czwartek, 13 lipiec 2023 14:13

Europa: Niebezpieczne fale upałów

Europa upały Europa upały fot. pixabay

Fala niebezpiecznych upałów sięgających nawet 48 stopni Celsjusza przechodzi obecnie przez południową Europę i północno-zachodnią Afrykę. W ciągu następnych kilku dni mogą paść rekordy temperatur. Z powodu upału na pewno umarła jedna osoba we Włoszech, ale ofiar może być więcej.

 

Upały na południu Europy

Prawdopodobnie w niektórych częściach Hiszpanii, Francji, Grecji, Chorwacji i Turcji temperatura przekroczy 40 stopni Celsjusza. We Włoszech temperatura może sięgnąć nawet 48,8°C. W niektórych włoskich miastach wydano czerwone ostrzeżenia. Taki upał zagraża przede wszystkim osobom chorym, starszym i dzieciom, a także zwierzętom. Zaleca się unikanie słońca, stosowanie kremów z filtrem, ubieranie czapek i picie bardzo dużych ilości wody. W wyniku upałów w zeszłym roku w Europie zmarło ponad 60 000 osób.

Ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami

We wtorek, 44 - letni robotnik malował linie na przejściach dla pieszych w mieście Lodi, niedaleko Mediolanu, zanim stracił przytomność z powodu upału. Został przewieziony do szpitala, gdzie później zmarł. Ofiar może być znacznie więcej, dlatego zaleca się unikanie otwartego słońca. Przed Koloseum w Rzymie kilka osób również straciło przytomność z powodu udaru cieplnego. Włoskie władze ostrzegają miejscowych i turystów i proszą o zachowanie większej ostrożności. Upały na pewno potrwają do weekendu. Przypomnijmy, że w  sierpniu 2021 r. w pobliżu Syrakuz na włoskiej Sycylii odnotowano najwyższą w historii temperaturę 48,8°C.

Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego Francja: Atak na synagogę, aresztowano podejrzanego

    W sobotę francuskie służby aresztowały mężczyznę podejrzanego o wywołanie pożarów i eksplozji w pobliżu synagogi w kurorcie La Grande-Motte na południu Francji. Minister Spraw Wewnętrznych Gérald Darmanin potwierdził, że podejrzany został zatrzymany, a policja wykazała się "wielkim profesjonalizmem".

  • Filipiny: Niebezpieczne upały w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej Filipiny: Niebezpieczne upały w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej

    Azja Południowa i Południowo-Wschodnia zmaga się z ekstremalnymi upałami, które doprowadziły do zamknięcia szkół i wydania ostrzeżeń zdrowotnych. W Manili, Filipiny, uliczni sprzedawcy chronią się przed słońcem za pomocą parasoli, ale wysokie temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza sprawiają, że trudno jest znaleźć ulgę. Fala upałów, która przyniosła temperatury sięgające 44°C w Tajlandii, jest uważana za jedno z najbardziej ekstremalnych zjawisk klimatycznych w historii.

  • El Niño: Skutki zjawiska wciąż odczuwalne El Niño: Skutki zjawiska wciąż odczuwalne

    Zakończenie zjawiska El Niño, które ogłoszono w ostatnich dniach, nie oznacza końca problemów, z którymi borykają się społeczności na całym świecie. El Niño, które jest naturalnym zjawiskiem klimatycznym charakteryzującym się okresowym ociepleniem wód powierzchniowych w centralnej i wschodniej części Oceanu Spokojnego, wpłynęło na globalne wzorce pogodowe, przynosząc ze sobą szereg ekstremalnych zjawisk meteorologicznych. Australijskie biuro pogodowe potwierdziło zakończenie El Niño, ale nadal obserwujemy jego wpływ w postaci rekordowo wysokich temperatur i intensywnych fal ciepła, które dotknęły wiele regionów świata.

  • Afryka Zachodnia: Śmiertelna fala upałów Afryka Zachodnia: Śmiertelna fala upałów

    Naukowcy stwierdzają, że bez zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, ostatnia śmiertelna fala upałów, która nawiedziła Afrykę Zachodnią i region Sahelu, byłaby niemożliwa. Temperatury, które w zeszłym miesiącu przekroczyły w Mali 48°C, doprowadziły do setek zgonów, z którymi lokalne szpitale wiążą bezpośrednio skrajne warunki pogodowe.

  • Chile: Silne pożary opanowały kraj Chile: Silne pożary opanowały kraj

    Gwałtowne pożary lasów w Chile, szczególnie w regionie Valparaiso, stwarzają zagrożenie życia i mienia. Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny, zmuszając prezydenta Gabriela Borica do ogłoszenia stanu wyjątkowego w regionie. Pożary, które wybuchły na obszarach leśnych, przeniosły się na zamieszkane tereny, zmuszając do ewakuacji mieszkańców wielu okolicznych miejscowości. W wyniku tragedii zginęło co najmniej 10 osób, a liczba poszkodowanych wzrosła do 28 osób.

load more hold SHIFT key to load all load all