wtorek, 28 listopad 2023 16:43

Francja, Paryż: Proces licealistów, którzy brali udział w morderstwie nauczyciela

Paryż zabójstwo nauczyciela Paryż zabójstwo nauczyciela fot. pixabay

W Paryżu rozpoczął się proces sześciorga nastolatków oskarżonych o rzekome zniesławienie i nakłanianie do zabójstwa nauczyciela Samuela Paty’ego. Wydarzenia miały miejsce w 2020 roku, kiedy sprawcy mieli od 13 do 15 lat. Przed sądem, który toczy się za zamkniętymi drzwiami, młodzi ludzie, którym grozi do 2,5 roku więzienia, ukrywają swoje tożsamości.

 

Samuel Paty został zamordowany

Samuel Paty padł ofiarą brutalnego ataku, kiedy pokazał uczniom karykatury przedstawiające proroka Mahometa podczas lekcji o wolności słowa. Zabójstwo wywołało kontrowersje na tle radykalizacji i napięć społecznych. Wśród oskarżonych jest najmłodszy z chłopców, który miał zaledwie 13 lat w chwili tragedii. Jedna z oskarżonych dziewcząt, która w momencie morderstwa miała 13 lat, jest oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych informacji, sugerując, że została ukarana przez Paty’ego za rzekome żądanie opuszczenia zajęć przez muzułmańskich uczniów. Jej ojciec zamieścił filmy w mediach społecznościowych nawołujące do zwolnienia nauczyciela.  

Nastolatkowie przyczynili się do zabójstwa swojego nauczyciela

Prokuratura twierdzi, że filmy te skłoniły Czeczena Abdoullakha Anzorowa, zabójcę Paty’ego, do podjęcia około 80 km podróży z zamiarem morderstwa. Pozostałych pięciu oskarżonych miało pomóc Anzorowowi w zidentyfikowaniu nauczyciela w zamian za zapłatę. Proces dla ośmiu dorosłych oskarżonych, w tym ojca jednej z dziewczynek z pierwszego procesu, rozpocznie się w przyszłym roku. Dwaj przyjaciele Anzorowa są oskarżeni o współudział w morderstwie, co stanowi najpoważniejszy zarzut w tej sprawie. Przed sądem rozwija się opowieść o młodości zniszczonej przez ekstremizm i o przerażających konsekwencjach kontrowersyjnych lekcji na temat wolności słowa. 

Wydarzenia te to bolesna przypomnienie o skomplikowanej rzeczywistości współczesnej edukacji i konsekwencjach ekstremizmu. Młodzi ludzie, których tożsamość ukryta jest przed sądem, stają przed wymiarem sprawiedliwości, a społeczeństwo szuka odpowiedzi na pytania o tolerancję i wolność słowa.

Źródło: BBC, X, Trybuna Polska

load more hold SHIFT key to load all load all