszel fot. pixabay

Szef i trzej inni pracownicy indonezyjskiej firmy Afi Farma, której syrop na kaszel został powiązany ze śmiercią ponad 200 dzieci, zostali skazani na karę więzienia. Oskarżono ich o produkcję syropów zawierających nadmierne ilości substancji toksycznych. Skazano ich na dwa lata więzienia i nałożono grzywnę w wysokości 1 miliarda rupii indonezyjskich.

 

Syrop na kaszel spowodował śmierć 200 dzieci

Prokuratorzy ustalili, że firma w okresie od października 2021 r. do lutego 2022 r. otrzymała dwie partie glikolu propylenowego, z którego produkowany jest syrop na kaszel. Te partie zawierały od 96% do 99% glikolu etylenowego, substancji toksycznej i niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia. Choć glikol propylenowy jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym, glikol etylenowy jest używany głównie w innych sektorach, takich jak przemysł farb i lakierów.

Afi Farma w swoim syropie na kaszel miała toksyczne składniki

Prokuratura twierdzi, że firma nie przeprowadziła niezbędnych testów składników syropu na kaszel. Zamiast tego, opierała się na certyfikatach jakości i bezpieczeństwa wydanych przez swojego dostawcę. Prawnik Afi Farmy argumentuje, że indonezyjskie przepisy nie nakładają na producentów leków obowiązku przeprowadzania testów składników leków. Od 2022 r. ponad 200 indonezyjskich dzieci zmarło z powodu zatrucia spowodowanego zanieczyszczonym syropem na kaszel. Incydent wywołał międzynarodowe oburzenie i zaniepokojenie nadzorem nad produkcją leków. WHO wydała ostrzeżenia dotyczące szóstki syropów na kaszel produkowanych w Indiach i Indonezji. W Gambii i Uzbekistanie zgłoszono dodatkowo około 100 zgonów związanych z tym przypadkiem.

Skandal w Afi Farma to tragiczny przykład braku nadzoru nad produkcją leków, który kosztował życie wielu dzieci. Wyrok dla szefów firmy jest jednym z kroków ku sprawiedliwości, jednak problem bezpieczeństwa w produkcji farmaceutycznej pozostaje pilny do rozwiązania. Oczekuje się, że incydent ten będzie miał długotrwałe konsekwencje dla branży farmaceutycznej w Indonezji i na całym świecie.

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang Indonezja: Wybuch wulkanu na wyspie Ruang

    W ostatnich dniach mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Ruang, położonej w prowincji Celebes, stanęli w obliczu bezpośredniego zagrożenia w wyniku serii erupcji wulkanu, który dzieli nazwę z wyspą. Nagłe wybuchy wulkanu Ruang, które rozpoczęły się we wtorek, skłoniły lokalne władze do podjęcia decyzji o ewakuacji ponad 800 osób na pobliską wyspę Tagulandang, w obawie przed dalszymi erupcjami i możliwymi skutkami dla ludności i infrastruktury.

  • Bali - raj turystyczny zalany przez śmieci Bali - raj turystyczny zalany przez śmieci

    Wizja Bali jako idyllicznego miejsca z białymi plażami, palmami i turkusowym morzem coraz bardziej odchodzi w przeszłość. Wyspa, znana jako turystyczny raj, zmaga się z poważnym problemem zanieczyszczenia. Plaża Kedonganan, niegdyś słynąca z pięknego białego piasku, obecnie tonie w plastikowych odpadach. To zjawisko, zwłaszcza w okresie monsunowym, nie jest nowością dla mieszkańców i turystów odwiedzających Bali, jednak skala zanieczyszczenia w tym roku przekracza wszelkie dotychczasowe doświadczenia.

  • Bali: Morderstwo Sheili von Wiese-Mac Bali: Morderstwo Sheili von Wiese-Mac

    Historia Heather Mack wkracza w kolejny rozdział, gdy sędzia orzekł nową karę więzienia za udział w szokującym morderstwie jej matki na słonecznym Bali. Makabryczne wydarzenia z 2014 roku wracają na światło dzienne, przynosząc nowe oblicze sprawy. W 2015 roku Heather Mack została skazana na 10 lat więzienia w Indonezji za udział w spisku mającym na celu zabicie jej matki, Sheili von Wiese-Mack.

  • Indonezja: Eksplozja w fabryce niklu Indonezja: Eksplozja w fabryce niklu

    W niedzielę doszło do tragicznego wybuchu w fabryce niklu na wyspie Sulawesi w Indonezji, należącej do chińskiego giganta ze stali i niklu Tsingshan. Władze informują o śmierci co najmniej 13 pracowników, a 38 zostało rannych. Incydent ten rzuca światło na ryzyka związane z ekspansją przemysłu wydobycia niklu w kraju, który jest największym na świecie eksporterem tego surowca.

  • USA, Bullhead City: Tragiczna śmierć piątki dzieci w pożarze USA, Bullhead City: Tragiczna śmierć piątki dzieci w pożarze

    W dramatycznych wydarzeniach w Bullhead City, położonym 160 km na południe od Las Vegas, sobotni wieczór zamienił się w tragedię dla jednej rodziny. Dwupiętrowy dom stał się miejscem gwałtownego pożaru, w wyniku którego życie straciły czworo rodzeństwa w wieku 2, 4, 5 i 13 lat oraz 11-letni krewny odwiedzający rodzinę.

load more hold SHIFT key to load all load all